Wilki
Źródło: unsplash/Yannick Menard

Trwa wielka obława na wilki na Słowacji. Ekolodzy apelują, zwierzęta z Polski też znalazły się na celowniku

11 Grudnia 2020

Wilkom, które przebywają na terenie Słowacji, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Od 1 listopada myśliwi pochodzący z sąsiedniego kraju rozpoczęli łowy na wolno żyjący gatunek zwierząt. Do krwawych odstrzałów dochodzi na terenach położonych zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy. Ekolodzy donoszą, że na obecną chwilę śmierć poniosło już 6 osobników.

Wilki należące do transgranicznej populacji jeszcze do niedawna mogły bez większego ryzyka poruszać się zarówno po terenie Słowacji jak i Polski. Dziś ten gatunek przepięknych drapieżników, który dla przypomnienia znajduje się w naszym kraju pod ścisłą ochroną, stał się celem słowackich myśliwych.

Zobacz także: Zmęczona obowiązkami? Produkt z Rossmanna za 5 złotych zdziała cuda

Myśliwi na Słowacji strzelają do wilków

Zgodnie z dekretem wydanym przez słowackiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w sezonie łowieckim 2020/21 zastrzelonych ma być nawet 50 wilków. Choć odstrzał na terenie sąsiedniego państwa jest objęty licznymi obostrzeniami, zdaniem polskich i słowackich organizacji przyrodniczych przepisy te nie uwzględniają wielkości słowackiej populacji tych wilków.

Ekolodzy alarmują, że w ciągu pierwszego miesiąca od wejścia dekretu w życie, zginęło już 17 wilków, w tym sześć na terenach położonych w 23-kilometrowej strefie przygranicznej z Polską. Zdaniem ekspertów obszar ten powinien pozostać bezwzględnie wolny od polowań na zwierzynę.

Zobacz także: Najdroższy kot świata. Kosztuje nawet do 40 tysięcy złotych, jest niewiarygodny

Słowacja zapewniła, że to w jej obowiązkach leżeć będzie monitorowanie liczebności populacji wilka oraz zachodzących zmian wskutek polowania, aby w odpowiednim momencie ustalić limit odstrzału. Słowacka organizacja przyrodników lesoochranárske zoskupenie VLK także nie godzi się na traktowanie wilków jak zwierzyny łownej. Członkowie wysłali w październiku do Komisji Europejskiej skargę, lecz na obecną chwilę nie doczekali się satysfakcjonującej ich odpowiedzi.

Ekolodzy apelują o zaprzestanie odstrzału zwierząt

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z Bystrej zaapelowała do ambasadora Słowacji w RP Andreja Droby o natychmiastową interwencję i wstrzymanie decyzji odstrzału wilków w Republice Słowackiej w sezonie łowieckim 2020/21.

Należący do organizacji Radosław Ślusarczyk zauważył, że spośród zabitych osobników aż sześć

- Spośród zastrzelonych wilków aż 5 znalazło się w 23-kilometrowej strefie przygranicznej, która według oceny ekspertów powinna być bezwzględnie wolna od polowań – zauważa Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Wydaje się, że polskie społeczeństwo na stałe zaakceptowało obecność wilków w lokalnym ekosystemie. Warto zauważyć, że od roku 1998 polscy ekolodzy włożyli niezmierny trud, aby przywrócić ten gatunek naturze. W tym celu gatunek majestatycznego drapieżnika został ścisłą objęty ochroną.

- Wilk jest niezbędnym elementem ekosystemu, ważnym także z punktu widzenia gospodarki człowieka, przyczynia się bowiem do ograniczenia strat w uprawach leśnych. Zgoda na odstrzał w przypadku braku danych o słowackiej populacji jest nieracjonalna i może przynieść straty także na terenie Polski. Liczymy, że słowacki rząd uwzględni głos strony społecznej po obu stronach polsko-słowackiej granicy – dodaje ekolog.

Pies pod choinkę? Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy dawać takich prezentówPies pod choinkę? Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy dawać takich prezentówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: bielskobiala.wyborcza.pl, dziennikzachodni.pl

Następny artykuł