Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Ryś kontra wilk. Uchwycono scenę pojedynku, rywalizacja o terytorium droższe niż życie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.12.2022 13:04

Ryś kontra wilk. Uchwycono scenę pojedynku, rywalizacja o terytorium droższe niż życie

Ryś kontra wilk
facebook/Polskie Parki Narodowe

W odpowiedzi na pytanie, czy rysie i wilki koegzystują pokojowo, czy też oba gatunki stwarzają dla siebie zagrożenie, pracownicy Polskich Parków Narodowych opublikowali w sieci zdjęcia dokumentujące pojedynek między drapieżnikami. Kto wygrał? Internauci komentujący zdarzenie byli zaskoczeni wynikiem starcia. Świat natury jest niezwykle fascynujący, przez co rodzi pytania na temat dominujących zachowań drapieżników. Któremu gatunkowi zwierząt powinien przypaść tytuł władcy polskich lasów - wilkowi czy rysiowi? Jak się okazuje, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ rozbieżny zakres występowania tych zwierząt sprawia, że drapieżniki zazwyczaj nie wchodzą sobie w drogę. Ale jeśli już staną ze sobą oko w oko - do kogo należy zwycięstwo?

Miażdżąca siła - wilk kontra ryś

Czy wilki i rysie mogą żyć pokojowo? Dla przykładu omówiono koegzystencję tych drapieżników na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, a więc parku należącego do najmniejszego w Karpatach. Ograniczony obszar wpływa na niewystarczające warunki bytowe dla jakiegokolwiek z dużych ssaków drapieżnych, przez co stanowi ważny obszar występowania dużych drapieżników. Park Narodowy w Babiej Górze pełni zatem rolę bezpiecznej ostoi, zarówno drapieżników z rodziny psowatych, jak i kotowatych.

- Najnowsze, prowadzone w Polsce badania nad tymi ssakami wskazują, że dzielenie przez wilki i rysie tych samych areałów nie musi prowadzić do zachować antagonistycznych – okazuje się, że jest wręcz przeciwnie - czytamy na profilu Polskich Parków Narodowych.

Eksperci postanowili rozwiać wątpliwości w kwestii koegzystencji drapieżników, publikując na Facebooku zdjęcia niecodziennego, rzadko spotykanego widoku na terenie Białorusi. Fotografie z 2017 roku przedstawiają walkę między dorosłym rysiem a wilkiem. Mimo, iż zwierzęta kierują się nieco odmienną strategią polowań oraz preferencjami, bowiem wilk to drapieżnik długodystansowy, ścigający wycieńczoną ofiarę aż do utraty tchu, podczas gdy rysie skradają się do ofiary i atakują, wykorzystując moment zaskoczenia, przedstawicielom obu gatunków przyszło stoczyć decydujący pojedynek.

Pojedynek samca rysia z samcem wilka. Kto wygrał?

Do obszernego wyjaśnienia ekspertów zamieszczono poklatkowe ujęcia z zaciętego starcia między drapieżnikami. Widzimy na nich, że rysiowi w kilku skokach udaje się dopaść wilka, przewrócić go na grzbiet i zaatakować jego brzuch. Zwierzęta najwyraźniej traktują się jako konkurencję przy "leśnym stole".

Zazwyczaj w takich sytuacjach przedstawiciel kotowatych chwyta zębami za gardło, co prowadzi do uduszenia/wykrwawienia ofiary, jednak od sytuacji typowych są z założenia wyjątki, a przyroda nie zamyka wszystkich swych mechanizmów w niezłomne i nigdy niezmienne reguły. Wilka na szczęście nie spotkał podobny los, choć poniósł obrażenia.

- Ryś jest bardzo rzadko atakowany przez inne drapieżniki. Z naturalnych czynników wpływających na jego liczebność najistotniejszym jest brak pokarmu, choroby i pasożyty (wewnętrzne i zewnętrzne) - wyjaśnił Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych

Przy tym spotkaniu wilk nie ma najmniejszych szans, bowiem dorosły ryś ustąpi dopiero w momencie spotkania z wilczą watahą. Jak zauważają internauci, świat przyrody jest okrutny i niemiłosierny, a natura bezdusznie obojętna. Panują w nim surowe zasady, a szansę na przeżycie mają tylko najsilniejsi. "Przykro patrzeć" - czytamy w sekcji komentarzy. Trzeba przyznać, że zdjęcia drapieżników robią wrażenie.

Dodatkowo eksperci zaznaczają, że na terenie Białorusi notowano są dowody zabijania samców przez inne samce oraz uśmiercania kociąt przez samce rysi – nigdy wilki. Jeśli zaś chodzi o przypadki uśmiercania młodych wilków, sprawa ma się zupełnie inaczej. Specjaliści przekonują o istnieniu dowodów na zjawisko zabijania wilczych szczeniąt oraz ciężarnych samic przez rysie. Poniżej zamieszczamy zdjęcia rysia wychodzącego z nory po uśmierceniu młodych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: Polskie Parki Narodowe

Tagi: Polska Wilk Ryś