Swiatzwierzat.pl
Agresja smyczowa

unsplash/Collins Lesulie

Agresja smyczowa u psa - jak odnaleźć równowagę na spacerze?

29 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Nie wszystkim właścicielom psów spacer kojarzy się z chwilą wytchnienia i przyjemnym spędzeniem czasu z pupilem. Okazuje się, że niektóre z nich, będąc trzymane na uwięzi, potrafią wpaść w prawdziwą furię, której źródło nierzadko leży głęboko w psiej psychice. Jak poradzić sobie z agresją smyczową i zapobiec atakom złości?

Niektóre psy wykazują trudne i niepożądane zachowania, których korygowanie lub całkowite wyeliminowanie wymaga sporo poświęceń, a przede wszystkim cierpliwości ze strony właścicieli. Zapanowanie nad pewnymi problematycznymi nawykami przychodzi jednym łatwiej, zaś innym może zająć dużo więcej czasu, co jest w zupełności normalne.

Jednym z najbardziej uciążliwych zjawisk jest agresja smyczowa podczas spacerów. Chcąc się z nią uporać, nie należy bagatelizować pierwszych objawów i oczekiwać, że pies samoistnie zapanuje nad tłumioną złością. Niekorygowane zachowania sprawiają dyskomfort przez długie lata nie tylko ludziom, ale i samym psom. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio szybka reakcja, a przede wszystkim konsekwewencja.

Nadreaktywność i agresja smyczowa u psa

Wśród części behawiorystów zwierząt oraz osób interesujących się szkoleniem i tresurą czworonogów panuje przekonanie, że prawidłową nazwa agresji smyczowej powinna być reaktywność smyczowa, lecz w Polsce przyjęła się pierwsza z wersji. Oznacza ona, że będąc na smyczy pies jest nadto dynamiczny. Zachowania zwierzęcia mogą być zaskakujące i nieprzewidywalne w chwili, gdy w jego otoczeniu wystąpi stresujący bodziec.

Niepożądane zachowanie wywołać może mnóstwo zjawisk, między innymi pies przechodzący obok, przejeżdżający rower, samochód, czy osoba poruszająca się na hulajnodze lub rolkach. Pies będący na smyczy jest co prawda bliżej właściciela, a co za tym idzie, czuje się pewniej i bezpieczniej, z drugiej jednak strony linka ogranicza mu swobodę ruchu i uniemożliwia ucieczkę, co może wprowadzić go w niebezpieczny stan dla siebie i swojego otoczenia.

zaniedbany pies

Zarzuty dla 73-latka za znęcanie się nad psem. Schorowany pies nie reagował na żadne dźwięki

CZYTAJ DALEJ

Źródło problemu leży w psiej psychice

Badania dowodzą, że agresja smyczowa najczęściej przejawia się u niekastrowanych samców, co nie oznacza, że u suk nie występuje nigdy. Gdy w danym momencie czworonóg spaceruje na smyczy i prezentuje takie zachowania, jak próby zerwania się z uwięzi, kłapanie zębami, warczenie, szczekanie czy wreszcie atak w wyraźnie wrogich zamiarach, to mogą mieć one bezpośredni związek z odczuwanym dyskomfortem, frustracją i strachem na widok przybliżającego się do niego obiektu, osoby czy zwierzęcia.

Zwierzę zaczyna się ciągnąć, co powoduje ciaśniejsze opinanie się obroży na szyi, która jest bardzo newralgicznym miejscem na jego ciele. To wszystko przysparza mu nie tylko dyskomfort, ale także sprawia, że może stać się niebezpieczny.

Istotna jest także sama postawa właściciela. Nie zapominajmy, że pies jest doskonałym obserwatorem, który w oparciu o formy komunikacji niewerbalnej, np. gesty, mimikę czy pozycję ciała swojego opiekuna, zdobywa wiedzę, jak funkcjonować w ludzkim świecie. Skrócenie lub napięcie smyczy jest dla zwierzęcia bodźcem warunkowym będącym rodzajem alarmu. Bezwiednie uczymy go, że konfrontacja jest blisko i należy szykować się do walki.

Zdenerwowanie, krzyki, karcenie i wpadanie w panikę nie pomoże zwierzęciu w odzyskaniu spokoju, dlatego w celu wyeliminowania nadreaktywności należy wprowadzić kilka zasad podczas spacerów, które pomogą właścicielowi zapanować nad psem, a psu nad swoimi emocjami.

Jak zapanować nad agresją smyczową?

Po pierwsze, w chwili, gdy widzisz psa, który może wywołać niepożądane zachowanie u Twojego pupila, postaraj się zmienić trasę lub obejść go szerokim łukiem. Jeśli jest na to za późno, po prostu rzuć smycz luźno i odsuń się od psa. Najczęściej zdezorientowany zwierzak podąży za Tobą, jednak na początku treningu wykonuj ćwiczenia, gdy zwierzę będzie przypięte długą asekuracyjną linką choćby do drzewa.

Po drugie, jeśli pozwalasz psu obwąchać się z innym czworonogiem, staraj się nie doprowadzać do sytuacji, kiedy smycz jest naprężona. Daj swojemu podopiecznemu kilka sekund na nawiązanie kontaktu z obcym futrzakiem, a następnie wesołą tonacją przywołaj go do siebie. Ważne również, aby pupil spotykał się z jak największą liczbą czworonogów zrównoważonych. Staraj się wypracować z nim schemat, dzięki któremu zluzowanie smyczy będzie kojarzone z pochwałą i nagrodą.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Pies z piłką; fot. unsplash/Luiza Sayfullina

Rasy psów z zamiłowaniem do piłki. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wypuszczałby jej z pyska

Piłka jest ulubioną zabawką niejednego psiaka! Zabawa piłką z właścicielem, gonienie za nią, wyławianie z wody, a wreszcie triumfalne noszenie w pysku... niejeden pies kocha swoją piłkę! Z racji zbliżającego się Mundialu prezentujemy Wam zestawienie ras psów, które również z chęcią pograłyby w futbol. Niektóre z nich najchętniej nigdy nie oddawałyby piłki.

Zobacz galerię >

źródło: kobieta.interia.pl; thefad.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >