Swiatzwierzat.pl
Kotek

unsplash/Tuğçe Beşel

Wszystkie koty do obowiązkowej rejestracji. Po Szwecji kolej na Polskę?

3 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Nowy rok przyniósł sporo zmian, które dotkną właścicieli zwierząt domowych. Od 2 stycznia 2023 roku wszystkie koty żyjące na terenie Szwecji muszą być zarejestrowane. Co ciekawe, wprowadzenie podobnego przepisu rozważa też polski rząd. Jakie kary są przewidywane za niedopełnienie tego obowiązku?

Agencja ds. Rolnictwa wprowadza e-system umożliwiający rejestrację zwierząt domowych. Aby wprowadzić informacje do bazy danych, kot musi posiadać znak identyfikacyjny w postaci tatuażu bądź mikrochipa. Wcześniej rejestr był dobrowolny, teraz rejestracja obejmuje wszystkich opiekunów mruczków.

Szwecja zmienia prawo. Weszły zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania kotów

Czipowanie zwierząt a zwłaszcza psów i kotów, to skuteczna metoda dająca możliwość szybkiej identyfikacji zaginionych, bezdomnych, skradzionych oraz odnalezionych zwierząt.  Wszczepiając pupilowi chip lub znakując go poprzez czytelny tatuaż podnosimy status zwierzęcia i jednocześnie stwarzamy szansę na łatwiejsze odnalezienie w przypadku jego zaginięcia. Zmiany prawne mają też służyć zapobieganiu problemom związanym z bezdomnością zwierząt oraz wypuszczaniem ich na zewnątrz.

Zgodnie z zaleceniami lekarze weterynarii, koty domowe nie powinny być trzymane poza domem, gdyż na wolności narażone są na szereg rozmaitych chorób oraz urazów, powstałych w wyniku pogryzienia przez inne zwierzęta, zatruć, upadków z wysokości czy kolizji z samochodami.

BeFunky-collage - 2023-01-03T094519.674

Żbik w obiektywie fotopułapki. Leśnicy czekali na to spotkanie aż 2 lata, "Pięknie się skrada"

CZYTAJ DALEJ

Koszt rejestracji internetowej wynosi ok. 17 złotych, natomiast za pośrednictwem formularza wynosi ok. 42 złote. Okazuje się, że zainteresowanie dotyczące rejestracji szwedzkich zwierzaków przerosło oczekiwania moderatorów serwisu, bowiem już pierwszego dnia doszło do awarii systemu. Aktualne estymacje wskazują na to, że w Szwecji żyje od 1,4 do 1,5 miliona kotów, dlatego władze mają świadomość, że proces zajmie trochę czasu i nie ma powodów do pośpiechu.

Dotychczas nie ma decyzji w sprawie sankcji lub kar dla tych, którzy nie spełnili nowego obowiązku. Na pytanie internautów, czy zwierząt przebywających tymczasowo w Szwecji, np. wypoczywających w okresie wakacji bądź ferii wraz ze swoimi właścicielami, także dotyczy obowiązek rejestracji, Agencja ds. Rolnictwa udzieliła jednoznacznej odpowiedzi: tylko koty, które na stałe zamieszkują Szwecję, trzeba rejestrować.

Czy także polskie zwierzęta doczekają się potrzebnej im zmiany? Podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi ogłoszono, że wśród postulowanych zmian pojawiły się również te dotyczące zwierząt domowych. Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka rząd opowiada się za wprowadzeniem ustawy o obowiązkowym czipowaniu psów.

Właściciele byliby zobligowani do zaczipowania swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez niego 3 miesiąca życia. Zaczipowane zwierzęta trafiałyby do rejestru Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Proponowana zmiana w przepisach aktualnie uwzględnia jedynie psy, z pominięciem kotów.

Jak przewieźć do Szwecji zwierzęta?

Informacje opublikowane w serwisie Rzeczpospolitej Polskiej jasno określają, jakie formalności należy dopełnić w przypadku wwozu (w celach niehandlowych) psa lub kota z Polski na teren Szwecji. Wszystkie zwierzęta muszą posiadać specjalny paszport, wydany przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki.

Konieczne jest również oznaczenie podopiecznego za pomocą mikrochipu (spełniającego wymagania norm ISO). Dopuszczany jest także wyraźny tatuaż, wykonanym przed 3 lipca 2011. Pozwolą one na identyfikację osobnika. Warto także mieć na uwadze, że w chwili przekraczania granicy zwierzęta muszą zostać zgłoszone funkcjonariuszowi szwedzkiego Urzędu Celnego.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: gov.pl, wydarzenia.interia.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >