Swiatzwierzat.pl
Dzik

unsplash/Wolfgang Hasselmann

Staruszka przygarnęła rannego warchlaka. W podziękowaniu za "pomoc" została pogryziona

9 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

72-letnia warszawianka znalazła rannego warchlaka i zabrała go do domu. Na miejscu została pogryziona przez młodego dzika. Ekspert radzi, aby w takiej sytuacji zachować ostrożność i na pierwszym miejscu zadbać o własne bezpieczeństwo.

Przypadek 72-letniej mieszkanki Warszawy może być przestrogą dla wszystkich. Dzikie zwierzęta sa nieobliczalne i mogą być nosicielami wirusa wścieklizny. Dlatego nie należy podchodzić do nich zbyt blisko. Ekspert radzi, co robić w takiej sytuacji.

Dzik pogryzł kobietę

Starsza kobieta podczas spaceru natknęła się na rannego warchlaka. Chcąc pomóc cierpiącemu zwierzęciu, zabrała je do domu. W mieszkaniu okazało się jednak, że młody dzik nie chciał współpracować i pogryzł 72-latkę, a po wszystkim ukrył się za kanapą.

Kobieta dowiedziała się, że konieczna w tym przypadku jest konsultacja medyczna. Podczas pogryzienia przez dzikie zwierzę może dojść do zakażenia wścieklizną, dlatego lekarz może zlecić serię zastrzyków przeciwko wściekliźnie.

Zdjęcie ilustracyjne

Dziewczynka z Ukrainy zwraca się do właścicieli psów. Ma dla nich ofertę nie do odrzucenia

CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, gdy znajdzie się ranne, dzikie zwierzę?

Jak stwierdził w programie "Dzień Dobry TVN" Sławomir Smyk z Ekopatrolu, w przypadku napotkania rannego zwierzecia należy zachować ostrożność i zadbać o własne bezpieczeństwo. Ze względu na to, że zwierzęta mogą być nieobliczalne, a także aby ich nie zranić, nie powinno się do nich zbliżać. Kiedy zobaczy się ranne zwierzę, należy zadzwonić po straż miejską.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie to jest zwierzę, ale każde jest nieobliczane. Wszystkie mogą zrobić krzywdę, nawet te najmniejsze są w stanie ugryźć, a to stwarza ryzyko zarażenia wścieklizną. W każdym przypadku należy zachować zimną krew i powiadomić odpowiednie służby, które przyjadą i odłowią zwierzę – powiedział Sławomir Smyk.

Co zrobić gdy ugryzie nas obce lub dzikie zwierzę?

Według Głównego Inspektoratu Weterynarii w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę istotne jest, aby jak najszybciej przemyć ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem wodą i mydłem oraz skontaktować się z lekarzem. Wypadek powinno się także zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia – czytamy na portalu wetgiw.gov.pl.

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wiadomosci.wp.pl, wetgiw.gov.pl,

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >