Swiatzwierzat.pl

Pixaby/fjord77

Rasy psów, które żyją najkrócej. Dlaczego zwierzaki tak szybko odchodzą za Tęczowy Most?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Gdy przyjmujemy pod dach swojego domu nowego, czworonożnego przyjaciela, mamy nadzieję, że będzie z on nami jak najdłużej. Jednak pewne rasy psów nie cieszą się zbyt długim życiem, choćbyśmy się bardzo starali. W obecnych czasach jednak nie jest tak źle. Jeśli tylko zapewnimy psiakom odpowiednie warunki, a także weźmiemy pod uwagę fakt, że nie jest trudno o opiekę weterynaryjną, nasze burki mają szansę pobyć z nami trochę dłużej. 

Jednak pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć. Poszczególne rasy mają pewne bariery fizjologiczne, których nie da się obejść i będziemy zmuszeni pożegnać przyjaciela wcześniej, niż byśmy chcieli.

Krótkie życie

Choć chcielibyśmy, żeby nasza przyjaźń z psem trwała wiecznie, jest to niestety nieosiągalne i nierzadko jesteśmy świadkami odejścia psiaka za Tęczowy Most. Jeśli mamy wielki strach przed jego odejściem, to zanim zakupimy psa możemy sprawdzić, jakie rasy pozostaną z nami na dłużej. Albo inaczej - jakich ras wtedy unikać, dla własnego zdrowia. W końcu nie każdemu spasuje każdy burek.

Obecnie psy żyją nieco dłużej niż kiedyś. Odkąd bardziej dbamy o naszych podopiecznych, zapewniamy im właściwą opiekę weterynaryjną, zdrowe żywienie czy odpowiednie warunki w domu, dłużej cieszymy się towarzystwem naszych czworonożnych przyjaciół. Cudów jednak jeszcze nie potrafimy zdziałać i prędzej czy później przyjdzie nam pożegnać się z psem.

Gdy dbamy o naszego zwierzaka, warto zwracać uwagę np. na jego masę - im bardziej otyły pies, tym krócej żyje. Długość życia ma też związek z charakterem - psy agresywne i bardziej dynamiczne będą żyły nieco krócej od tych spokojnych. To, jak długo pies będzie żył, zależy też od samej rasy. Psy największych ras będą żyły najkrócej, ponieważ ze względu na swoje duże rozmiary są skazane na szybsze starzenie się organizmu. 

Rasy psów, które żyją najkrócej

Bernardyn - wielki pies o wielkim sercu - ten elegancki gigant jest niestety skazany na krótsze życie. Jego stawy i kręgosłup szybko się wyczerpują od utrzymywania tak wielkiego ciężaru ciała. To prowadzi do licznych, nieprzyjemnych dla psa schorzeń. Najczęściej jednak umierają na problemy z sercem, które nie jest w stanie dostatecznie sprawnie pompować krwi do tak wielkiego organizmu. Bernardyn będzie nam towarzyszył około 8 lat.

Dog niemiecki to przepiękny, majestatyczny i budzący respekt olbrzym. Niestety, podobnie jak w przypadku bernardyna, nie będziemy się zbyt długo cieszyli jego towarzystwem. Ogromne gabaryty dogów sprawiają, że szybko się starzeją i dożywają zwykle tylko 7-8 lat. Ponadto mają przykrą tendencję do pojawiania się dysplazji i skrętów żołądka.

Amstaff - ten charakterny, w każdej chwili gotowy do rywalizacji i konfrontacji pies ma dość burzliwe i krótkie życie. Duża nerwowość sprawia, że szybko się w życiu wyczerpują. A jak jeszcze dodamy do tego fakt, że Amstaffy często cierpią na dysplazje i zwyrodnienia, psy te nie osiągną więcej jak 9 lat życia.

Boksery nie są specjalnie dużą rasą, a mimo to nie cieszą się zbyt długim życiem. Przy odrobinie szczęścia potrafią dożyć 13 lat, często jednak żyją tylko 7-9 lat. Wynika to z silnych predyspozycji rasy do zwyrodnieniowych chorób kręgosłupa czy dysplazji stawów biodrowych. Poza tym boksery są żywiołowe i energiczne, co sprawia, że cieszą się krótszym życiem - podobnie jak u Amstaffy.

Buldog anielski - ten sympatyczny psiak to niestety rekordzista w naszym rankingu. Przy sprzyjających warunkach dożyje 6 lat. Wynika to z licznych, genetycznych predyspozycji do chorób i wad, na które cierpi większość zwierzaków z tej rasy. Najczęściej psy te umierają z powodu chorób serca, nowotworów, dysplazji, a nawet uduszenia.

źródło: podajlape.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Czytaj więcej >

Psy

Rodzina na wakacjach zapozowała do zdjęcia. Bezdomny piesek zdecydowanie skradł całe show
Czytaj więcej >

Psy

Spacerował z psem po plaży. Omal nie porwała ich gigantyczna fala
Czytaj więcej >

Psy

Owczarek niemiecki poznaje małe kocięta. Pies chciał rządzić, role szybko się odwróciły
Czytaj więcej >

Psy

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele lokalu dosadnie o tym, co myślą o psach w restauracji. Wystawiono tabliczkę
Czytaj więcej >
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]