Swiatzwierzat.pl
bongo

Warexpo via facebook.com/WarszawskieZOO

„To ogromny sukces". Rozmowa o niezwykłych narodzinach z Anną Tadrą z Warszawskiego Zoo

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Zaledwie przed dwoma dniami Warszawskie Zoo ogłosiło niezwykłą wiadomość: w stołecznej hodowli na świat przyszła antylopa bongo, ekstremalnie rzadkie i wyjątkowe zwierzę. O niezwykłych narodzinach opowiedziała nam Anna Tadra z Działu Marketingu Warszawskiego Zoo, która śledzi każdy krok uroczej małej antylopy.

 mnich

Psie schronisko w buddyjskiej świątyni. Wzruszająca historia niezwykłego mnicha

CZYTAJ DALEJ

Świat Zwierząt: Kiedy urodziła się najmłodsza warszawska antylopa?

Anna Tadra: Nasza najmłodsza antylopka przyszła na świat 15 czerwca po godz. 20.00. Poród przebiegł bardzo sprawnie i mama natychmiast przystąpiła do opieki nad swoją córeczką. Wylizała ją dokładnie i nakarmiła mlekiem.

bongo

bongo

Mała antylopa bongo ma wyjątkowo duże uszy, co nadaje jej uroczy wygląd. Fot. Marcin Jezierski, Warszawskie ZOO.

Świat Zwierząt: Czemu informacja o narodzinach zwierzątka została ogłoszona dopiero po tygodniu?

Anna Tadra: Mama i jej córka potrzebowały czasu na odpoczynek i stworzenie więzi. Zarówno małe antylopy, jak i ich mamy, potrzebują spokoju i odpoczynku przez kilka dni od narodzin. Teraz jednak najmłodsza antylopa jest już na tyle odważna, że po niespełna tygodniu wyszła na swój pierwszy spacer. Można ją zobaczyć na wybiegu przy Żyrafiarni, gdzie pod czujnym okiem mamy Valkyrii poznaje świat.

Świat Zwierząt: Ile antylop bongo ma Warszawskie Zoo?

Anna Tadra: W Warszawskim ZOO mieszka „rodzynek” samiec Franek i cztery dorosłe samice antylop bongo o imionach Valkyria, Chilli, Maliki i Hela, a także mała Molly – córka Fanka i Chilli i jej niedawno urodzona siostrzyczka, która jeszcze nie ma imienia. Rodzicami naszej najmłodszej antylopy są Franek i Valkyria.

Świat Zwierząt: Antylopy bongo to chyba bardzo rzadkie zwierzęta?

Anna Tadra: Tak, zgadza się. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w Warszawskim ZOO bongo górskie mają status krytycznie zagrożonego wyginięciem podgatunku (oznaczenie CR, czyli criticaly endangered w systemie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody). W naturze żyje ich zaledwie ok. 80 osobników.

Świat Zwierząt: Skąd antylopy bongo właściwie wzięły się w Warszawie?

Anna Tadra: Hodowlę antylop bongo Warszawskie ZOO rozpoczęło w 1994 r., jako pierwszy ogród zoologiczny w Polsce. Wtedy to do stolicy przyjechała pierwsza samica Tima. Hodowla zwierząt jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP).

Świat Zwierząt: W takim razie Warszawskie Zoo chyba może być dumne z narodzin nowej antylopy?

Jesteśmy niezwykle dumni, tym bardziej, że to już druga samiczka bongo urodzona w tym roku. Jej narodziny to duży sukces hodowlany Warszawskiego ZOO w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ ten zagrożony podgatunek jest rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych.

Narodziny obu antylopek znakomicie wpisują się w hasło tegorocznego Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: „Są maluszki, jest nadzieja!”. Nadzieja na to, że ten gatunek przetrwa dzięki młodym przychodzącym na świat w ogrodach zoologicznych

Świat Zwierząt: Jak właściwie nazywa się najmłodsza warszawska antylopa bongo?

Anna Tadra: Żartobliwie nazywamy ją "boNgini", bo jest bosko piękna, ale oficjalnie nie ma jeszcze imienia. Trwa głosowanie, internauci do 28 czerwca mogą wybierać imię na fanpage Warszawskiego ZOO spośród czterech imion wskazanych przez opiekunów, a są to: Maggie, Melody, Moderna i Milka. Póki co faworytką jest Melody, ale głosowanie cały czas trwa. Serdecznie zapraszamy każdego do wzięcia udziału w zabawie.

bongini

bongini

"BoNgini" nie ma jeszcze imienia, trwa internetowe głosowanie. Fot. Marcin Jezierski, Warszawskie ZOO.

Świat Zwierząt: Co mówią opiekunowie o jeszcze bezimiennej antylopce. Jaka jest "boNgini"?

Anna Tadra: Malutka jest bardzo nieśmiała, jest zupełnym przeciwieństwem swojej ciekawskiej siostry Molly, która urodziła się w Dzień Ziemi, 22 kwietnia tego roku tego roku. Jednak powoli przekonuje się do otaczającego ją świata. W bezdeszczowe dni można już ją zobaczyć na wybiegu, gdzie najchętniej ucina sobie drzemki w fosie, z zacienionym miejscu. Z czasem wyrośnie na wyjątkowo piękną antylopę bongo.

Świat Zwierząt: Co wyróżnia antylopy bongo spośród innych antylop?

Anna Tadra: To największe antylopy Afryki. Są niezwykle piękne, ale płochliwe. Tuż po narodzinach charakteryzują je bardzo duże uszy, co można zobaczyć u "boNgini", przez co wyglądają przeuroczo.

Bongo jest niezwykle atrakcyjnie ubarwioną antylopą. Wierzch ciała i boki mają intensywny kasztanowy odcień, za to na brzuchu i nogach sierść jest ciemna. Po bokach ciała malowniczo rysują się wąskie, pionowe paski w białym kolorze, które składają się momentami niczym harmonijka.

bongo

bongo

Boki "boNgini" pokrywają śliczne białe paski. Fot. Marcin Jezierski, Warszawskie ZOO.

Świat Zwierząt: Bardzo dziękujemy za rozmowę. Mamy nadzieję, że najmłodsza warszawska antylopa bongo będzie się zdrowo chować, a internauci wybiorą jej godne imię.

Anna Tadra: Dziękuję również i zapraszam wszystkich fanów zwierząt na spacery po Warszawskim ZOO i poznawanie bliżej mieszkańców stołecznego ogrodu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO powiększyło się o nowe zwierzęta. Nazywane są kotomisiami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >