Swiatzwierzat.pl
Nie żyje irbis

unsplash/davidtomasati

Smutna wiadomość ze stołecznego ZOO. Nie żyje pantera śnieżna

24 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Właśnie dotarła do nas bardzo przykra wieść. Nie żyje Ayana, niekwestionowana gwiazda Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Opiekunowie ujawnili przyczynę śmierci samicy irbisa śnieżnego.

Władze stołecznego ZOO przekazały smutną wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pantera śnieżna o imieniu Ayana zmarła 20 stycznia 2022 roku po walce z długą i wyczerpującą chorobą.

COVID-19 w warszawskim ZOO

W oficjalnym komunikacie przedstawiciele ogrodu zoologicznego wyjaśnili, że Ayana przeszła infekcję układu oddechowego pod koniec listopada 2021 roku. Wówczas pojawiły się u niej objawy takie jak: katar, kaszel, mocne odwodnienie, utrata apetytu. W ramach leczenia podjęto decyzję o przeprowadzeniu testów w kierunku COVID-19.

Ayana oraz samiec irbisa śnieżnego Jamira, z którym współdzieliła wybieg, zostali poddani badaniom. W obu przypadkach analiza wykazywała, że zwierzęta miały kontakt z wirusem  SARS-CoV-2, ale nie wydalały go z organizmu. Oznacza to, że nie był obecny w nosie ani w ślinie.

Pies u weterynarza

Dlaczego nie wolno dawać psom czekolady? Oto zdjęcie, które mówi wszystko

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje pantera śnieżna Ayana. "Niestety naszej irbiski nie ominęły powikłania"

Opiekunowie oraz lekarze do końca trzymali kciuki za Ayanę. Kot był bowiem młody i silny, a także zjadał podawany małymi porcjami pokarm, dlatego liczono, że zwycięży z chorobą. Niestety, pojawiły się powikłania spowodowane przez koronawirusa.

- Ayana niestety poza infekcją układu oddechowego doświadczyła także powikłań i to z nimi lekarze i opiekunowie walczyli przez ostatnie tygodnie. Walczyli nie sami, bo pomagali im specjaliści z różnych dziedzin. Dziesiątki badań, godziny spędzone na obserwacji niestety nie wystarczyły. Cały czas wszyscy mieli nadzieję na wyleczenie - czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie ZOO.

17 stycznia doszło do zaostrzenia objawów oddechowych i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. 3 dni później, po przeszło dwumiesięcznych staraniach personelu, Ayana odeszła.

- Żegnaj, Malutka, udanych łowów za Tęczowym Mostem. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało - napisali opiekunowie zwierząt z warszawskiego ZOO.

Oficjalną przyczyną śmierci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa w wyniku powikłań infekcji COVID-19. Jak podkreślono w komunikacie, źródłem zakażenia "z pewnością był człowiek", dlatego władze placówki zachęcają do szczepień, aby zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa nie tylko z człowieka na człowieka, ale też z człowieka na zwierzęta.

Śmierć Ayany jest olbrzymim ciosem nie tylko dla opiekunów i pracowników ale także gości warszawskie ogrodu zoologicznego. Większość zwiedzających dobrze ją znało - samica przyjechała do Warszawy z Norymbergi w 2017 roku w celach reprodukcyjnych. Zaledwie 3 lata później doczekała się potomstwa. Jest nią samiczka Layla - jedna z bohaterek kalendarza na 2022 roku oraz ambasadorka programu Drapieżniki Warszawskiego ZOO.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Warszawskie ZOO

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Podaruj zwierzętom magię świąt. Ruszyła zbiórka prezentów

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Niezwykłe narodziny w ZOO. Na świat przyszło "dziecko słońca"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Kalendarz "Zwierzaki Warszawiaki" na 2022 rok już w sprzedaży

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Sensacja we wrocławskim ZOO. Rodzina gibonów białopoliczkowych powiększyła się

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa

Czytaj więcej >