Swiatzwierzat.pl
Lisek Lesio

facebook/Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Weterynarze wypuścili na wolność lisie rodzeństwo. „Takich chwil pragniemy więcej"

24 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Duet rudych dzikusków, czyli Lesio i Nela, został pozbawiony matczynej opieki i skazany na śmierć w wieku zaledwie kilku tygodni. Całe szczęście osierocone liski trafiły pod opiekę Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Gdy dorosły, były gotowe, aby wreszcie wrócić na wolność. Niezwykła chwila z ich życia została udokumentowana na filmie.

Weterynarze z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu każdego dnia toczą walkę o życie nieporadnych, osieroconych i chorych zwierząt. Minioną wiosną podjęli wyzwanie wykarmienia lisich sierotek i zapewnienie im odpowiednich warunków aż do momentu, gdy będą w pełni samodzielne.

Lisie rodzeństwo skradło serca weterynarzy

Życie dzikich maluchów rozpoczęło się w niewyobrażalnie smutny i niesprawiedliwy sposób. Liski ledwo przyszły na świat, a już doświadczyły, czym jest cierpienie, choroba i samotność.

Tymczasowi opiekunowie dzikich zwierząt wyjaśnili, że lisek nazywany Lesio został porzucony przez mamę, kiedy miał około dwóch tygodni. Z chwilą przybycia do gabinetu weterynaryjnego był bardzo osłabiony i brakowało mu apetytu.

- Lesio leżał na drodze i płakał. Jedna chwila, a wpadłby pod samochód. Drobniutkie nieporadne jeszcze dziecko. Bez mamy, bez nadziei - wspominają weterynarze z Przemyśla.

Towarzyszką jego niedoli okazała się młoda samica, której nadano imię Nela. Osesek wraz z trójką rodzeństwa został uratowany z nory po tym, jak ich mama została zabita.

Oba maleństwa były przerażone brakiem swoich rodzicielek, jednak weterynarze zobowiązali się je wychować w możliwie najbardziej zbliżony sposób do naturalnego. Świadomi trudności związanych z opieką nad dzikimi sierotkami, zakasali rękawy i rzucili się w wir ciężkiej pracy.

Scena za oknem

Kobieta przyłapała sąsiada na niezwykłej interakcji ze zwierzakami. Film stał się hitem w sieci

CZYTAJ DALEJ

Początek jesieni sezonem na wypuszczanie lisków

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zdjęcia oraz filmy z udziałem Lesia i Neli były regularnie publikowane na facebookowym fanpage'u ośrodka. Internauci mogli na bieżąco obserwować postępy rudzielców, a także wspomagać ich leczenie i wychowywanie poprzez wpłacanie datków.

W październiku przyszedł długo wyczekiwany dzień, w którym lisie maluchy były w pełni gotowe, aby wrócić do swojego naturalnego środowiska. W uroczystym wypuszczaniu ich na wolność wziął udział lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński.

Na opublikowanym nagraniu weterynarz zapewnił, że zwierzakom nie grozi niebezpieczeństwo. Teren, w którym Lesio i Nela zostały wypuszczone, znajduje się z dala od miasta i obfituje w dziko rosnące owoce i jarzyny. Chwilę później otworzył drzwiczki transportera i z radością przypatrywał się, jak liski wracają na łono natury.

- Ten widok to nasze wspólne zwycięstwo. Takich chwil pragniemy więcej, dlatego walcz z nami i bądź zwycięzcą życia. Już wkrótce kolejne uratowane przez nas liski wrócą do swojego domu - zachęcają przyjaciele zwierząt.

Zobacz nagranie i zdjęcia:

Źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >
Kociarz z Aleppo

Pozostałe

Kiedy wszyscy uciekali przed wojną, on został, by ratować zwierzęta. Setki kotów zawdzięczają życie "Kociarzowi z Aleppo"

Czytaj więcej >
Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >
bokser przy zniszczeniach

Pozostałe

Bokser został sam w domu i nieźle narozrabiał. Niewinny wybryk kosztował właścicielkę fortunę

Czytaj więcej >
Piesek

Pozostałe

Nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansy

Czytaj więcej >
Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >