Swiatzwierzat.pl Pozostałe Uproszczono procedurę przywozu dzikich zwierząt z Ukrainy do Polski
facebook/ZOO Poznań

Uproszczono procedurę przywozu dzikich zwierząt z Ukrainy do Polski

2 marca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W związku z konfliktem militarnym, Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził tymczasową procedurę, która ułatwia przewóz zwierząt z Ukrainy przez granicę z Polską. Pierwsze wytyczne dotyczyły psów, kotów i fretek. Teraz przyszła kolej na gatunki zagrożone wyginięciem.

W związku z eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina, Główny Inspektorat Weterynarii przygotował nowe przepisy umożliwiające przewożenia przez polską granicę psów, kotów i fretek przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych. Teraz na wschodnich przejściach granicznych wdrożono kolejny awaryjny tryb postępowania względem osobników objętych ochroną gatunkową.

Maksymalnie skrócona procedura przewozu zwierząt

Kilka dni temu pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw Zwierząt poinformowała na Facebooku, że czasowo zniesiono konieczność posiadania laboratoryjnego potwierdzenia badań serologicznych, czyli "miareczkowania" psów i kotów wjeżdżających z terenów Ukrainy do Polski.

Transportowane zwierzęta powinny za to posiadać mikrochip, pozwalający na ich identyfikację, paszport oraz mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie (nie starsze niż 12 miesięcy przed datą przekraczaniem granicy).

Nowa procedura ma usprawnić przewóz zwierząt właścicielskich z terenów objętych wojną, przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszego ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych. W praktyce pozwala to ukraińskim uchodźcom na zabranie swoich ukochanych pupili ze sobą.

Odłóżmy na bok formalności

Odstępstwa od standardowych wymagań z uwagi na sytuację nadzwyczajną nie obejmowały pozostałych gatunków zwierząt towarzyszących, takich jak gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne czy bezkręgowce, oraz dzikich stworzeń przewożonych do polskich ogrodów zoologicznych. Zasady transportu części ww. gatunków przez polsko-ukraińską granicę właśnie uległy zmianie.

Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowały i wdrożyły na przejściach granicznych z Ukrainą awaryjny tryb postępowania w celu ułatwienia transportu do Polski okazów zwierząt zagrożonych wyginięciem, tzw. CITES.

Procedura została ograniczona do minimum. Obecnie osoby planujące transport zwierząt z ogrodów zoologicznych w Ukrainie lub mających o nim wiedzę mają obowiązek powiadomić służby graniczne. Wcześniejsza informacja skróci czas postoju na granicy oraz pozwoli strażnikom na wcześniejsze przygotowanie wymaganej dokumentacji.

Jak przewozić gatunki zagrożone z Ukrainy?

- W przypadku przywozu gatunków bez zezwoleń CITES, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej spisują informacje o przewożonym okazie, dane osoby przewożącej i informacje o miejscu docelowym pobytu w UE. Wszystkie inne formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Informacje powinny zawierać dane dotyczące gatunków zwierząt, które obejmie przewóz, ich liczbę oraz wybór przejścia granicznego.

Ministerstwo apeluje, aby nie sprowadzać zwierząt na własną ręką i bez uprzedniego powiadomienia Straży Granicznej. W zaistniałej sytuacji bezpieczeństwo oczekujących na granicy uchodźców, służb oraz samych zwierząt jest kwestią priorytetową. Źródło: zielonainteria.pl, GIW

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy