świeczką
Źródło: pixabay./_Alicja_

Straszna śmierć we wrocławskim zoo. Nie żyje uwielbiane przez turystów zwierzę, miało tylko rok

8 Stycznia 2021

Tragiczna śmierć we wrocławskim zoo. Nie żyje ulubieniec odwiedzających, roczny gibon białopoliczkowy. Choć w Polsce żyje tylko kilka osobników tego gatunku, placówka nie podała do informacji publicznej wiadomości o jego śmierci. To wielka strata.

O śmierci gibona białopolowego poinformował fakt.pl. Dziennikarzom udało się skontaktować z pracownikami ogrodu zoologicznego i zapytać, dlaczego śmierć zwierzęcia jest sekretem. Choć do wypadku doszło 2 miesiące temu, 3 listopada, dopiero teraz ujrzały światło dzienne szczegóły tego wypadku. Placówka tłumaczy, że nie ma zwyczaju "podawać wszystkich informacji o urodzinach, przyjazdach czy śmierci zwierząt".

Gibon umarł przez utonięcie

Gibon białopoliczkowy jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co czyni, że jest jednym z popularniejszych zwierząt w zoo. Odwiedzających z chęcią kierują swoje kroki, aby przyjrzeć się wyjątkowej małpie. Niestety, zwierzę, które przyszło na świat rok temu we wrocławskim zoo nie żyje.

Jak podaje fakt.pl, 3 listopada 2020 roku doszło do wypadku. Zwierzątko wpadło do wody, a ponieważ ten gatunek nie umie pływać, utopiło się. Wrocławskie zoo zgłosiło śmierć gibona do systemów rejestracyjnych, ale nie podało informacji jego śmierci do wiadomości publicznej.

Nie mamy w zwyczaju podawać wszystkich informacji o urodzinach, wyjazdach, przyjazdach czy śmierci naszych zwierząt, lecz wybrane. Przy 12 tys. osobników w zoo nie da się inaczej – zapewnia w rozmowie z Faktem rzeczniczka ogrodu zoologicznego Joanna Kij.

Dodała, że po wypadku zmieniono zabezpieczenia, aby zapobiec takim wypadkom.

Gorzów Wielkopolski. Właścicielka owczarków, które zagryzły dwa psy przeprosiła. Zrobiła też niezwykłą rzecz dla 10-latkiGorzów Wielkopolski. Właścicielka owczarków, które zagryzły dwa psy przeprosiła. Zrobiła też niezwykłą rzecz dla 10-latkiCzytaj dalej

Gibony we wrocławskim zoo

Gibony białopoliczkowe przybyły do wrocławskiego zoo w 2013 roku. Pierwszym z nich był 9-letni samiec Xian z czeskiego zoo w Pilznie, a drugim samica Carusa z niemieckiego zoo w Osnabrücku. Para po pierwszym roku przywitała na świecie, samica Dao. W 2017 roku urodziło się ich kolejne młode. Gibon białopoliczkowy, który zmarł w listopadzie 2020 roku był trzecim dzieckiem pary.

W Polsce nie mieszka za wiele gibonów białopoliczkowych. W 2019 roku tvn24.pl, informował o istnieniu czterech osobników we wrocławskim zoo i jednego w gdańskim. W 2020 roku gibonów było już 6, po listopadzie 2020 roku ponownie jest ich 5.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł