Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?
pixabay/Peggychoucair

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

8 listopada 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Jeże są gatunkiem zagrożonym. Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych 15 lat mogą całkowicie wyginąć. Aby temu zapobiec, w parkach i na skwerach powstają kopce z liści oraz azyle dedykowane tym pożytecznym zwierzętom. Podpowiadamy, jak i Ty możesz pomóc im przetrwać jesień i zimę.

Jesień w pełni, co oznacza, że ulice i ścieżki są zasypane kolorowymi liśćmi oraz gałązkami, tworząc malowniczy krajobraz. To nie przypadek, że akurat teraz w wielu polskich miastach na terenach parków i skwerów można zauważyć specjalne kopce. Stworzono je w ważnym celu - na ratunek jeżom.

Kopce z liści w parkach i na skwerach - do czego służą?

10 listopada to dzień, w których jeże mają swoje święto. Te pożyteczne zwierzęta o charakterystycznych kolcach żywią się owadami, dżdżownicami, ślimakami, płazami, gryzoniami a nawet młodymi wężami, dzięki czemu regulują populację wielu szkodników i pomagają utrzymać porządek w ogrodzie. Niestety jeże są wystawione na wiele niebezpieczeństw w okresie jesienno-zimowym - przede wszystkim ze strony ludzi oraz innych zwierząt. Jeże masowo giną pod kołami samochodów, w ostrzach kosiarki, czy wskutek zranienia grabiami i innymi ostrymi narzędziami. Niemniej jednak największym zagrożeniem dla życia kolczastych przyjaciół człowieka jest chłód, dlatego jesienią i zimą śpią zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Warto pamiętać, że jeże znajdują się pod ochroną, dlatego w ostatnich tygodniach na terenach zieleni miejskiej trwały intensywne prace, mające na celu stworzenie miejsc przyjaznego schronienia na zimę dla tych kolczastych ssaków. Kopce postawiono w różnych miejscach, zazwyczaj wokół drzew, ale stoją też same.

Co więcej, w ramach projektu „Chrońmy jeże” zrealizowanego w 2021 r. w ramach budżetu obywatelskiego, w warszawskich parkach i skwerach zamontowano ostrzegawcze znaki drogowe poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności jeży. Oprócz tego w czterech lokalizacjach powstaną specjalne zimowe siedziby dla kolczastych zwierzaków.

Jak pomóc jeżom jesienią i zimą?

Pamiętajmy, że stworzenia te nie mają szans na przeżycie bez ludzkiej pomocy, dlatego aby zadbać o ich bezpieczeństwo od dłuższego czasu apeluje się o unikanie grabienia jesiennych liści, czy co gorsza, podpalanie ich.

Od pomysłu grabienia liści odeszło już wiele miast m.in. Białystok, Rybnik, Wrocław, Kielce czy Rzeszów. W zamian za to urzędnicy i przedstawiciele organizacji prozwierzęcych zachęcają do tworzenia własnych kopców, w których jeże będą mogły szukać schronienia i spokojnie zapaść w sen zimowy.

Co jeszcze można zrobić by ochronić jeże przed zimą? Jeśli dostrzeżesz zziębniętego jeża wybudzonego z snu zimowego, koniecznie go rozgrzej. Najlepszym sposobem jest włożenie go do pudełka i przykrycie termoforem z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie skontaktuj się z animal patrolem Straży Miejskiej bądź najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt.

W jaki sposób możemy jeszcze pomóc? Przede wszystkim nie przeszkadzać. Niech smacznie prześpią całą zimę! Źródło: materiały własne, czestochowa.wyborcza.pl, tvp.info

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy