Takiego zwierzęcia jeszcze nie było. Nagrano niespotykanego jak dotąd czarnego rysia
W Kanadzie udało się nagrać zwierzę, jakiego nigdy wcześniej nie zaobserwowano. Niespotykany jak dotąd czarny ryś kanadyjski jest pierwszym w historii, którego udało się uchwycić na filmie. W zależności od pory roku, futro tych stworzeń jest rudobrązowe, szare lub szarobrązowe. Czemu zarejestrowany osobnik zawdzięcza swoje nietypowe ubarwienie?
Rysie to drapieżne ssaki z rodziny kotowatych, dawniej zwany ostrowidzem. Ich gatunki występują w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zazwyczaj samce są większe i cięższe od samic, a ich charakterystycznym wyróżnikiem są krótkie ogony i szpiczaste uszy zakończone pędzelkami ciemnych włosów.
Ujrzenie rysia w lesie to rzecz wielkiego przypadku i szczęścia, jednakże spotkanie osobnika o czarnym umaszczeniu to już prawdziwy fenomen, który można porównać do głównej wygranej w Totolotku.
Czarny ryś pojawił się w lasach Kanady
Czarny ryś kanadyjski to wyjątkowy przedstawiciel tego gatunku, którego zaobserwowano na obszarze terytorium Yukon. Thomas Jung, badacz z Uniwersytetu Alberty w Edmonton zarejestrował go w 2020 roku, lecz dopiero teraz pochwalił się odkryciem przed światem. Swoimi obserwacjami podzielił się w czasopiśmie naukowym " Mammalia ".
Naturalnym ubarwieniem rysi, w zależności od pory roku, jest szara, rudobrązowa lub szarobrązowa sierść. Historia pokazała, że rzadko zdarzają się odstępstwa od tej normy , dlatego też czarny osobnik wzbudził aż tak duże zainteresowanie.
Dziki kot pokazał się w pobliżu miasta Whitehorse, gdzie dotarł do okolicy zamieszkiwanej przez ludzi. Jego wizyta nie trwała długo, ponieważ uciekł spłoszony szczekaniem psów. Na szczęście badaczowi udało się dokładnie nagrać ten rzadki okaz.
Melanizm u zwierząt - przekleństwo czy atut?
Naukowcy są zgodni, że u zaobserwowanego rysia kanadyjskiego wystąpił melanizm, czyli zjawisko przeciwne do albinizmu . Wynika ono ze zwiększonej zawartości melaniny, która jest pigmentem odpowiedzialnym za kolor w komórkach zwierzęcia, czemu zawdzięcza tak nietypowe ubawienie.
- Pomimo tego, że rysie są często obserwowane i równie często padają ofiarą myśliwych, nie istnieją żadne dane dotyczące występowania melanistycznych form rysia kanadyjskiego. Zatem jest to pierwszy taki przypadek w historii – zaznacza Thomas Jung cytowany przez "Interię".
Badacz zauważa również, że melanizm powstaje tylko w dwóch przepadkach . Może być spowodowany chorobą lub jako konieczność przystosowania się do środowiska. W przypadku tego osobnika nie wiadomo, co dokładnie spowodowało mutację. Zaznaczają jednak, że takie ubarwienie może stanowić duże utrudnienie w trakcie polowania na zaśnieżonych terenach. W niektórych przypadkach ciemne umaszczenie ułatwia im przetrwanie i rozmnażanie się w swoim środowisku, ponieważ są lepiej zakamuflowane.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
-
Żadne operacje plastyczne, jest lepszy sposób. 60-latka może wyglądać na 35 lat
-
Weterynarz myślał, że nikt go nie widzi. Na filmie widać, jak traktuje zwierzęta
źródło: zielona.interia.pl; youtube/