Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Zatrucie psa. Jak pomóc psu, który zjadł trutkę na szczury?
Monika Krupska
Monika Krupska 25.02.2021 01:00

Zatrucie psa. Jak pomóc psu, który zjadł trutkę na szczury?

trutka
pixabay/cherylholt

Najczęściej do zatruć zwierząt dochodzi w okresie wiosenno-letnim. Zaczynamy robić porządki, przygotowywać ogrody na lato, chronić je przed szkodnikami. Później jesienią gryzonie szukają schronienia zadamawiając się w naszych piwnicach. Porozstawiane trutki na myszy czy szczury mogą być śmiertelne dla kotów, czy psów. Należy uważać, aby zwierzęta nie zjadły ich przypadkiem! Co wtedy, gdy ciekawski pies skusi się na trutkę? 

Leczenie psa, który zjadł trutkę na szczury

Trutka na szczury działa z opóźnieniem. Po jej zjedzeniu pies może dopiero po 3-4 dniach źle się poczuć. W zależności od tego, co wchodziło w skład trutki, objawy mogą być różne. Najczęściej na początku występuje ogólnie osłabienie organizmu, później zwierzak staje się coraz mnie aktywny, traci apetyt. Pies może też wymiotować, a w jego kale i w moczu może pojawić się krew. Niepokojącym znakiem są również wylewy podskórne i inne krwawienia np. z nosa.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków konieczna jest pilna wizyta u weterynarza. Nie należy zwlekać z pójściem do lecznicy, ani próbować leczyć czworonoga na własną rękę. Zbyt późne dotarcie do kliniki weterynaryjnej może okazać się fatalne w skutkach. Na leczenie czworonoga może być po prostu za późno. Nawet najlepsze leki mogą nie uratować zwierzaka.

W przypadku zjedzenia trutki na szczury przez psa czas odgrywa ważną rolę! Jeśli zwierzak zjadł antykoagulant, być może miesięczna terapia witaminą K przyniesie efekty. Z kolei jeszcze nie wymyślono żadnego antidotum na trutki z bromelainą, cholekalcyferolem lub  fosforanem cynku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Woda utleniona na wymioty 

Jeśli dojdzie do tej fatalnej sytuacji, którą przypadkiem uda nam się zaobserwować, najlepiej pilnie skonsultować się z weterynarzem. Jeśli nie minęły 2 godziny od spożycia trutki na szczury, lekarz będzie mógł wywołać wymioty u pupila przy pomocy wody utlenionej.

W przypadku kiedy opiekun nie może dojechać do lecznicy, najlepiej telefonicznie skonsultować się z weterynarzem. Lekarz zaleci samodzielne podanie rozcieńczonej wody utlenionej (nadtlenek wodoru 3%) w dawce od 1 do 2 mililitrów na kilogram masy ciała zwierzęcia.

Pies powinien otrzymać kilka dawek, najlepiej w 45-sekundowym odstępie czasowym. Jeśli wymioty nie wystąpią w ciągu 15 minut, konieczny jest przyjazd do kliniki weterynaryjnej. 

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?