Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych. Wykryto nowe przypadki wścieklizny
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.04.2021 02:00

Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych. Wykryto nowe przypadki wścieklizny

Zdjęcie podglądowe  - lis
unsplash/Erik Mclean

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Gazetę Wyborczą, potwierdzono piąty i szósty przypadek wścieklizny pod Warszawą. Tym razem zarażone wirusem zwierzęta wykryto w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim. 

Wścieklizna wciąż stanowi zagrożenie

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zareagował na potwierdzenie kolejnych przypadków wścieklizny na Mazowszu. Włodarz zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności, przypominając także o konieczności corocznego szczepienia zwierząt domowych przeciwko niebezpiecznej chorobie.

- Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami - podkreślił w piątek wojewoda mazowiecki. - Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną - dodał. 

- Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów - apelował Radziwiłł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Przypominamy, że na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 19 stycznia oraz 2 lutego 2021 r. wydano rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie dwóch stołecznych dzielnic oraz powiatów podwarszawskich. Na terenie zagrożonym wścieklizną wprowadzono specjalne zasady dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi, które zawierają m.in. zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Oprócz tego, na obszarze zagrożonym wścieklizną wojewoda wprowadził nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Wydane rozporządzenie dotyczy również pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Wiosenne szczepienie lisów

Tereny objęte zarządzeniem wojewody zostały odpowiednio oznakowane. Można je rozpoznać dzięki ustawionym przy drogach tablicom ostrzegawczym z napisem: "Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Co więcej, na terenie powiatów otwockiego, mińskiego oraz Warszawy właśnie zakończono wiosenną akcję szczepień wolno żyjących lisów.

W wyniku inicjatywy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w najczęstszych miejscach występowania dziko żyjących zwierząt rozłożono preparaty doustnych zawierające żywy szczep wirusa wścieklizny. Przegryzienie kapsułki i spożycie jej przez lisa powoduje mimowolne uodpornienie organizmu. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Należy przypomnieć, że do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie. Główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa, a dostępne preparaty mają za zadanie wyłącznie złagodzenie objawów tej choroby.