Swiatzwierzat.pl
Zwierzęta z ekoparku

instagram/yasnopark

Rosjanie atakują nawet zwierzęta. Ferma pod Kijowem spłonęła, zarządzono ewakuację

31 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W Ukrainie wciąż dramatyczna sytuacja. Rosyjskie wojska nadal nie wycofują się spod Kijowa i niszczą wszystko, co stanie na ich drodze. Pracownicy ekoparku rodziny Jasnohorodka zarządzili ewakuację zwierząt. Niestety, nie wszystkie udało się uratować.

26 marca ekopark rodziny Jasnohorodka, znajdujący się w strefie działań wojennych, został zniszczony w wyniku walk ukraińskich i rosyjskich wojsk, a część zwierząt zginęła. Zdjęcia i filmy ukazujące ogrom zniszczeń oraz martwe stworzenia zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Ekopark "Jasnogorodka" zniszczony w wyniku ostrzału

Obiekt we wsi Jasnohorodka słynie z największej hodowli strusi w Ukrainie i przed wojną był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców oraz turystów. Można było tam zobaczyć 26 gatunków zwierząt kopytnych i 19 gatunków ptaków, z czego główną atrakcję zdecydowanie stanowili przedstawiciele największych na świecie nielotów. Zwiedzający mieli również szanse odwiedzić tam szopa pracza, surykatki i jeżozwierze.

Cieszący się niegdyś sławą ekopark przypomina dzisiaj obraz nędzy i rozpaczy. Zagraniczne media podają, że podczas ostrzału woliery i wybiegi zwierząt stanęły w płomieniach. Śmierć poniosło około 20 strusi, kilka krów rasy Highland, 2 lamy oraz alpaka.

Choć dyrekcja placówki poinformowała, że większość zwierząt przeżyła ostrzał, niektóre padły wskutek stresu, aniżeli kul Rosjan.

kotka

Zaginiona kotka wdarła się na piłkarską murawę. Dzięki sławie wróciła do domu

CZYTAJ DALEJ

Zarządzono pilną ewakuację zwierząt

Właściciel rodzinnego parku Akim Akimenko przekonuje, że sytuacja jest bardzo trudna, a zwierzęta wymagają natychmiastowej ewakuacji. Zapasy żywności kurczą się w zastraszającym tempie, a stres wywołany ciągłymi wybuchami i ostrzałami sieje spustoszenie w organizmie jego podopiecznych.

- Mamy duże trudności z karmieniem i utrzymaniem zwierząt. Próbujemy je ewakuować i prosimy wszystkich, którym ich los nie jest obojętny, o pomoc - apeluje Akimenko.

We wtorek, 29 marca z ekoparku dzięki staraniom wolontariuszy i żołnierzy udało się ewakuować łącznie 15 zwierząt, w tym 5 lam, kilka alpak i pelikany różowe. Nazajutrz dołączyły do nich 2 wielbłądy, 2 bawoły oraz osły.

Ewakuacja wciąż trwa i nie ma czasu na odpoczynek. Na fermie wciąż przebywa 250 strusi, około 30 owiec oraz jaki, które muszą jak najszybciej znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

Należy przypomnieć, że podczas wtorkowych rozmów dyplomatycznych Rosja obiecała „radykalnie ”ograniczyć ataki w okolicach Kijowa i Czernihowa jako gest dobrej woli. Pomimo składanych obietnic, w środę w pobliżu stolicy ataki nie ustały.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Źródło: nypost.com, instagram/yasnopark

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >