Swiatzwierzat.pl
pies na tle nieba

pixabay.com/skeeze

Czy psy idą do nieba? Są sprzeczne teorie

21 Września 2020

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Psy przysporzyły wielu problemom niektórym księżom. Zapytani przez dzieci o to, czy ich pupil poszedł do nieba, nie chcieli ich smucić, jednocześnie chcąc zachować wierność doktrynie Kościoła. Powstało na ten temat wiele różnych teorii. Dokt

Pies jest, jak głosi stare przysłowie, najlepszym przyjacielem człowieka. To zwierzęta o dużej inteligencji, które darzymy odwzajemnianą przez nie miłością. Ludzie często bardzo przywiązują się do swoich pupili. Ich śmierć zawsze stanowi powód do żałoby i smutku. Wierzący właściciele czworonogów, nie tylko ci mali, od dawna zastanawiają się, czy w niebie spotkają swojego pupila. Trudno jednak udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wielu sugeruje, by nie przejmować się istniejącymi doktrynami i teoriami, a iść w tej kwestii za głosem swojego serca.

Czy pies ma duszę?

To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy chrześcijanin rozważając tą kwestię. Dusza jest nieśmiertelną częścią człowieka. Choć ciało obraca się w proch, ona pozostaje, trafiając w inne miejsce. Po sądzie ostatecznym trafia do nieba lub piekła. Stanowisko Kościoła długo pozostawało jasne. Jedynie człowiek, jako istota rozumna może ją posiadać. Zwierzęta traktowane były podobnie do maszyn. Działały tak długo jak to było konieczne, po czym umierały. Kolejne przychodziły na świat kontynuujące pewien cykl, rządzący całą przyrodą. W odróżnieniu od posiadających wolną wolę ludzi, były jedynie trybikiem w Bożym planie dotyczącym świata. Pierwszym papieżem, który zanegował tę doktrynę był Jan Paweł II. Przypisywał im ten sam boski pierwiastek, który ma w sobie człowiek.

Psia dusza stała się osią sporu kilku papieży

Nie zgadzał się z nim Benedykt XVI, który powrócił do poprzedniej koncepcji, odmawiając czworonogom miejsca w niebie. Jego zdanie podważył jednak obecny hierarcha. Papież Franciszek, pocieszając małego chłopca, który niedawno stracił pupila, powiedział że spotka się z nim w niebie. Teologowie spierali się także nad kwestią tego, czy pies może postępować dobrze lub źle, jeśli kieruje się instynktem. Pies nie ma świadomości etycznych konsekwencji swoich wyborów, nie powinien więc dostawać za nie wiecznej nagrody ani kary. Osoby przypisujące psom miejsce w Królestwie Niebieskim odpierały ten argument, twierdząc, że pies jest z natury dobry, podobnie jak człowiek jest w stanie zwalczyć pokusy ze względu na dobro innych. 

Źródło: zooart.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >