Swiatzwierzat.pl

fot. JONATHAN EVISON, unsplash/Luke Porter

Spacerując leśnym szlakiem, turysta usłyszał ciche kwilenie. Nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego

14 Maja 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jonathan Evison postanowił spożytkować wolny czas, wybierając się na wędrówkę u podnóży Gór Olimpijskich położonych w amerykańskim stanie Waszyngton. Nie spodziewał się jednak, że znane ze swoich spektakularnych krajobrazów masywy przyćmi puchate czarne zwierzę, które wymagało ratunku. Osamotniony maluch chował się w błocie i płakał za swoją mamą.

Najpopularniejsza interpretacja teorii ewolucji Karola Darwina głosi, że przetrwają tylko najsilniejsi, jednak w rzeczywistości przewagę ma ten gatunek, który potrafi się zmieniać i współpracować z innymi. Jonathan Evison, autor książek, które trafiły na listę bestsellerów New York Timesa, odmienił los dzikiego zwierzęcia, które spotkał na swojej drodze. 

Turysta znajduje małego niedźwiedzia. Siedział samotnie i nawoływał mamę

W niedzielę 23 kwietnia, podczas górskiej wędrówki, uszu mężczyzny dobiegły odgłosy przypominające płacz. Tuż przed nim w błocie u podstawy drzewa przesiadywał kilkumiesięczny niedźwiedź czarny. 

Niedźwiedź czarny (Ursus americanus), nazywany także niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, to najbardziej rozpowszechniony gatunek niedźwiedzia w Ameryce Północnej. Chociaż Evisonowi często zdarza się spacerować po tamtej okolicy i niejednokrotnie natknął się na dzikie zwierzęta, nigdy wcześniej nie spotkał samotnego niedźwiedzia w tak młodym wieku.

scale - 2023-05-14T101440.635.webp
JONATHAN EVISON

Podejrzewając, że niedźwiadek czeka w ukryciu na powrót swojej mamy, mężczyzna ruszył w dalszą drogę. Miał nadzieję, że rodzina drapieżników prędko się odnajdzie, a z misiem wszystko będzie w porządku. Tak się jednak nie stało.

scale - 2023-05-14T101438.137.webp
JONATHAN EVISON
plakat Meet my Buddies

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

CZYTAJ DALEJ

Niedźwiadek zostało uwięziony pod powaloną gałęzią drzewa

Następnego ranka Evison ponownie wyszedł na spacer i skierował kroki w miejsce, gdzie ostatnio dostrzegł niedźwiadka. Z radością zauważył, iż po maluchu nie ma ani śladu, dlatego optymistycznie założył, że niedźwiedzica wróciła po swoje potomstwo. Niestety, zaledwie kilka metrów dalej znów usłyszał rozpaczliwe kwilenie dobiegające z pobliżu szlaku. To ten sam niedźwiadek próbował zwrócić na siebie uwagę, gdyż utknął pod powaloną gałęzią. 

Dzika przyroda rządzi się swoimi prawami, które od początku zostały tak skonstruowane, że nie da się uniknąć cierpienia. Chociaż turysta wiedział, że nie powinien się wtrącać, ponieważ matka malucha prawdopodobnie była w pobliżu, miał dziwne przeczucie, że tym razem musi zainterweniować. 

Turysta ostrożnie usunął gałąź, a wreszcie wolny niedźwiadek odruchowo zaczął podążać za swoim wybawcą. Mężczyzna usiłował zwiększyć dystans pomiędzy nim a dzikim stworzeniem, ale maluch pozostawał nieugięty. Evison musiał uważać, by przypadkiem się o niego nie potknąć. 

scale - 2023-05-14T095203.268.webp
JONATHAN EVISON

Niedźwiadek przywiązał się do nieznajomego mężczyzny. Krocząc wydeptaną ścieżką, niemal deptał mu po piętach i nie miał zamiaru wracać z powrotem w głąb lasu. 

scale - 2023-05-14T101655.154.webp
JONATHAN EVISON

"Misiowi" zapewniono bezpieczeństwo w ośrodku rehabilitacyjnym dla dzikich zwierząt

Evison skontaktował się z ekspertami z Washington Department of Fish and Wildlife, którzy z kolei przekierowali go do West Sound Wildlife Shelter. Mały niedźwiadek został oddany pod opiekę lekarzy weterynarii i w gabinecie został zbadany pod kątem potencjalnych obrażeń, a następnie został przeniesiony do ośrodka rehabilitacyjnego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami PAWS w Lynnwood.

342712754_483530433908451_3576347151448107414_n.jpg
West Sound Wildlife Shelter

“Miś” spędzi najbliższy rok w towarzystwie innych niedźwiedzi czarnych, które tak, jak on, zostały porzucone bądź osierocone przez swoje matki. Nie musi zatem martwić się, że znów zostanie sam. Po tym czasie eksperci podejmą działania polegające na przywrócenie go do naturalnego środowiska. 

 

Źródło: The Dodo

kocię

Kotka przeniosła jedno ze swoich dzieci, drugie zostawiła. Malec wielkości dłoni drżał pod gołym niebem

CZYTAJ DALEJ
sunia i szczenięta w schronisku

Do schroniska trafiło kilkanaście porzuconych szczeniąt z różnych miotów. Zaskakujące, jak potraktowała je obca sunia

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

100? 150 lat? Nigdy nie zgadniesz ile lat ma najstarsza ryba na świecie
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Wąż sprytnie zakradł się do mieszkania. Niewiarygodne, gdzie go znaleźli
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie uczynnego kałana podbija internet. Niewiarygodne, co wyprawia w basenie
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Masz w domu królika? Wielu właścicieli zapomina o jednej ważnej rzeczy
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Przyłapali go leśnicy, kiedy kręcił się przy ziemi. Chociaż budzi lęk i odrazę, nic, tylko mu współczuć
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]