Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego nie wolno dawać psom czekolady? Oto zdjęcie, które mówi wszystko
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.01.2022 01:00

Dlaczego nie wolno dawać psom czekolady? Oto zdjęcie, które mówi wszystko

Pies u weterynarza
youtube/TomoNews US

Lekarze weterynarii podzielili się wstrząsającym zdjęciem. Makabryczny obraz przedstawia boksera, który zachorował po zjedzeniu czekolady. Eksperci pragną w ten sposób zwrócić uwagę opiekunów zwierząt na niebezpieczeństwo wynikające z karmienia podopiecznych toksycznymi produktami.

Nie od dziś wiadomo, że czekolada jest jednym z najchętniej spożywanych produktów spożywczych, który uwielbia zdecydowana większość społeczeństwa. Ten słodki wyrób cukierniczy stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, działając podobnie do kawy, a ponadto jest bogaty w magnez i niacynę, które pełnią rolę w uwalnianiu energii z pożywienia oraz napędzają szare komórki do pracy. Znajduje się w nim także żelazo, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. 

Pomimo licznych zalet, nie można zapomnieć, że czekolada ma też swoje minusy i bywa niebezpieczna, zwłaszcza dla czworonożnych pupili.

Czekolada śmiertelną trucizną dla psów

Do jedzenia czekolady nie trzeba nas specjalnie zachęcać. Chociaż czekolada zawiera ponad 600 substancji, które pozytywnie działają na zdrowie, skutki jej spożywania budzą wiele kontrowersji. Niektóre z substancji zawartych w tym przysmaku mogą wywoływać próchnicę, szereg chorób cywilizacyjnych oraz prowadzić do uzależnienia. Nic więc dziwnego, że nie tylko ludziom, ale i zwierzętom tak trudno oprzeć się pokusie, jaką stanowią słodycze stworzone z czekolady.

Dorosłemu czy dziecku nie zaszkodzi okazjonalne spożycie czekolady, jednak w przypadku psów sprawa ma się zupełnie inaczej. Czekolada zawiera teobrominę, czyli substancję pochodzącą z nasion kakaowca, która jest trująca dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jest to alkaloid występujący także w herbacie, kawie czy coca-coli.

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafią jej ani strawić, ani wydalić, w związku z czym ta substancja zaczyna szybko kumulować się w organizmie. Nawet znikoma ilość czekolady może spowodować zaburzenia żołądkowe, m.in.. wymioty czy biegunkę. Z kolei duże ilości produkty będą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Pies, który spożyje zbyt dużo czekolady, może dojść do ataku padaczki, nieregularnego bicia serce, krwotoku wewnętrzy czy ataku serca. Nadmierna ilość spożycia czekolady może także doprowadzić do zgonu zwierzaka. 

Z czekoladą nie ma żartów

Personel szpitala dla zwierząt Greenbrier Emergency Animal Hospital w Wirginii w Stanach Zjednoczonych pokazał, do czego może doprowadzić chwila nieuwagi, podczas której nasz zwierzak poczęstuje się czekoladą.

W Boże Narodzenie do kliniki trafiła suczka rasy bokser o imieniu Sophie, która odpakowała słodycze leżące pod choinką i zjadła je wszystkie. Gdy właściciele zorientowali się, że ich pupilowi grozi niebezpieczeństwo, natychmiast zgłosili się na wizytę.

W pierwszej kolejności psu podano leki wywołujące wymioty. Na efekt nie trzeba było długo czekać - kilka minut później po podłodze w gabinecie rozlał się czekoladowy szlam. Szokujące zdjęcie wywołało tak olbrzymie emocje, że zostało udostępnione ponad 100 tys. razy!

- Nie jest to najsłodsze zdjęcie, lecz brutalna rzeczywistość. Pomyśl kilka razy zanim poczęstujesz psa czekoladą. Może okazać się dla niego bardzo trująca! Wielkanoc tuż, tuż… Pamiętaj o tym w tym szczególnym okresie - apelują weterynarze.

Wniosek z tej historii jest jeden - nie dajmy się zwieść błagalnym spojrzeniom naszych podopiecznych. Skutki spożycia czekolady mogą kosztować go zdrowie, a nawet życie, dlatego jeśli masz podejrzenia, że Twój pupil zjadł nawet najmniejszą ilość, niezwłocznie zabierz go do weterynarza.

Zobacz nagranie i zdjęcie:

undefined

Źródło: swiatzwierzat.pl, mirror.co.uk

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami