Swiatzwierzat.pl Pozostałe Turyści znaleźli martwego delfina wyrzuconego na brzeg. Udusił się damską bielizną
unsplash/Louan García

Turyści znaleźli martwego delfina wyrzuconego na brzeg. Udusił się damską bielizną

28 maja 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Świat obiegły tragiczne wieści. Plażowicze odpoczywający na jednej z brazylijskich plaży dokonali wstrząsającego odkrycia. Fale wyrzuciły na brzeg ciało samicy delfina, które obwinięte było trudnym do zidentyfikowania materiałem. Wyniki sekcji wskazały, że przyczyną zgonu było uduszenie częścią damskiej bielizny.

Martwy ssak został znaleziony na plaży w brazylijskim kurorcie Itapoa. To młoda samica gatunku sotalia przybrzeżna, mierząca około 1,4 metra i ważącą 32,2 kg.

Martwy delfin wyrzucony na brzeg. To gatunek bliski zagrożenia

Na miejsce sprowadzono lekarzy weterynarii, którzy zabezpieczyli truchło zwierzęcia i od razu przeprowadzili sekcję zwłok. Jej wyniki wskazały, że do zgonu doszło wskutek uduszenia damskimi majtkami.

Giulia Gaglianone, przeprowadzająca sekcję zwłok, sugeruje, że zwierzę od dłuższego czasu pływało zaplątane w część bielizny. Tkanina oplatająca jedną z płetw osłabiła jego zdolność swobodnego poruszania się w wodzie i łowienia ryb.

- Wokół miejsca, gdzie bielizna się obwinęła powstała stała, niegojąca się rana. Delfin wykazywał również oznaki chronicznego osłabienia. Był chudy, miał zapalenie płuc i dużą liczbę pasożytów w części ucha i płuc. Nosił ślady po sieci skrzelowej wokół pyska i otworu oddechowego - wylicza weterynarz Giulia Gaglianone.

Ekspertka zauważa, że wraz ze wzrostem masy ciała wciąż rosnącego zwierzęcia materiał zaciskał się coraz mocniej, co ostatecznie mogło doprowadzić do jego śmierci.

Środowisko naturalne nie zaśmieca się samo

Zdjęcia martwego zwierzęcia zostały opublikowane w sieci, wywołując debatę dotyczącą zanieczyszczania środowiska. Internauci zauważyli, że za śmierć zwierzęcia pełną odpowiedzialność ponoszą ludzie.

Około 70% powierzchni naszej planety pokrywają morza i oceany. Smutnym faktem jest to, iż odpady w środowisku morskim można znaleźć niemal wszędzie. Zanieczyszczanie środowiska prowadzi do istotnego obniżenia jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Co więcej, tkaniny wyrzucane do morza stanowią śmiertelne zagrożenie dla gatunków morskich. Podczas gdy naturalne tkaniny, takie jak bawełna, len i jedwab, rozkładają się miesiącami, w przypadku tkanin syntetycznych, takich jak poliester, rozkład może trwać nawet setki lat.

Plastikowe torby, butelki, sieci, części garderoby, czy inne odpady wyrzucane do wody zabijają żółwie, foki, ptaki, ryby i inne morskie zwierzęta, ale szkodzą również gatunkowi ludzkiemu. Ekolodzy alarmują, że do 2050 r. w oceanach może znaleźć się wagowo więcej plastiku niż ryb. Trafia on do rybich układów pokarmowych podczas zdobywania jedzenia.

Nie zapominajmy zatem, że spożywając ryby i owoce morze, my także przyswajamy do organizmu cząsteczki tworzyw sztucznych, nazywanych mikroplastikiem. Proponowanym działaniami, które mogą pomóc zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska, jest zmniejszenie konsumpcji plastiku skutkujące zmniejszeniem ilości plastikowych odpadów oraz recykling.

Oczywiście największą odpowiedzialnością za zatruwanie środowiska i zabijanie zwierząt są obarczone korporacje. Prawdziwa walka z mikroplastikiem będzie możliwa, dopiero po wprowadzenie zmian systemowych i odpowiednich regulacji prawnych, nakładających na producentów dodatkowe podatki i kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy