Swiatzwierzat.pl
Sekcja

instagram/rosiekmoore

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Do ośrodka badawczego na Florydzie przewieziono pytona birmańskiego, który niedawno posilił się nieznaną ofiarą, na co wskazywało jego zdeformowane ciało. Brzuch zwierzęcia rozcięto w celach badawczych, a w jego wnętrznościach odkryto 1,5-metrowego aligatora w nienaruszonym stanie. Oto, do czego prowadzi nieposkromiony apetyt. Nagranie z sekcji zwłok węża to hit sieci.

Ze względu na pokaźne rozmiary ciała, pytony żywią się niemal wszystkim, co napotkają na swojej drodze - głównie ptakami, gadami i ssakami, m.in. lisami, królikami czy jeleniami. Jak donoszą amerykańscy naukowcy, nie pogardzą też dorosłymi aligatorami. Choć zdecydowanie trudno wyobrazić sobie taki obrót spraw, pracownica Parku Narodowego Everglades opublikowała w sieci dowód w postaci nagrania z "uwalniania" nieżywego już aligatora z trzewi pytona.

Pytony przejmują Florydę, stwarzając zagrożenie dla lokalnej fauny

Pyton birmański (Python molurus bivittatus), znany także pod nazwami pyton tygrysi ciemnoskóry i pyton dwupręgi, to mierzący grubo ponad 5 metrów długości gad. Przy takich rozmiarach nie trudno sobie wyobrazić, że jeden z największych węży na świecie potrafi połknąć w całości duże zwierzę, a nawet człowieka.

Występujący w południowo-wschodniej Azji (Mjanma, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam) oraz w południowych Chinach wąż, który na przestrzeni ostatnich dekad rozprzestrzenił się na Florydzie, zaatakował ekologicznie wrażliwe obszary. Najbardziej słoneczny stan USA z subtropikalnym środowiskiem nie jest naturalnym miejscem występowania pytona birmańskiego, przez co stanowi on zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Berneńczyk zrobił skruszoną minę. Właścicielka od razu rozumie, że coś jest na rzeczy

Berneńczyk zrobił skruszoną minę. Właścicielka od razu rozumie, że coś jest na rzeczy

CZYTAJ DALEJ

Polowanie na pytony w ramach konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody

Jeden z dwóch podgatunków pytona tygrysiego sieje spustoszenie w lokalnym ekosystemie, ze względu na szybkość z jaką się rozmnaża. Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody, gatunek ten został określony inwazyjnym na terenie Florydzie, gdyż samica jednorazowo składa od 50 do 100 jaj. Z powodu niekontrolowanego wzrostu liczebności tych zwierząt co roku w okresie letnim odbywają się polowania. Główna nagroda w ramach Florida Python Challenge to 2,5 tys. dolarów.

W polowaniu udział mogą wziąć zarówno profesjonalni łowcy węży, jak i amatorzy, pod warunkiem zdania testu online oraz wpłacenia wpisowego w wysokości 25 dolarów. Uczestnicy są jednak zobligowani do humanitarnego uśmiercania pochwyconych zwierząt. W przeciwnym razie czeka ich dyskwalifikacja.

Podczas jednego z polowań na terenie Parku Narodowego Everglades na południu Florydy natrafiono na 5,5 metrowego osobnika z widocznym wybrzuszeniem na ciele. Wąż został schwytany i uśpiony celem przeprowadzenia badania pośmiertnego, zebrania próbek naukowych i zweryfikowania diety. Wyniki wstrząsnęły nie tylko środowiskiem naukowym, ale i milionami internautów.

- Zadzwoniono do nas i przekazano, że w pytonie jest jakiś duży obiekt. Podejrzewaliśmy, że może to być jeleń albo aligator. To był mój pierwszy raz w życiu, kiedy widziałam coś takiego – przekazała pracownica Parku Narodowego Everglades.

Pyton połknął aligatora w całości. Naukowcy z trudem zachowali zimną krew

W trakcie sekcji zwłok węża okazało się, że we wnętrznościach zwierzęcia skrywał się 1,5 metrowy aligator. Rosie Moore, geolożka i pracownica ośrodka badawczego, zamieściła w mediach społecznościowych nagranie ukazujące moment wyciągnięcia ofiary z ciała pytona.

Na nagraniu widać, jak początkowo naukowiec stara się zbadać, w jakiej pozycji układa się pożarty osobnik, a następnie aligator jest wyciągany z wnętrza pytona jednym płynnym ruchem. Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych, aligator był w nietkniętym stanie. Skarżono się jedynie na zapach aligatora, którego proces trawienia już się rozpoczął.

- Tylko niewielkie ubytki na zewnętrznej warstwie skóry właściwej. Osteodermy (złogi kostne na skórze) były całkowicie nienaruszone! - dziwi się Moore.

Uwaga! Wideo tylko dla osób o mocnych nerwach. Po obejrzeniu poniższego nagrania wizja słonia połkniętego przez węża, który pojawił się w "Małym Księciu”, przestaje jawić się jako zwykła bajka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: podroze.onet.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >