Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Oto rasy psów, które mają tendencję do tycia. Jak walczyć z nadwagą?

9 Lutego 2021

Psy uwielbiają jeść. Często kiedy skończą się chrupki w misce, patrzą na człowieka błagalnym wzrokiem. Marzą o dokładce, nie tylko psiego jedzenia, ale i tego z talerza człowieka. Właściciele nie powinni ulegać pupilom. Zła dieta, zbyt dużo jedzenia w misce może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych czworonoga.

Niektóre rasy psów mają tendencję do tycia. Czworonogi w ekspresowym tempie przybierają na wadze, a właściciele nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Wpływ na to ma m.in. dokarmianie zwierzaków, karmienie ich śmieciowym jedzeniem, a także brak aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że pięciominutowe spacerki nie wystarczą naszym czworonogom. Psy potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, gdzie mogłyby rozładować nadmiar energii i spalić zbędne kalorie.

Rasy psów, które mają tendencję do tycia

Niestety, historia zna i takie przypadki, gdy właścicielom udało się nawet doprowadzić do nadwagi u psów rasy chihuahua! Małe pieski, które ważą tyle co 2 paczki cukru, zdarzało się, że ważyły nawet i blisko 10 kilogramów, czyli aż 5 razy więcej! Psy tej rasy nie mają tendencji do tycia, jednak bywa i tak, że przez zaniedbania właścicieli, zwierzęta mają później problemy zdrowotne. Na każde psy powinniśmy uważać, ale na te już szczególnie:

1. Labrador retriever - dorosły pies tej rasy powinien ważyć od 29,5 do 36 kilogramów, natomiast suki 25-32 kg.

2. Beagle - psy powinny ważyć do 15 kilogramów.

3. Cairn terrier - prawidłowa masa u psów tej rasy to 6 - 7,5 kg.

4. Cocker spaniel - suki od 12 do 15 kilogramów, natomiast samce 13-16 kilogramów.

5. Jamnik - tu duża rozbieżność, w zależności od wielkości psa, od ok. 7,5 do 14 kg.

6. Basset - suki 20-27 kilogramów, samce 23-29 kilogramów.

To tylko niektóre z ras psów, które mają skłonności do tycia. Właściciele muszą pamiętać o odpowiedniej diecie i dawce ruchu. Warto dodać, że innymi czynnikami ryzyka są także:

- wiek
- sterylizacja/kastracja
- stosowanie niektórych leków
- choroby

Odchudzanie psa - jak robić to z głową?

Jeśli zauważycie u swoich pupili dodatkowe kilogramy, nie zabierajcie im od razu jedzenia! Psa należy odchudzać z głową, nie można po prostu przestać wsypywać jedzenie do miski. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który zbada psa, przedstawi plan odchudzania. Każdy czworonóg podczas "diety" powinien być pod opieką specjalisty.

Zobacz zdjęcie:

Pies munsterlander

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł