Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wielka strata dla przyrody i populacji. Po 22 latach odszedł żubrobizon Brutus
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.10.2021 02:00

Wielka strata dla przyrody i populacji. Po 22 latach odszedł żubrobizon Brutus

Żubr
PAP Olsztyn

Pracownicy Stacji Badawczej PAN w Popielnie pogrążyli się w smutku. Ulubieniec naukowców oraz odwiedzających, który przyszedł na świat w ramach eksperymentu naukowego, odszedł przed kilkoma dniami. Mowa o Brutusie, niezwykłej hybrydzie trójgatunkowej.

Znany rezydent stacji badawczej w Popielnie (woj. warmińsko-mazurskie) właśnie zakończył swój żywot. Brutus, który przyszedł na świat w 1999 roku w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie w wyniku eksperymentu naukowego, odszedł do wieczności.

Brutus stał się symbolem pewnej epoki

Badania naukowe dotyczące krzyżowania bydła rasy czerwonej polskiej, żubra i bizona preriowego prowadził dr Andrzej Krzywiński w latach 80. i 90. XX wieku. W sumie przyszło na świat po kilka żubrobizonów obojga płci. Ojcem Brutusa był bizon amerykański, matką z kolei żubrońka, która także była krzyżówką: krowy czerwonej polskiej i żubra.

Celem eksperymentu było uzyskanie bydła, których mięso posiada lepsze walory smakowe, dzięki mieszance krwi z bizona amerykańskiego. Pomimo, iż naukowcy wiązali z projektem duże nadzieje, utrudnieniem prowadzenia tej hodowli okazała się niepłodność samców. Niezdolność do dalszej prokreacji nie pozwoliła na utrwalenie wartościowych cech poszczególnych generacji. Zamiast trafić do rzeźni, 8-letni Brutus trafił do stacji badawczej w Popielnie w 2007 roku, gdzie zyskał status dożywotniego rezydenta.

- Brutus jest dość ufny, reaguje na swoje imię, przywoływany wychodzi na powitanie, lubi być fotografowany, wręcz pozuje do zdjęć zachowując się jak model. Choć jak na dzikie zwierzę i żyjące w samotności może wykazywać zachowania, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, on po prostu broni swego terytorium. Zawsze trzeba mieć respekt dla niego i uważać by móc zareagować w każdej chwili - wyjaśniał przed kilkoma laty dyrektor stacji badawczej w Popielnie dr Moussa Mamadou Bah.

Pamięć o żubrobizonach nie przeminie

Pochodzący z długowiecznej rodziny Brutus dożył sędziwego wieku. Odszedł z przyczyn naturalnych 22 października br. w wieku 22 lat.  Krowa rasy czerwonej polskiej Mećka – jego babcia – dożyła w Kadzidłowie wieku 21 lat, będąc przez kilkanaście lat przywódczynią stada bizonów. Jego wuj – słynny żubroń Mazur w Parku Narodowym w Białowieży dożył 19 lat. Jego przyrodnia młodsza siostra Jessica (krzyżówka 25 proc. polska czerwona, 25 proc. żubr i 50 proc. bydło rasy jersey) padła w wieku 21 lat.

Jak zapewniają naukowcy, historia Brutusa nie zostanie zapomniana nawet po jego śmierci. Zwierzę jako eksponat Muzeum Stacji Badawczej PAN w Popielnie będzie można oglądać od przyszłego roku. Co więcej, w muzeum w Kadzidłowie znajduje się wypreparowane popiersie i czaszka jego starszego brata.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: PAP Olsztyn

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!