Swiatzwierzat.pl Pozostałe "Wietrzni żeglarze" na walijskiej plaży. Ich zdjęcia wprawiają w osłupienie
Marek BAZAK/East News

"Wietrzni żeglarze" na walijskiej plaży. Ich zdjęcia wprawiają w osłupienie

11 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Na plaży Horton, znajdującej się w zatoce Port Eynon w południowej części Walii, fale wyrzuciły na brzeg dziwne stworzonka. Kolorowe żyjątka o intrygujących kształtach przykuły uwagę spacerowiczów. Naukowcy apelują, aby pod żadnym pozorem ich nie dotykać.

Zwierzęta, które wzbudziły tak ogromne zainteresowanie, nazywane są "wietrznymi żeglarzami". Niewiele o nich wiadomo. Ekspertom ustalili, że nie są one meduzami, lecz należą do stułbiopławów i występują w oceanach na całym świecie.

"Wietrzni żeglarze" u wybrzeży Walii

Morskie stworzenia zazwyczaj są widywane w okresie między wrześniem a marcem. Osiągają maksymalną długość siedmiu centymetrów, przypominają owalny dysk i są w granatowo-błękitno-białym kolorze.

Można je dostrzec, gdy swobodnie unoszą się na powierzchni otwartego oceanu. Charakterystyczna płetwa pełniąca rolę żagla pozwala im złapać wiatr i podróżować zgodnie z prądami oceanicznymi. Preferują miejsca, w których woda jest cieplejsza.

Chociaż wyglądają dosyć uroczo i niepozornie, naukowcy ostrzegają, by nie lekceważyć ich mechanizmów obronnych. Zbliżanie do nich ręki może się skończyć boleśnie.

Ograniczmy się do obserwacji

Eksperci proszą o zachowanie ostrożności i podziwianie "wietrznych żeglarzy" z bezpiecznego dystansu. Stworzenia te są uzbrojone w małe, kłujące macki, którymi polują na niewielkich rozmiarów ryby i inne morskie żyjątka.

- Nie są to prawdziwe meduzy, w rzeczywistości są znane jako kolonialne hydroidy - tłumaczy Gina Gavigan z The Wildlife Trust of South and West Wales. - Jeśli zauważysz "wietrznego żeglarza", pamiętaj, aby go nie dotykać. Mogą bowiem delikatnie ukłuć.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy