Tama sama się nie zrobi. Bóbr trafił do ośrodka rehabilitacyjnego, natychmiast wziął się do roboty
Młody bóbr, który trafił do ośrodka rehabilitacyjnego, doskonale zdawał sobie sprawę, że nie ma czasu na lenistwo i odpoczynek od codziennych obowiązków. Zwierzę ledwo zdążyło zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a już przystąpił do budowania drewnianej konstrukcji.
Nibi to bóbr , który przebywa w Newhouse Wildlife Rescue, ośrodku rehabilitacyjnym dla dzikich zwierząt. Pomieszczenie dzieli z innym przedstawicielem swojego gatunku o imieniu Ziibi. Wygląda jednak na to, że między nimi nie doszło do porozumienia.
Bóbr wybudował tamę w ośrodku rehabilitacyjnym
Nibi i jej współlokatorka Ziibi mieszkają w ośrodku rehabilitacyjnym Newhouse Wildlife Rescue w Chelmsford w stanie Massachusetts . Pierwsza z nich była już stałą bywalczynią placówki, gdy druga dopiero znalazła się pod skrzydłami ratowników. Wydawało się, że zwierzęta nie stanowią dla siebie nawzajem problemu, ponieważ nie walczyły ze sobą, ani nie wyrażały niezadowolenia z obecności drugiego osobnika.
Kiedy ratownicy zabrali Ziibi, aby spędziła trochę czasu w wodzie, zachowanie jej współlokatorki doprowadziło ich do płaczu ze śmiechu. Nibi szybko wzięła się do roboty i zaczęła budować tamę z kawałków drewna znajdujących się w pomieszczeniu. Opiekunowie żartowali, że chciała jak najszybciej stworzyć barykadę, aby druga samiczka nie mogła do niej wrócić.
- Nibi natychmiast zaczęła budować tamę przy drzwiach, przez które wychodziła jej współlokatorka… na wypadek, gdyby Ziibi próbowała wrócić do środka… - czytamy na facebookowym profilu ośrodka.
Rzeczywiście trudno powstrzymać się od śmiechu, widząc z jak ogromnym zaangażowaniem bóbr układa gałęzie w prowizoryczną tamę. Film szybko stał się hitem w sieci, a do tej pory obejrzało go ponad 9,5 miliona razy.
Dlaczego bobry budują tamy?
Wiele osób może zastanawiać się, po co właściwie bobry budują tamy , skoro nawet w nich nie mieszkają. Okazuje się, że budowle powstałe z gałęzi, pni drzew z dużym dodatkiem materiałów uszczelniających: mułu, części roślin i darni tworzą ze względu na własny komfort i bezpieczeństwo.
W obronie przed drapieżnikami bobry chowają się w wodzie, dlatego też budują tamy, aby podnieść poziom wody w stawie bobrowym. Im jest ona głębsza, tym czują się bezpieczniej. Zatem tama ma za zadanie umożliwiać kryjówkę w momencie zagrożenia, a przy okazji konstrukcje mają pożyteczny wpływ na całe ekosystemy.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
-
Żadne operacje plastyczne, jest lepszy sposób. 60-latka może wyglądać na 35 lat
-
Weterynarz myślał, że nikt go nie widzi. Na filmie widać, jak traktuje zwierzęta
źródło: facebook/Newhouse Wildlife Rescue; national-geographic.pl