Ukryta kamera przyłapała niedźwiadki na nocnych wygłupach. Wideo z ich udziałem stało się hitem sieci
Do Polski zawitała prawdziwa, biała zima. Eksperci od pogody ostrzegają, że w tym roku styczeń oraz luty są jednymi z najzimniejszych miesięcy od wielu lat, jednak wciąż nie pretendują one do miana zimy stulecia. Choć dla ludzi minusowe temperatury mogą być sporym utrapieniem, dzikim zwierzętom wcale one nie przeszkadzają. Dowodem jest nagranie z udziałem młodych miśków, które zrezygnowały ze snu, by dać się porwać szaleństwu na śniegu.
Wideo z harcującymi niedźwiadkami podbiło sieć
W świecie zwierząt, szczególnie tych młodych, każda pora jest dobra na zabawę... nawet środek nocy! Nie inaczej było w przypadku małych niedźwiadków, które zamiast smacznie chrapać, wolały harcować do upadłego. Czy to nadzwyczajny przypadek na tle całego gatunku? A może znak, że wiosna zbliża się już wielkimi krokami?
Mimo że panuje przekonanie, iż niedźwiedzie przez cały okres zimowy pozostają w stanie hibernacji, w rzeczywistości kilkakrotnie wybudzają się ze snu zimowego. W trakcie mrozów co prawda ograniczają swoje czynności życiowe, jednak wciąż od czasu do czasu wstają, by rozprostować nogi, zaspokoić potrzeby fizjologiczne oraz znaleźć pożywienie.
Ponadto, leśnicy przypominają, że styczeń to czas, kiedy niedźwiedzice w gawrach rodzą młode. Karmią je mlekiem i do wiosny właściwie nie wyprowadzają. Jednakże brykające na śniegu niedźwiadki uchwycone przez fotopułapkę w Nadleśnictwie Baligród najwidoczniej miały już dosyć przesiadywania w bezpiecznym schronieniu. Kiedy niedźwiedzica pozostawiła je same, łobuzowały, jak to na prawdziwe dzieciaki przystało.
- Młode niedźwiedzie od dzieci różnią się głównie tym, że mają dłuższe zęby i są bardziej włochate. Bela siana i śnieg wystarczy, żeby się świetnie bawić, a na koniec i tak przyjdzie mama, żeby zakończyć te wygłupy - napisały Lasy Państwowe na Twitterze, publikując film z zabawy niedźwiadków w Nadleśnictwie Baligród.
Ostrożnie z "misiem"
Leśnicy podkreślają, że w okresie, gdy niedźwiedzice zaczynają wyprowadzać swoje młode z gawry, stanięcie oko w oko z tym drapieżnikiem może być szczególnie niebezpieczne, a nawet śmiertelne . To poważne zagrożenie, którego pod żadnym pozorem nie wolno ignorować.
Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zdradza w rozmowie z redaktorami Krosno Nasze Miasto, że spotkania z niedźwiedziami zazwyczaj kończy się dla człowieka poważnymi poturbowaniami. Dzieje się tak, ponieważ zaskoczone zwierzę reaguje odruchem obronnym, chcąc ratować swoje młode.
Obecnie w Polsce najliczniejsza ostoja niedźwiedzi znajduje się w Bieszczadach. Szacuje się, że zwierzęta zamieszkujące tamtejsze lasy stanowią 80% krajowej populacji.
Zobacz nagranie:
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
-
Pies pomaga swojemu opiekunowi w pracach ogrodowych. Nagranie jest hitem internetu
-
Malutkie kruszynki zamknięto w zimnej budzie. Przeżyły tylko dlatego, że wzajemnie się ogrzewały
-
Świętokrzyskie: Spacerowicz znalazł żywą sarnę uwięzioną we wnykach