Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Spójrz w niebo, to zwiastun wiosny. Wcale nie chodzi o ptaki
Maja  Szewczak
Maja Szewczak 07.03.2024 10:11

Spójrz w niebo, to zwiastun wiosny. Wcale nie chodzi o ptaki

Nietoperz wiosna
fot. canva/jamesorlov, canva/ Craig Dingle

Ku uciesze wielu z nas, wiosna zbliża się wielkimi krokami. Bardziej uważni mogli już zaobserwować jej pierwsze oznaki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że cieplejsze i dłuższe dni oraz wracające do Polski ptaki to nie jedyne jej zwiastuny.

Ptaki przylatują już do Polski. Nadchodzi wiosna

Nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że nadchodzi wiosna. Wszystko powoli budzi się do życia, kwiaty rozkwitają, roślinność zielenieje, a ptaki wracają do Polski. Na niebie możemy zaobserwować już ten proces, który wprawia nas w ekscytację z powodu nadejścia tej cudownej pory roku. 

Wracające do kraju ptaki od zawsze były symbolem wiosny. Chociaż nie mają one kalendarza, co roku o odpowiedniej porze jak z zegarkiem w ręku wracają do Polski. Ich pojawienie się napawa optymizmem i zachęca do wyjścia na zewnątrz. Okazuje się jednak, że to nie jedyny zwiastun, zmieniającej się na cieplejszą, pory roku na niebie, który możemy zaobserwować gołym okiem.

Dostał szansę, ale tylko na chwilę. Tak cierpi Roki, który wrócił z adopcji

Nietoperze budzą się do życia

Nietoperze to dla wielu dość intrygujące ssaki, które wyglądem i trybem życia przyciągają sporo uwagi. Swoje kryjówki mają najczęściej w jaskiniach, tunelach oraz fortach. Coroczny spis nietoperzy w zimowych ukryciach prowadzony przez ekspertów z tej dziedziny potwierdza, że mają się one coraz lepiej. 

Warto zaznaczyć, że wszystkie gatunki tych zwierząt są w Polsce pod ochroną, dlatego nie wolno ich ani przetrzymywać, ani niepokoić, co również przyznał speleolog. Po okresie hibernacji mogą być osłabione oraz wychudzone, co czyni je bardziej podatnymi na zagrożenia.

bat-7295230_1280.jpg
Nietoperze budzą się do życia wraz z wiosną, fot. pixabay

Nietoperze nowym znakiem nadejścia wiosny?

Jak się okazuje, nie tylko ptaki przylatujące do Polski oznaczają dziś nadejście wiosny. Nietoperze wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz częściej opuszczają swoje kryjówki, w których przetrwały zimę. Zwykle robią to pod koniec marca, natomiast w tym roku dzieje się to trochę wcześniej. Potwierdził to Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Wyraźnie widać więc, że zwiększona aktywność tych ssaków to znak, że nadchodzi cieplejsza pora roku.

Po okresie zimowym nietoperze są w dość słabym stanie i często szukają jedzenia. Trochę czasu więc minie, zanim nabiorą energii. W tym czasie przebywają w tymczasowych schronieniach gdzie, chociaż na chwilę mogą odpocząć. Zdarzają się nawet przypadki, że trafiają do domu lub na strych, bowiem w zamkniętej przestrzeni czują się bezpiecznie. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność, by nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy, a jeśli jego stan jest niepokojący, poinformować ratowników, którzy udzielą mu niezbędnej pomocy.

źróło: lasy.gov.pl