Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rzeź nutrii nad Nacyną? Jeszcze niedawno wszyscy się nimi zachwycali, na zwierzęta wydano wyrok śmierci
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 04.08.2023 12:22

Rzeź nutrii nad Nacyną? Jeszcze niedawno wszyscy się nimi zachwycali, na zwierzęta wydano wyrok śmierci

Nutrie amerykańskie z Rybnika stały się lokalną maskotką
Nutrie amerykańskie z Rybnika stały się lokalną maskotką, źródło: pixabay/ivabalk

Na nutrie amerykańskie mieszkające na wolności w województwie śląskim wydano wyrok śmierci. Lubiane przez mieszkańców nieoficjalne “maskotki” miasta uznano za jeden ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Ponad trzysta osobników z Rybnika i kilkadziesiąt z pobliskiego Jaworzna zostanie odłowionych ze środowiska i uśmierconych. Jedyną nadzieją dla nutrii jest powstanie specjalnego azylu, ale nikt nie jest chętny, żeby go stworzyć.

Nutrie amerykańskie mają zostać odłowione. Śląska atrakcja zniknie przez przepisy Unii Europejskiej

Kilka lat temu nutrie amerykańskie stały się atrakcją Rybnika (woj. śląskie). Trzysta chodzących na wolności oswojonych osobników zamieszkuje brzegi Nacyny. Struga stała się ich domem w 2016 roku, kiedy kilka nutrii wypuszczono z hodowli futerkowej. Mieszkańcy Rybnika z chęcią dokarmiali łagodne zwierzęta, przez co populacja urosła do ogromnych rozmiarów.

Według Unii Europejskiej nutrie amerykańskie są gatunkiem inwazyjnym i znalazły się na liście Inwazyjnych Gatunków Obcych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach nie ma innego wyboru – zwierzęta trzeba odłowić.

Nutrie z Rybnika wyrządzają ogromne szkody w lokalnej przyrodzie i zostały zaklasyfikowane jako jedne ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie, a niekontrolowany ich przyrost skutkuje koniecznością podjęcia przez organy ochrony przyrody działań zaradczych – mówi w rozmowie z portalem dziennikzachodni.pl Natalia Zapała, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

nutrie w rybniku.jpg
Nutrie amerykańskie stały się atrakcją turystyczną Rybnika, fot. A. Skupień via rybnik.eu
Dlaczego kot biega po domu jak oszalały? O niektórych powodach nie ma pojęcia nawet doświadczony opiekun

W teorii nutrie mogą trafić do azylu. W praktyce czeka je śmierć

Według przepisów Unii Europejskiej są dwie drogi postępowania z gatunkami inwazyjnymi. Albo trafią one do azylu, albo zostaną uśmiercone. Sęk w tym, że w Polsce nie istnieje żadna placówka, która spełniałaby unijne normy. Nutrie z Rybnika prawdopodobnie czeka więc śmierć.

Możliwe są dwie ścieżki postępowania ze schwytanymi osobnikami: uśmiercenie lub przekazanie do specjalnego azylu – miejsca, które posiada zezwolenie na przetrzymywanie osobników tego gatunku. Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa, nie ma innych dróg postępowania w przypadku tego gatunku – informuje Natalia Zapała.

nutrie w rybniku (1).jpg
Nutrie amerykańskie zadomowiły się w Polsce, fot. L. Tyl via rybnik.eu

Redakcja Dziennika Zachodniego spytała rzeczniczkę, czy w grę nie wchodzi przetrzymywanie zwierząt w specjalnie przystosowanym ogrodzie zoologicznym, ośrodku dla dzikich zwierząt, czy wypuszczenie nutrii amerykańskich na wolność w Ameryce Południowej, skąd pochodzą.

–  Dozwolone działania zaradcze to przetrzymywanie osobników IGO wyłącznie w tzw. obiektach izolowanych. W ramach działań zaradczych gatunki IGO mogą być przetrzymywane przez podmiot do tego uprawniony. (…) Należy podkreślić, że w uzasadnionych przypadkach, spełniając wymagania dotyczące zabezpieczenia terenu przed ucieczką tego inwazyjnego gatunku do środowiska, możliwe jest uzyskanie stosownej derogacji. Wniosek taki może rozpatrzyć wyłącznie GDOŚ – przekazuje rzeczniczka RDOŚ.

Dla nutrii istnieje więc jeszcze nadzieja. O losie ulubieńców rybniczan zdecyduje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Na razie jednak nie pojawił się podmiot, który chciałby umieścić nutrie w swoim ośrodku.

"Nie bez powodu nutria znalazła się na liście gatunków podlegających szybkiej eliminacji"

Dlaczego właściwie Unia Europejska wypowiedziała wojnę nutriom amerykańskim? Ma ku temu powody. Te gryzonie czynią bowiem wiele szkód środowisku naturalnemu.

Roślinożerne nutrie usuwają więcej roślin wodnych, niż potrzebują do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych. Ssaki te wykorzystują materiał roślinny do budowy platform służących do wypoczynku, żerowania i rozrodu. Szczególne zagrożenie stanowi to dla ekosystemów bagiennych i podmokłych – mówi rzeczniczka. – Ponadto, niszczenie roślinności wodnej przez nutrie może spowodować zmniejszenie możliwości gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków, co zostało już potwierdzone w odniesieniu do bączka czy rybitwy białowąsej na terenie Włoch.

Nie wiadomo, czy nutrie żyjące w Rybniku wyrządzają jakiekolwiek szkody. Karmione przez mieszkańców usuwają ze środowiska mniej roślin. Chociaż maskotkom Rybnika nie udowodniono żadnej winy, organizacje zajmujące się ochroną ekosystemów nadal mają zastrzeżenia wobec ich swobodnemu rozrodowi na wolności.

 Populacja nutrii, nawet żyjąca w pozornie nieatrakcyjnym przyrodniczo terenie, jakim jest np. rzeka Nacyna, może w szybki sposób migrować dolinami cieków wodnych i zagrażać terenom cennym przyrodniczo, nawet tam, gdzie prowadzi się ścisłą bądź czynną ochronę przyrody, w szczególności dla zachowania siedlisk związanych z wodami (użytki ekologiczne, rezerwaty przyrody). Straty w takich ekosystemach mogą być niepowetowane i niemożliwe do odtworzenia, dlatego gatunek ten trafił na listę IGO do szybkiej eliminacji.

Informacja o odłowieniu nutrii spotkała się ze sprzeciwem ze strony rybniczan. Mieszkańcy przyzwyczaili się do łagodnych zwierząt będących lokalną atrakcją. Planują zacięcie walczyć o życie nutrii.

Źródło: radio90.pl, podroze.onet.pl, dziennikzachodni.pl, rybnik.eu