Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Weterynarz we wzruszających słowach wyznał, dlaczego psy żyją krócej od ludzi
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 11.09.2020 02:00

Weterynarz we wzruszających słowach wyznał, dlaczego psy żyją krócej od ludzi

Chłopiec z psem
unsplash/Nathan Hanna

Weterynarz opublikował na swoich mediach społecznościowych wypowiedź, która skrywa w sobie bardzo ważne przesłanie. Mężczyzna odpowiedział na pytanie, które opiekunowie zwierząt z pewnością wielokrotnie sobie zadawali: dlaczego pies żyje krócej od człowieka?

Wiele osób zrobiłoby wszystko, aby móc wydłużyć pozostały czas, jaki ukochani pupile mogą spędzić przy ich boku. Niestety, jest to tylko niedoścignione marzenie. Odpowiedź weterynarza pomoże lepiej zrozumieć śmiertelną naturę lojalnych czworonogów. Ostrzegamy, te słowa z łatwością doprowadzają do łez.

Spotkanie z chłopcem odmieniło spojrzenie weterynarza na psie życie

Lekarz weterynarii podzielił się na Facebooku relacją ze spotkania z małym chłopcem, które szczególnie zapadło mu w pamięci. Jak wspomina mężczyzna, został wysłany z wizytą do domu 10-letniego psa o imieniu Belker.

Zwierzę bardzo cierpiało, co niepokoiło wszystkich domowników, w szczególności synka Shane'a. Cała rodzina była bardzo przywiązana do zwierzaka i liczyła, że wydarzy się cud, który pozwoli go uratować. Niestety, lekarz nie miał dobrych wieści do przekazania.

- Zbadałem Belkera i z dużym żalem stwierdziłem, że on umiera na raka. Powiedziałem rodzinie, że nie można już nic zrobić, aby mu pomóc. Zaproponowałem eutanazję w ich rodzinnym domu. To nie była dla nich łatwa decyzja, ale w końcu się zgodzili - napisał anonimowy lekarz w poruszającym wpisie.

Jak podkreślono w poście, w tym momencie Belker był dla nich najważniejszy.

- Gdy przyszedłem do nich następnego dnia, wszyscy czule obejmowali Belkera. W ciągu kilku minut Belker odszedł, a wszystko stało się bardzo spokojnie - zaznaczył.

Odejście ukochanego pupila było ogromnym ciosem dla jego rodziny. Weterynarz wielokrotnie usypiał chore zwierzęta, lecz spotkanie z młodym właścicielem Belkera raz na zawsze odmieniło jego spojrzenie na życie psów.

Jak wspomina, po śmierci czworonoga usiadł razem ze wszystkimi domownikami i wspólnie zastanawiali się nad smutną koleją rzeczy. Niespodziewanie mały Shane zabrał głos, zapewniając, że wie dlaczego psy żyją krócej od swoich bliskich. Wszyscy nadstawili uszy z zainteresowaniem.

Chłopiec wyjawił, dlaczego psy żyją krócej niż ludzie

Wkrótce okazało się, że słowa małego chłopca skrywały bardzo ważne przesłanie, którego wiele osób może się nie domyślać. Brzmiało ona w następujący sposób:

- Ludzie rodzą się, aby nauczyć się być dobrym i kochającym człowiekiem. Często zajmuje im to dużo czasu. Psy wiedzą to od samego początku, więc nie muszą zostawać na świecie tak długo, jak my. Ich życie jest proste i nieskomplikowane. Psy wiedzą jak kochać, jak być miłym i jak dbać o innych. Potrafią cieszyć się z małych rzeczy - czytamy we wpisie.

To jednak nie koniec mądrości płynącej ze słów chłopczyka. Shane posunął się o krok dalej i podał wiele ważnych przykładów, które sprawiają, że nawet krótkie życie czworonoga może być wypełnione wdzięcznością i radością płynącą z nawet najprostszych czynności.

Jaki jest sekret długiego i szczęśliwego życia?

Sekret na szczęśliwe życie jest prostszy niż mogłoby się wydawać - w końcu znają go nawet zwierzęta. W oparciu o wyznania chłopca, weterynarz sporządził listę czynności, które pozwoli ludziom na przybliżenie się do błogiej radości.

Poniżej znajduje się pełna lista rzeczy, która zdaniem chłopca powinna stać się źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania przez ludzi. Warto się nad nimi zastanowić i wprowadzić je w życie jako część codziennych rytuałów. Dzięki temu zrozumiemy, że szczęście tkwi w prostocie, a psy rzeczywiście mogą nas nauczyć bezcennej mądrości.

 • Kiedy Twoi bliscy wracają do domu, zawsze biegnij, by ich powitać

 • Nigdy nie przepuszczaj okazji, aby wybrać się na przejażdżkę

 • Pozwól by świeże powietrze i powiew wiatru były dla ciebie czystą przyjemnością

 • Ucinaj sobie krótkie drzemki

 • Rozciągnij się, zanim wstaniesz

 • Biegaj i dobrze się baw każdego dnia

 • Pozwól ludziom się dotknąć

 • Unikaj gryzienia, a zamiast tego daj komuś ostrzeżenie

 • W ciepłe dni zatrzymaj się na chwilę, aby poleżeć na trawie

 • W upalne dni pij dużo wody i przebywaj w cieniu

 • Kiedy jesteś szczęśliwy, tańcz, skacz i kręć całym ciałem

 • Rozkoszuj się długimi spacerami

 • Bądź wierny

 • Nigdy nie udawaj kogoś, kim nie jesteś

 • Kiedy ktoś ma zły dzień, usiądź koło niego i daj mu swoje wsparcie

źródło: kochamyzwierzaki.pl