Swiatzwierzat.pl
świeczką

pixabay./_Alicja_

Straszna śmierć we wrocławskim zoo. Nie żyje uwielbiane przez turystów zwierzę, miało tylko rok

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Tragiczna śmierć we wrocławskim zoo. Nie żyje ulubieniec odwiedzających, roczny gibon białopoliczkowy. Choć w Polsce żyje tylko kilka osobników tego gatunku, placówka nie podała do informacji publicznej wiadomości o jego śmierci. To wielka s

O śmierci gibona białopolowego poinformował fakt.pl. Dziennikarzom udało się skontaktować z pracownikami ogrodu zoologicznego i zapytać, dlaczego śmierć zwierzęcia jest sekretem. Choć do wypadku doszło 2 miesiące temu, 3 listopada, dopiero teraz ujrzały światło dzienne szczegóły tego wypadku. Placówka tłumaczy, że nie ma zwyczaju "podawać wszystkich informacji o urodzinach, przyjazdach czy śmierci zwierząt". 

Gibon umarł przez utonięcie 

Gibon białopoliczkowy jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co czyni, że jest jednym z popularniejszych zwierząt w zoo. Odwiedzających z chęcią kierują swoje kroki, aby przyjrzeć się wyjątkowej małpie. Niestety, zwierzę, które przyszło na świat rok temu we wrocławskim zoo nie żyje. 

Jak podaje fakt.pl, 3 listopada 2020 roku doszło do wypadku. Zwierzątko wpadło do wody, a ponieważ ten gatunek nie umie pływać, utopiło się. Wrocławskie zoo zgłosiło śmierć gibona do systemów rejestracyjnych, ale nie podało informacji jego śmierci do wiadomości publicznej.

Nie mamy w zwyczaju podawać wszystkich informacji o urodzinach, wyjazdach, przyjazdach czy śmierci naszych zwierząt, lecz wybrane. Przy 12 tys. osobników w zoo nie da się inaczej – zapewnia w rozmowie z Faktem rzeczniczka ogrodu zoologicznego Joanna Kij.

Dodała, że po wypadku zmieniono zabezpieczenia, aby zapobiec takim wypadkom. 

Gibony we wrocławskim zoo

Gibony białopoliczkowe przybyły do wrocławskiego zoo w 2013 roku. Pierwszym z nich był 9-letni samiec Xian z czeskiego zoo w Pilznie, a drugim samica Carusa z niemieckiego zoo w Osnabrücku. Para po pierwszym roku przywitała na świecie, samica Dao. W 2017 roku urodziło się ich kolejne młode. Gibon białopoliczkowy, który zmarł w listopadzie 2020 roku był trzecim dzieckiem pary. 

W Polsce nie mieszka za wiele gibonów białopoliczkowych. W 2019 roku tvn24.pl, informował o istnieniu czterech osobników we wrocławskim zoo i jednego w gdańskim. W 2020 roku gibonów było już 6, po listopadzie 2020 roku ponownie jest ich 5. 

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

ciągnęła psa

Aktualności

Skandal. Sołtys wsi Wirki ciągnęła psa na haku za samochodem

Czytaj więcej >
Waldemar B.

Aktualności

Były senator PiS zamęczył zwierzę na śmierć. Teraz chce odzyskać psa ze schroniska

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - lis

Aktualności

Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych. Wykryto nowe przypadki wścieklizny

Czytaj więcej >
piesek i p. Wiesław

Aktualności

Zaapelowała o pomoc dla Pana Wiesława i jego suni. Reakcja przeszła jej najśmielsze oczekiwania

Czytaj więcej >
motocykl

Aktualności

29-letni motocyklista uderzył w sarnę. Zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Banery przed pomnikiem ufundowanym przez Waldemara B.

Aktualności

Mieszkańcy Kościerzyny protestują przeciwko Waldemarowi B. Były senator PiS został oskarżony o znęcanie się nad psem

Czytaj więcej >