Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Ptasia grypa na Mazowszu. Wojewoda apeluje o stworzenie grzebowisk
Monika Krupska
Monika Krupska 08.05.2021 02:00

Ptasia grypa na Mazowszu. Wojewoda apeluje o stworzenie grzebowisk

gęsi
pixabay/Caniceus

Ptasia grypa szaleje na Mazowszu! Bieżąca sytuacja jest bardzo niepokojąca, bowiem od 24 marca br. potwierdzono już ponad 108 ognisk. W związku z tym 7 maja w Ciechanowie odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Delegaturze MUW. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował kolejny raz do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska, które pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Obecnie ogniska ptasiej grypy w Mazowieckim występują w 8 powiatach. Najgorsza sytuacja jest w żuromińskim i mławskim.

Ptasia grypa na Mazowszu

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach

  • żuromińskim (63)

  • mławskim (36)

  • płockim (2)

  • sierpeckim (2)

  • wyszkowskim (1)

  • ostrowskim (2)

  • ciechanowskim (1)

  • gostynińskim (1)

Podczas posiedzenia została przedstawiona bieżąca sytuacja związania z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy. Wojewoda Mazowiecki już 30 kwietnia wystąpił do samorządów dotkniętych grypą ptaków o wyznaczenie miejsca na grzebowiska. Niestety, starostowie poinformowali o braku terenu, gdzie mogłyby powstać grzebowiska.

Obecnie padłe ptaki przewożone są do zakładów utylizacyjnych. Większość ognisk udało się już ugasić, jednak wciąż sytuacja nie jest zażegnana. Nadal pojawiają się nowe ogniska.

Obowiązek utylizacji zwłok drobiu lub innych ptaków spoczywa na właścicielach zwierząt. Jeśli jednak właściciele nie wykonają tego obowiązku, organizuje to w zastępstwie inspekcja weterynaryjna.

- Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące  – mówił podczas briefingu prasowego Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody, aby zatrzymać rozprzestrzenianie grypy ptaków konieczny jest także ubój prewencyjny w odległości do 1 km od granicy obszaru zapowietrzonego w powiecie mławskim, żuromińskim, sierpeckim i ciechanowskim.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Polska