Swiatzwierzat.pl
"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

facebook/Queensland Environment

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

23 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Kylee Gray to strażniczka Parku Narodowego Conway w Australii, która w trakcie swojej kariery widziała już wiele interesujących okazów zwierząt, lecz to, co odkryła ostatnio, mocno ją zaskoczyło. Monstrualnych rozmiarów ropucha nie ma sobie równych i pobiła nawet swoją poprzedniczkę w Księdze Rekordów Guinnessa. Niestety należało ją uśpić.

Godzilla, czyli gigant o aparycji prehistorycznego gada, okazuje się mieć kuzyna w świecie płazów. Strażnicy z Departamentu Środowiska i Nauki zajmowali się oczyszczaniem jednego ze szlaków turystycznych, gdy nagle dokonali niezwykłego znaleziska. Ich oczom ukazała się ogromna ropucha trzcinowa. W pierwszej chwili nie dowierzali, że to faktycznie żywe stworzenie.

Początkowo strażnicy myśleli, że to żart. "Ropuchodzilla" jest sześć razy większa od swoich pobratymców

Wydawało się, że to kolejny zwykły, niczym niewyróżniający się dzień w Parku Narodowym Conway w Australii. Strażniczka parku w jednym z udzielonych wywiadów wyznała, że podczas prac porządkowych na szlaku turystycznym drogę przeciął im wąż. Zespół zatrzymał pojazd, by przepuścić dzikiego mieszkańca Conway i wówczas ukazał im się dużo bardziej interesujący okaz. Na ziemi dojrzeli wielką ropuchę trzcinową.

Bichon frise

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

CZYTAJ DALEJ

Przez pierwsze kilka chwil żaden członek zespołu nie mógł uwierzyć, że ich oczom rzeczywiście ukazał się tak duży okaz ropuchy. Przez myśl przeszło im nawet, że ktoś specjalnie zostawił sztuczne zwierzę, aby napędzić stracha innym turystom. Gdy emocje opadły, strażniczka dostrzegała, że płaz oddycha.

- Sięgnęłam w dół i instynktownie złapałam ropuchę. Nie mogłam uwierzyć, jaka była duża i ciężka. Nigdy nie widziałam czegoś tak wielkiego - relacjonowała Kylee Gray. - Wyglądała prawie jak piłka nożna z nogami - mówiła kobieta.

Wyjątkowa mieszkanka Parku Narodowego Conway ważyła aż 2,7 kg. Warto zaznaczyć, że waga przeciętnej przedstawicielki tego gatunku waha się w okolicach 450 gramów. Przez to dostąpiła niemałego zaszczytu, ponieważ wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa. Jej poprzedniczkę ważącą 2,65 kg znaleziono w Szwecji.

Ropuchodzilla schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

facebook/Queensland Environment

Monstrualna ropucha została uśpiona

Ropuchy trzcinowe zostały wprowadzone do Queensland w 1935 roku, aby zwalczać plagę chrząszczy trzciny cukrowej. Choć sprawdzały się w tej roli, z czasem same stały się szkodnikami. Ich reintrodukcja okazała się tragiczne w skutkach dla niektórych mieszkańców parku, gdyż skolonizowały siedliska i zatruwały inne dzikie zwierzęta.

- Ropucha trzcinowa tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej pysku, w tym owady, gady i małe ssaki - zauważa Kylee Gray.

Ropuchodzilla schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

facebook/Queensland Environment

Oprócz tego ropuchy należące do tego gatunku mają mocno trującą skórę, z którą kontakt również może skutkować śmiercią. W ten sposób przyczyniły się do lokalnego wyginięcia niektórych gatunków drapieżnych, a nawet fali zatruć wśród psów i ptaków, które posilały się kijankami.

Ekspertom udało się określić płeć znalezionej ropuchy, lecz tajemnicą pozostaje jej wiek. W naturalnym środowisku mogą one przeżyć nawet 15 lat. Dla dobra środowiska okaz zabrano do laboratorium, poddano badaniom, a finalnie uśpiono. Po eutanazji jej ciało umieszczono w Muzeum Queensland w Brisbane.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: ladbible.com; focus.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >