Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rozesłano alerty, będą zrzucać TO z samolotów. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się i nie dotykaj
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 08.09.2023 12:13

Rozesłano alerty, będą zrzucać TO z samolotów. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się i nie dotykaj

Samolot
Zapowiedziano zrzuty z samolotów, źródło: pixabay/127071

Do mieszkańców województwa mazowieckiego dotarły alerty. Wiadomości przesłane między innymi poprzez sieć komórkową informują, że w najbliższych dniach na tym obszarze dojdzie do zrzutów specjalnych środków z samolotów. Co ważne poproszono ich o szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas spacerów.

Rozesłano alerty, akcja zacznie się niebawem

Mieszkańcy Mazowsza otrzymali alerty RCB, które informują, że na tym terenie w najbliższych dniach rozpocznie się specjalna akcja. Bowiem już od 9 września br. z samolotów będą zrzucane specjalne paczki. Głównie należy spodziewać się ich w lasach i terenach polnych, z ominięciem okolic zbiorników wodnych.

Choć wiele osób może być zaskoczonych, działanie to ma na celu walkę z groźną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. Mieszkańcy województwa mazowieckiego muszą zachować szczególną ostrożność.

Wścieklizna jest groźną chorobą wirusową roznoszoną przez różne gatunki zwierząt. Niestety, wciąż nie opracowano skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Każde zarażenie kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest prowadzenie licznych działań profilaktycznych mających na celu minimalizowanie ryzyka zachorowania.

W 2021 roku, w Polsce wykryto 110 potwierdzonych zakażeń wścieklizną wśród zwierząt. W 2022 roku odnotowano 31 przypadków. Specjaliści dążą do tego, aby ta tendencja utrzymała się jak najdłużej. 

W ostatnich latach najwięcej przypadków wścieklizny potwierdzono na Mazowszu. Dlatego to właśnie tam zostaną rozrzucone szczepionki, mające na celu uodpornienie lisów na zarażenie się wirusem wścieklizny. Ten gatunek zwierząt jest jednym z najbardziej narażonych na zachorowanie.

pexels-monicore-134058.jpg
Źródło: pexels.com @monicore
Kotka wbiegała do komendy za każdym razem, gdy otwierały się drzwi. TAK zachował się komendant

Szczepionki będą miały formę przynęty rybnej

Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla dziko żyjących lisów zostaną rozrzucone po terenie województwa mazowieckiego w dniach 9-20 września bieżącego roku. Część dawek będzie roznoszona ręcznie, natomiast część zostanie zrzucona z samolotów.

Specjaliści podkreślają, że działania profilaktyczne będą prowadzone tak, aby szczepionki nie znajdowały się w okolicach wód, dróg oraz terenów zabudowanych. 

Preparat medyczny przeciwko wściekliźnie zostanie ukryty w brunatno-zielonych krążkach o intensywnym zapachu rybnym. Taka forma ma zachęcić lisy to spożycia szczepionki.

Rozesłano alerty. Mieszkańcy Mazowsza muszą zachować szczególną ostrożność

Każdy, kto w najbliższym czasie będzie eksplorował tereny województwa mazowieckiego, powinien zachować szczególną ostrożność. Szczepionek pod żadnym pozorem nie wolno dotykać. Działają one wyłącznie na lisy. 

Warto podkreślić, że przynęty z zapachem człowieka, zostaną zignorowane przez dzikie zwierzęta, przez co szczepionki nie spełnią swojej funkcji. Ponadto, w razie bezpośredniego kontaktu ze szczepionką przeciw wściekliźnie dla lisów, należy niezwłocznie udać się po profesjonalną pomoc. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. 

gfdg.jpg
Źródło: Świat Zwierząt

Źródło: pap.pl