Swiatzwierzat.pl
Pieszczoch

unsplash/Mel Elías

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

5 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Czy wiedziałeś, że wśród kotów istnieją rasy, które w DNA mają wpisaną wyjątkową uczuciowość? Jeśli chcesz zaprosić do swojego życia mruczka uwielbiającego pieszczoty, przytulanie i noszenie na rękach, przekonaj się, jakie rasy warto wziąć pod uwagę. Skradną Twoje serce nie tylko swoim wyglądem, ale także zachowaniem!

Utarło się przeświadczenie, że wszystkie koty to indywidualiści, którzy stronią od zbytniej wylewności i zazwyczaj chodzą własnymi ścieżkami. Nic bardziej mylnego! Aby zrozumieć kota, należy przede wszystkim zrozumieć, że poczucie bliskości u ludzi i mruczków wygląda nieco inaczej.

Spektrum kocich charakterów

Zacznijmy od obalenia krzywdzącego mitu na temat tych fascynujących zwierząt. To nieprawda, że mruczki są złośliwe, pałają miłością wyłącznie do samych siebie, czy nie są zdolne do nawiązania głębokiej więzi emocjonalnej ze swoim opiekunem.

Koty, tak jak każdy inny gatunek zwierząt, mają zróżnicowane charaktery, upodobania, preferencje i wymagania. Jedne cenią sobie niezależność i dystans do świata, inne kochają wspólne spędzanie czasu z właścicielem i najchętniej nie opuszczałyby jego kolan.

Bliskość w kocim rozumieniu nie zawsze ogranicza się do fizycznego aspektu. Dla wielu z nich samo przebywanie w jednym pomieszczeniu ze swoim ulubionym człowiekiem napawa je radością. Kot nie musi Cię dotykać, żeby być z Tobą i wcale nie oczekuje w takiej sytuacji dotyku. Wystarcza, że ma Cię na oku, by być szczęśliwym.

Oczywiście wśród kocich ras istnieją pewni przedstawiciele, którzy domagają się pieszczot i wręcz terroryzują swoich właścicieli, by nosili ich na rękach. Jeśli marzysz o "żywej przytulance", to poniżej znajdziesz 5 ras mruczków uwielbiających wylewne okazywane uczuć. Którego z nich przyjąłbyś pod swój dach?

Chłopiec z psem

Po roku rozłąki chłopiec spotyka ukochanego psa. Nagranie porusza do łez

CZYTAJ DALEJ

5 najbardziej przytulaśnych ras kotów

1. Kot szkocki zwisłouchy - Zwierzaki o charakterystycznym kształcie uszu są wyjątkowo przyjazne, łagodne i odrobinę nieśmiałe. W większości przypadków nie odmawiają zaproszenia do przytulania i świetnie radzą sobie w towarzystwie dzieci. Często tęskni za opiekunem, kiedy ten znika mu z oczu.

Scottish fold

fot. Cagdas Demir

2. Ragdoll - Już sama nazwa tej rasy świadczy o tym, że jej przedstawiciele lubią kontakt z człowiekiem. Ragdoll oznacza bowiem "szmacianą lalkę". Nic zatem dziwnego, że mruczki są w rękach właściciele całkowicie się rozluźniają i pozwalają na pieszczoty. To ufne stworzenia, które bardzo mocno przywiązuje się do swoich rodzin i łatwo nawiązuje przyjaźnie z dorosłymi i dziećmi.

Ragdoll

fot. Kevin Chinchilla

3. Kot tonkijski - To bardzo inteligentne zwierzęta, które często mylone są z kotami syjamskimi. Mogą poszczycić się wspaniałym charakterem i przyjacielskim nastawieniem do ludzi. Uwielbiają przesiadywać na kolanach i melodyjnie "rozmawiać" ze swoim właścicielem. Jeśli okażesz mu czułość, odwdzięczy się z nawiązką.

Tonkinese

fot. ChaniM

4. Sfinks - Ta kocia rasa to żywy przykład na to, że pozory mylą. Chociaż ich bezwłosa aparycja budzi mieszane uczucia wśród miłośników zwierząt, sfinksy są wręcz stworzone do tego, by ciągle być przytulane i noszone na rękach. Bez problemu socjalizują się z innymi pupilami i domownikami. Potrzebują dużo ciepła i uwagi, dlatego nie sprawdzą się pod opieką osób, które nie będą miały dla nich czasu.

Sphinx

fot. Dustin Humes

5. Kot kurylski bobtail - Oto zwierzaki, których charakterystyczny wygląd ogona w kształcie pompona odróżnia je od pozostałych mruczków. Cieszą się dużą popularność w Rosji, gdzie mówi się, że z charakteru bardziej przypominają psy. To cichy, łagodny i uczuciowy kot, który lubi zasypiać wtulony w swojego człowieka. Nie są jednak zaborcze czy zazdrosne.

Kuril cat bobtail

fot. Aksarah

Źródło: wamiz.pl, koty.pl, kobieta.interia.pl

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
Miauczący kot

Koty

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

Czytaj więcej >
unsplash/
Anton Lochov

Koty

Czy Twój kot ma zimne łapki? Sprawdź, czy coś mu dolega

Czytaj więcej >