Wielkie małe szczęście w Warszawskim ZOO. Urodził się myszojeleń
Linda i Arnold - para kanczyli jawajskich z Warszawskiego ZOO sprawiła wspaniały prezent na święta: urodził się mały kanczyl. To pierwsze dziecko tej pary. Maluch przyszedł na świat 2 grudnia, ma ok. 10 cm wzrostu, a jego płeć jeszcze nie jest znana.
Młode jest żwawe, z ciekawością eksploruje wolierę w Ptaszarni, gdzie mieszka, ale pilnuje też matki, bo w pierwszych dniach życia jest od niej zależne – pije tylko mleko. Jednak jako zwierzę kopytne mały myszojeleń jest też bardzo samodzielny – chwilę po narodzinach wstał i biegał na maleńkich nóżkach za rodzicielką . Linda znakomicie odnalazła się w roli matki, jest bardzo opiekuńcza i troszczy się o swoje maleństwo. Tata Arnold, czyli „czworonożny dracula”, nazywany tak żartobliwie ze względu na niewielkie „wampirze kły” występujące u samców, również bacznym okiem pilnuje swojego potomka.
Miłość od pierwszego obwąchania
Kanczyle jawajskie ( Tragulus javanicus ), szerzej znane jako myszojelenie, mieszkają w Warszawskim ZOO zaledwie od 2020 r., ale śmiało można stwierdzić, że zrobiły zawrotną karierę! Zainteresowanie mediów i popularna w internecie piosenka sprawiły, że niemal każdy zwiedzający obowiązkowo idzie odwiedzić myszojelenia.
Niespodzianka dla zwiedzających
Narodziny młodego kanczyla dla pracowników ZOO nie były typową niespodzianką – oczekiwali szczęśliwego rozwiązania, ale trzeba przyznać, że zadziwiła ich szybkość z jaką para postarała się o potomstwo. Ciekawe były też okoliczności samego porodu, gdyż… odbył się on na oczach stałych gości Warszawskiego ZOO – Grzegorza i Maksa, którzy nie spodziewali się takiej niespodzianki podczas czwartkowego zwiedzania zoo.
Rodzinę kanczyli można obserwować w jednej z wolier Ptaszarni Warszawskiego ZOO. Tam ma zapewnione odpowiednie parametry temperatury i wilgotności.
Ma, ma, ma, ma małe nóżki
Kanczyle zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Dorosły kanczyl jawajski waży zaledwie 1,5 – 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Młody kanczyl nie był jeszcze ważony – przez pierwszy miesiąc opiekunowi nie chcą wprowadzać niepotrzebnego stresu w rodzinie kanczyli.
Kanczyle są roślinożerne i taką dietę mają też w Warszawskim ZOO, ale podjadają też owady karmowe, np. mącznika. Kanczyle prowadzą głównie nocny tryb życia, więc nie jest łatwo je obserwować – jeśli ktoś chce je zobaczyć (nawet w ZOO) musi uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na to nieco czasu, albo liczyć na łut szczęścia. Aktywne są głównie rankiem, ale ożywiają się również około godz. 13.00.
Ze względu na niewystarczająca ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię – DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN zagrożonych gatunków. Ogrody zoologiczne prowadzą dla niego program hodowlany (EEP) mający zapewnić trwanie i rozwój populacji tych zwierząt w ogrodach zoologicznych zrzeszonych w międzynarodowych organizacjach. Oznacza to, że każdy kanczyl jest pod baczną opieką nie tylko swoich opiekunów w zoo, ale też europejskiego koordynatora tego gatunku. Powiększenie populacji europejskich kanczyli jest oczywiście odnotowane w bazie danych o zwierzętach w europejskich ogrodach zoologicznych ZIMS. Dzięki temu wiemy, że aktualnie jest więcej samców, dlatego tym bardziej interesujące jest jakiej płci jest nowo narodzony kanczyl.
Zobacz zdjęcia:
fot. Marcin Jezierski
Źródło: materiały prasowe
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
7 NAJPIĘKNIEJSZYCH RAS PSÓW, KTÓRE WYGINĘŁY. TYCH CZWORONOGÓW JUŻ NIE ZOBACZYSZ
-
Świąteczna oferta w Lidl. Akcesoria i karma dla zwierząt w atrakcyjnych cenach
-
Kobieta wyrzuciła szczeniaka do kontenera PCK. Strażacy rzucili się na pomoc