Swiatzwierzat.pl Aktualności Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej podzieliła Polaków. Nietypowe zdjęcie zaostrzyło spory
Instagram.com @fundacjaocalenie

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej podzieliła Polaków. Nietypowe zdjęcie zaostrzyło spory

20 sierpnia 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Kiedy na granicy polsko-białoruskiej rośnie tłum imigrantów i uchodźców, spór między Polakami zaostrza się. Wojsko buduje płot, rząd zwołuje narady kryzysowe, Internauci zaś walczą o... niezwykłe zdjęcie, opublikowane na Instagramie.

Fundacja Ocalenie zajmuje się niesieniem pomocy i prawną reprezentacją uchodźców z całego świata. W ostatnich dniach uwaga wolontariuszy skupiła się na ciężkiej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Kotek przyjechał z Afganistanu

Jak ustalili członkowie Fundacji, w tłumie ludzi próbującym przedostać się z Białorusi do Polski znajdują się 32 osoby z Afganistanu, szukające międzynarodowej ochrony. Jest wśród nich grupa kobiet oraz... kocurek .

- Wysyłamy zdjęcie kotka. Tak, przyjechał z Afganistanu - piszą wolontariusze Fundacji Ocalenie w poście opublikowanym na Instagramie.

Jedna z kobiet miała wyjaśnić wolontariuszom, że kotek ruszył za nimi, gdy tylko stało się jasne, że opuszczają swoje domy na stałe. Przez kilka dni kocurek podążał za uciekającymi z Afganistanu kobietami, aż w końcu zdecydowały się zabrać go ze sobą. Tak przyjechał na granicę z Polską.

Afganki i ich kocurek są w drodze od niemal miesiąca. Od 11 dni koczują pod gołym niebem na granicy z Polską.

Zwierzak w centrum politycznego sporu

Okazało się, że w ogniu trwającego sporu nawet kocurek nie może być tylko kocurkiem. Dla jednych stał się symbolem krzywdy niewinnych, dla innych narzędziem spisku.

Niektórzy z internautów zauważyli niezbyt zręczną konstrukcję zdania w artykule opublikowanym przez Onet. Jeśli kot faktycznie "przeszedł" do Polski z Afganistanu, to musiał mieć mordercze tempo - zrobił 2 tys. km w zaledwie 2 dni.

Inni chcą wiedzieć, czy kot w takim razie "przeszedł" czy "przejechał" i kto właściwie przewozi uchodźców na granicę Polski.

Może to spisek?

Ktoś zauważył nawet, że sytuacja z kotem przypomina film "Wag the Dog" z 1997 r., gdzie wizerunek albańskiej uchodźczyni z kotem miał posłużyć do wywołania międzynarodowego kryzysu.

Trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na granicy, skoro nawet kot może stać się obiektem politycznego sporu.

Zobaczcie zdjęcie, opublikowane przez Fundację Ocalenie:

Źródło: Instagram.com @fundacjaocalenie, wiadomości.gazeta.pl, wpolityce.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy