Wilki w Tatrach "schwytane" w fotopułapkę. Czy turyści mają powody do obaw?
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego opublikowali w sieci intrygujące nagranie z fotopułapki. W ostatnim czasie udało im się zarejestrować wyjątkowo rzadki jak na Tatry widok, a mianowicie dwa wilki w pełnej krasie.
Wilki zalicza się do stałych mieszkańców Tatr. Chociaż ich populacja nie jest duża, prawdopodobieństwo spotkania ich na trasie jest znikome. Na szczęście dwa osobniki tego gatunku trafiły pod baczne oko kamery.
Wilki w Tatrach nie próżnują.
12 listopada br. Tatrzański Park Narodowy udostępnił na Facebooku nagranie pochodzące z fotopułapki w ramach cyklu "Tatry od ręki". Na nagraniu możemy podziwiać dwa dorosłe wilki, które przechadzały się nieopodal jednego z zamkniętych szlaków. O dziwo, turyści także się tam znaleźli.
Leśnicy podkreślają, że to bardzo rzadki widok. Dziś w rejonie Tatr mieszka kilka wilczych rodzin, lecz w ocenie leśników, ich liczebność jest dość trudna do oszacowania. Ponieważ drapieżniki te prowadzą terytorialny tryb życia i są zwierzętami polsko-słowackimi, nie przynależą ściśle do danego rejonu.
- Wiosną obserwowaliśmy dwie watahy. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. W tej chwili część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, ale bez śniegu trudniej jest je tropić - informuje Tatrzański Park Narodowy.
Czy wilki zagrażają turystom?
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego uprzedzili ewentualne pytania dotyczące zagrożenia wynikającego z obecności wilków w górach i pragną uspokoić, że nie ma powodów do obaw. Zwierzęta te nie są skore do wchodzenia w interakcje z ludźmi.
- Turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, to płochliwe i czujne zwierzęta . Unikają kontaktu z człowiekiem, co widać na nagraniu z fotopułapki. Wilki zmieniły kierunek po usłyszeniu turystów zbliżających się zamkniętym szlakiem skiturowym - informują poprzez media społecznościowe.
Leśnicy przypominają o zasadach panujących w Tatrach i proszą o stosowanie się do zakazu przebywania na terenie parku narodowego po zmroku. Poszanowanie restrykcji w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania drapieżników.
A jak Wam podobają się te piękne stworzenia? Czy mieliście szansę zobaczyć je kiedykolwiek na żywo? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzu.
Zobacz nagranie:
Źródło: TPN, portaltatrzanski.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Plaga jadowitych skorpionów w Egipcie. 3 osoby nie żyją, kilkaset jest rannych
-
Fala przypadków wścieklizny rośnie na Mazowszu. Rusza kolejna akcja szczepień
-
Beagle widzi noworodka po raz pierwszy. Jego niespodziewana reakcja zaskoczyła właścicieli