Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Ruszają protesty w obronie zwierząt: „Stop rzezi dzików"
facebook/Dzika Inicjatywa

Ruszają protesty w obronie zwierząt: „Stop rzezi dzików"

8 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W związku z wypowiedzią Lecha Kołakowskiego dotyczącej planowanej egzekucji dzików, w wielu miastach na południu Polski rozpoczęto protesty. Demonstranci pojawili się na ulicach Krakowa, a już dziś zgromadzą się we Wrocławiu i Rybniku. Przyświeca im wspólny cel - ochrona zwierząt, których populacja wkrótce ma zostać maksymalnie zredukowana.

W sobotę, 8 stycznia w samo południe pod Ratuszem na krakowskim Rynku Głównym zebrał się tłum, chcący wyrazić sprzeciw wobec skandalicznym planom, mającym destrukcyjny wpływ na populację zwierząt w Polsce. Zaledwie godzinę później zbiorowisko osób pojawiło się także w centrum Katowic. Zgromadzeni domagali się zatrzymania odstrzału dzików, który zapowiedział świeżo powołany wiceminister Lech Kołakowski.

Wiceminister wydał wyrok śmierci na zwierzęta

W niedawnym wywiadzie wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podzielił się planami dotyczącymi prac legislacyjnych nad nową specustawę dotyczącą powołania specjalnej brygady myśliwych, których głównym zadaniem będzie uśmiercanie dzików. Oficjalną przyczyną rzezi jest rzekoma walka z Afrykańskim Pomorem Świń. Prace miały wystartować tuż po Nowym Roku.

Tymczasem obrońcy zwierząt przekonują, że myśliwi są znacznie większym zagrożeniem niż dzikie świnie i krytykują pomysł wprowadzenia dodatkowych przywilejów wskazanej grupie społecznej. Winy za rozprzestrzenianie się choroby upatrują w licznych zaniedbaniach po stronie myśliwych, hodowców i rządu, a przede wszystkim braku działań naprawczych i metod przeciwdziałania epidemii.

W ciągu ostatnich lat wielokrotnie odbywały się zmasowane, wieloobszarowe polowania na dziki pod pretekstem walki z afrykańskim pomorem świń. Naukowcy niezmiennie przekonują, że polowania na dziki przynoszą wręcz odwrotny skutek - chorobę ASF roznosi człowiek. Głównym źródłem choroby są przemysłowe hodowle trzody, nielegalne zakopywanie zakażonych osobników oraz sami myśliwi.

- Odsetek ranionych, a nie zabitych zwierząt może sięgać nawet kilkudziesięciu procent (przy zbiorowych to aż 25 – 30 proc.). W konsekwencji te poranione dziki uciekną i będą konać, krótszy lub dłuższy czas, a następnie ich szczątki staną się długotrwałym rezerwuarem wirusa dla kolejnych zwierząt. To poważny błąd -  zauważa grupa Niech Żyją!.

„Zabijanie dla przyjemności to dewiacja"

Jak zaznaczają organizatorzy ogólnopolskich protestów, Polska przez ostatnie 3 lata stała się niechlubnym rekordzistą w Europie pod względem nowych przypadków ASF . Dramatycznie rośnie też liczba ognisk ASF w hodowlach świń – od 48 w 2019, 103 w 2020, aż po 124 w 2021, plasując nas na drugim miejscu po Rumunii.

Pomimo sprzeciwów i apeli środowiska naukowego o zaprzestanie rzezi, wszelkie argumenty zostały całkowicie zignorowane. Odstrzał planowany rozpocznie się już na początku tego roku, a zatem będzie przypadał na okres ciąży i rozrodu dzików.

- Będziemy mieli do czynienia z masakrowaniem matek z dziećmi, z pozostawianymi w agonii ciężko rannymi zwierzętami, a cała specustawa oznacza, że mamy do czynienia ze skrajną niekompetencją i bezwzględnością osób decyzyjnych - przemawiał podczas sobotniego protestu dr Marcin Urbaniak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

- Chciałbym po raz kolejny zaapelować do polityków, by skupili się nie na mobilizacji myśliwych do rzezi dzików, ale mobilizacji inspekcji weterynaryjnej do uczciwego kontrolowania hodowli świń, i mobilizacji samych hodowców, którzy powinni spełniać rygory bioasekuracyjne. Bo to prawdziwe powody afrykańskiego pomoru świń - apeluje dr Urbaniak.

To dopiero początek protestów przeciwko masowemu odstrzałowi dzików. Przypominamy, że kolejna demonstracja przeciwko odstrzałowi dzików odbędzie się w już dziś, tj. w niedzielę, 9 stycznia przy pręgierzu na wrocławskim rynku o godzinie 14 oraz w Rybniku o godzinie 16. Kolejny protest planowany jest w Poznaniu 13 stycznia. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na Facebooku.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: krakow.wyborcza.pl, facebook/Świnie są fajne, Niech Żyją!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy