Swiatzwierzat.pl

pixabay/wahrnehmer, Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Taką krzywdę może wyrządzić spuszczanie psa ze smyczy. Dla sarny było za późno, "Niebawem miała urodzić"

14 Maja 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ile krzywd może wyrządzić właściciel psa, pozwalając pupilowi na bieganie samopas po lesie czy spuszczając go ze smyczy bez nadzoru w trakcie nocy? Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie pokazali skutki tychże decyzji. W mediach społecznościowych umieszczono zdjęcia ciężarnej sarny, która miała rozszarpany tył ciała. Do takiego stanu doprowadził ją wałęsający się luzem pies.

W gminie Kościan (woj. wielkopolskie) w jednym z ogrodów znaleziono sarnę pogryzioną przez psa. Oto efekty zabawy psów, i to wcale nie tylko tych, należących do dużych ras, dzikimi zwierzętami - ból, cierpienie, a w tym przypadku też trauma ludzi, na których posesji rozegrał się ten dramat. 

Puszczasz psa bez nadzoru, żeby "się wybiegał"? Takie są skutki niefrasobliwości właścicieli

Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie zostali poproszeni o udzielenie pomocy sarnie, która uciekając przed agresywnym psem, wbiegła na teren prywatnej posesji i nie była w stanie wydostać się z ogrodu. Dorosła koza miało wygryzioną tylną część ciała i wyszarpane wnętrzności. Odratowanie jej przy takich obrażeniach jest praktycznie niemożliwe.

Na miejscu zjawiła się pani Paulina, która pozwoliła odejść rannemu zwierzęciu. Niemniej jednak na pierwszy rzut oka wyraźnie było widać, iż sarna była w zaawansowanej ciąży. 

plakat Meet my Buddies

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

CZYTAJ DALEJ

Ani sarny, ani jej potomstwa nie udało się uratować

Natychmiast zorganizowano transport do ośrodka, gdzie przeprowadzono cesarskie cięcie celem uratowania koźląt. Dla ratunek dla młodych również było już za późno. Reanimacja nie przyniosła efektu, a dwa koźlęta, które urodziłyby się lada chwila, dołączyły do swojej mamy.

Pracownicy ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt apelują, aby nie puszczać psów luzem, zwłaszcza w lesie bądź jego sąsiedztwie. Pies spuszczony ze smyczy w lesie jest zupełnie obcym stworzeniem, który może stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Czworonogi ganiają inne zwierzęta do momentu, aż się nie znudzą. Sarna, nawet jeśli nie została pogryziona, traci życie najczęściej w ciągu kilku, kilkunastu godzin wskutek nadmiernego wystraszenia i zmęczenia. Ratunkiem dla dzikich zwierząt pozostaje bezwzględne egzekwowanie przepisów, a z tym jest problem.

Kiedy można spuścić psa ze smyczy?

Publikując drastyczne zdjęcia w mediach społecznościowych, ratownicy dzikich zwierząt pragną przypomnieć, iż właściciele psów są prawnie zobligowani do wyposażenia podopiecznego w obrożę, a podczas spacerów powinien on być prowadzany na smyczy. Zwolnienie go z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, jednak nawet wtedy właściciel ma obowiązek założyć psu kaganiec i pełnić kontrolę nad jego zachowaniem. 

- Według prawa pies może przebywać poza prywatnym terenem WYŁĄCZNIE POD NADZOREM. Nawet najbardziej usłuchany pies ulega instynktowi, kiedy spotka dzikie zwierzę. Instynkt ten jednak zawodzi, gdyż rzadko który pies domowy potrafi sprawnie polować i zabijać, zwłaszcza większe od siebie ofiary. To nie wilk, nie ryś, nie lis… - czytamy we wpisie na facebookowej stronie ośrodka w Kościanie. 

Jeśli właściciel psa zostanie nakryty na puszczeniu go luzem w lesie, za nieprzestrzeganie przepisu z art. 1666 Kodeksu wykroczeń, może zostać ukarany grzywną do 5 tys. złotych. 

Źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

kocię

Kotka przeniosła jedno ze swoich dzieci, drugie zostawiła. Malec wielkości dłoni drżał pod gołym niebem

CZYTAJ DALEJ
sunia i szczenięta w schronisku

Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >

Pozostałe

Kobieta uskarżała się na jednostronne brzęczenie w uchu. Lekarz znalazł w środku gnieżdżącego się intruza
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]