sarna
Źródło: policja.pl

Świętokrzyskie: Spacerowicz znalazł żywą sarnę uwięzioną we wnykach

12 Lutego 2021

Sarna wpadła w nielegalnie zastawione wnyki. Próbowała się wydostać, jednak nie miała tyle siły, aby wyswobodzić się z uścisku. Żywe, mocno poturbowane zwierzę znalazł spacerowicz i wezwał pomoc.

Kolejne zwierzę wpadło w nielegalnie zastanawioną pułapkę. Ostatnio informowaliśmy Was o rudym lisku, którego znaleziono we wnykach, a tym razem jest to sarna! Choć rozstawanie pułapek jest surowo karane, kłusownicy nic sobie z tego nie robią, wciąż polując na bezbronne zwierzęta. Za takie działanie grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Sarna we wnykach

Do skandalicznej sytuacji doszło na terenie gm. Michałów w woj. świętokrzyskim. To właśnie tam spacerowicz natrafił na uwięzioną we wnyki sarnę, która była wyczerpana od prób wydostania się. Sarna miała mocno poranione tylne kończyny, wiadomo, że przeżyła. Policjanci próbują ustalić sprawcę, który zostawił nielegalne sidła!

- Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia osoby, która założyła wnyki i doprowadziła do uwiezienia w nich zwierzęcia. Każdy kto posiada na ten temat jakąkolwiek wiedzę może choćby anonimowo skontaktować się z funkcjonariuszami - informują mundurowi.

Powstanie aplikacja na pomoc zwierzętom. Powstanie aplikacja na pomoc zwierzętom. "Animal Helper" uratuje niejedno istnienieCzytaj dalej

Przypominamy, że wszystkie wolne zwierzęta łowne stanowią ogólnonarodowe dobro i są własnością Skarbu Państwa. Dla utrzymania ich właściwej kondycji i liczebności państwo prowadzi gospodarkę łowiecką, która jasno reguluje uprawnienia w zakresie posykiwania dzikich zwierząt. Pomimo tego, że dzisiaj człowiek nie musi polować i zabijać zwierząt łownych nadal znajdują się tacy, którzy z tylko sobie znanych powodów kłusują z zastosowaniem najbrutalniejszych metod. Jedną z nich na pewno jest stosowanie stalowych sideł czy wnyków. Uwięzione w nich zwierzę, w zależności od tego jak się złapie, może godzinami cierpieć próbując się uwolnić.

O każdym przypadku znalezienia sideł lub złapanym w nie zwierzęciu należy zawiadomić Straż Leśną lub Policję. Można to również zrobić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kłusownictwo, a nawet samo posiadanie urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa jest karalne. Nielegalne polowanie jest zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł