Swiatzwierzat.pl Nasze ZOO Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"
ZOO Łódz

Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"

14 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Łódzki ogród zoologiczny przedstawił internautom nową podopieczną. Na terenie zoo zamieszkała Tequila - przedstawicielka pakożera, nazywanego psem leśnym. Ten gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych widuje się niezwykle rzadko.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym zamieszkała pierwsza przedstawicielka pakożera leśnego w Polsce. W Brazylii zwierzę to zwie się: cachorro-vinagre, cachorro-do-mato (pies leśny) lub perro de monte (pies górski).

Pierwsza samica pakożera leśnego w Polsce

Pakożery leśne to raczej niewielkich rozmiarów psowate o krótkich kończynach i krępym tułowiu, który występują na całej szerokości Ameryki Południowej - od Panamy do Argentyny. Chociaż Tequila urodziła się w czeskiej Pradze, jest obecnie jedyną przedstawicielką tego gatunku w Polsce, gdzie czeka na przyjazd samca.

- Liczymy, że stworzy z nim zgraną parę, co zaowocuje narodzinami młodych . Spotkać można ją na nowym wybiegu mieszczącym się zaraz przy basenie zewnętrznym ariranii - również jedynych w naszym kraju – mówi Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo dla "Super Expressu".

Chociaż pakożery leśne nie mają konkretnego, ulubionego siedliska, zamieszkują głównie tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Ciekawostką jest, że posiadają błony pławne, które świadczą o stosunkowo częstym przebywaniu w środowisku wodnym. Dzięki nim gatunek ten świetnie radzi sobie w wodzie.

Tequila
undefined

Pracownicy zoo liczą, że uda się stworzyć duże stado rodzinne

Pakożery leśne są bardzo towarzyskimi ssakami, które łączą się w pary i tworzą stada liczące 10-12 zwierząt. Dzięki przewadze liczebnej potrafią upolować nawet trzykrotnie większą od siebie ofiarę. Stado potrafi upolować kapibarę, ale również młode tapiry. Od czasu do czasu dietę urozmaicają jaszczurkami, płazami i większymi rybami. - Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu – stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski.

undefined

W naturalnym środowisku liczebność pakożerów niestety wciąż maleje - głównie ze względu na utratę siedlisk i niewystarczającą bazę pokarmową spowodowaną kłusownictwem, ale także za sprawą chorób przenoszonych przez zdziczałe psy domowe.

Pakożery dożywają na wolności 10 lat, jednak w ogrodzie zoologicznym czas ten może się wydłużyć. Oto miejsce, w którym zamieszkała Tequila:

Źródło: se.pl, wikipedia

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy