Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Umowa adopcyjna psa – na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.11.2022 13:25

Umowa adopcyjna psa – na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać?

Pies ze schroniska
Wojciech Artyniew/East News

Pies jako istota żyjąca nie służy wyłącznie do głaskania, bawienia się i wyprowadzania na spacerek. Posiadanie zwierzęcia oznacza wiele obowiązków i wyrzeczeń, dlatego umowa adopcyjna to podstawa udanej adopcji. Jak wygląda procedura przygarnięcia pupila i jakie zapisy powinny bezwzględnie znaleźć się w dokumencie?

Nieprawidłowo przeprowadzony proces adopcji to jedna z głównych przyczyn wtórnej bezdomności psów, która jest w Polsce dużym problemem. Adoptujący jest bowiem zobowiązany się zapewnić zwierzęciu właściwe odżywianie, dbać o jego zdrowie i powstrzymywać się od jego złego traktowania czy porzucenia. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak adoptować psa i na jakie podpunkty w umowie adopcyjnej zwrócić szczególną uwagę.

Nie kupuj, adoptuj. Umowa adopcyjna zwierzęcia - co musi się w niej znaleźć?

Adoptując psa ze schroniska czy fundacji mamy obowiązek zapoznać się i podpisać umowę adopcyjną. Jest to dokument przekazania własności zwierzęcia. Należy mieć na uwadze, że umowa adopcji psa nie jest ujęta w żadnym akcie prawnym, może mieć formę dowolną, czyli ustną lub pisemną, a na jego mocy powstają prawa i obowiązki zbliżone do władzy rodzicielskiej. Szczegółowa umowa może ponadto po prostu odstraszyć od adopcji osoby nieodpowiedzialne.

Dokument taki identyfikuje oddającego zwierzę (schronisko, fundację, stowarzyszenie), adoptującego oraz zwierzę, a także określa obowiązki nowego opiekuna. Tym samym poświadcza rozpoczęcie nowego etapu we wspólnej historii człowieka i zwierzęcia, a także zobowiązuje jego właściciela do otoczenia podopiecznego właściwą troską i przestrzegania szeregu wytycznych.

Co powinna zawierać umowa adopcyjna? Przede wszystkim nie może w niej zabraknąć rubryki na niezbędne dane obu stron, czyli imienia i nazwiska, numeru PESEL, nr dowodu osobistego, adresu i danych kontraktowych. W przypadku adopcji dokonywanych za pośrednictwem fundacji lub stowarzyszenia, w umowie powinien znaleźć się jej numer KRS, REGON oraz NIP.

Umowa powinna również zawierać dane adoptowanego zwierzęcia, tj. jego obecne imię, płeć, wiek, rasę, umaszczenie, znaki szczególne, informacje dotyczące zabiegu kastracji/sterylizacji, ewentualnie numer mikrochipa oraz wyszczególnione informacje dotyczące danych zdrowotnych psa, w tym między innymi historia przebytych chorób, alergie czy nietolerancje pokarmowe.

Czego nie może zabraknąć w umowie adopcyjnej?

Kolejnym ważnym elementem takiego dokumentu są postanowienia. Dobrze skonstruowana umowa musi zawierać zapisy nakazujące:

  • zapewnienie opieki weterynaryjnej w razie choroby i przeprowadzanie obowiązkowych szczepień bądź kastracji (o ile zwierzę nie zostało wcześniej wykastrowane),

  • zapewnienie psu schronienia, dostępu do świeżej wody i wyżywienia, zgodnie z jego potrzebami gatunkowymi,

  • traktowanie zwierzęcia zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt,

  • utrzymanie kontaktu z osobą/instytucją wydającą zwierzę w celu informowania o postępach w aklimatyzacji, ewentualnych problemach (np. związanych ze stanem jego zdrowia, zaginięciem bądź śmiercią),

  • zakazujące oddania lub sprzedania zwierzęcia osobom trzecim przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że gdyby z jakiś względów (np. ciężkiej choroby) nie mógłby zapewnić zwierzęciu dalszej opieki, ma obowiązek oddać zwierzę podmiotowi, który oddał mu je w opiekę,

Pamiętaj, że dokument musi koniecznie zawierać datę oraz miejsce jej podpisania, aby przygarnięcie psa zostało sfinalizowane. Jeśli uzupełniłeś wszystkie podane wyżej rubryki, to ostatnim krokiem jest już tylko złożenie podpisów obu stron, by sporządzona umowa zaczęła obowiązywać. Od teraz czworonożny przyjaciel oficjalnie stał się nowym członkiem Twojej rodziny.

Nie wolno zapomnieć, że biorąc pod opiekę bezdomne zwierzę, bierzesz wówczas pełną odpowiedzialność za zwierzę i akceptujesz warunki adopcji wyznaczone przez placówkę. W razie nieprzestrzegania oświadczeń złożonych przez opiekuna zapisy w umowie adopcyjnej są podstawą do wszczęcia procedury administracyjnego odebrania zwierzęcia. Zastanawiasz się nad adopcją psa? Oto coś, co może rozwiać Twoje wątpliwości 🐶 Dzięki lekturze e-booka przygotowanego przez portal Zwierzaki.pl dowiesz się m.in.:

  • skąd adoptować psa;

  • jak odpowiednio wybrać czworonoga do adopcji;

  • na co się przygotować i o czym pamiętać!

Pobierz bezpłatnie już teraz, klikając TUTAJ! Nie planujesz adopcji psa? Prześlij link do e-booka osobie, której może się przydać taka wiedza.

pion adopcja 4
Grafika partnera

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: opracowanie własne, zwierzaki.pl