pies na tle nieba
Źródło: pixabay.com/skeeze

Czy psy idą do nieba? Są sprzeczne teorie

21 Września 2020

Psy przysporzyły wielu problemom niektórym księżom. Zapytani przez dzieci o to, czy ich pupil poszedł do nieba, nie chcieli ich smucić, jednocześnie chcąc zachować wierność doktrynie Kościoła. Powstało na ten temat wiele różnych teorii. Doktorzy kościoła, filozofie, teologowie oraz papieże wysnuli nierzadko sprzeczne ze sobą teorii. Czy psy idą do nieba?

Pies jest, jak głosi stare przysłowie, najlepszym przyjacielem człowieka. To zwierzęta o dużej inteligencji, które darzymy odwzajemnianą przez nie miłością. Ludzie często bardzo przywiązują się do swoich pupili. Ich śmierć zawsze stanowi powód do żałoby i smutku. Wierzący właściciele czworonogów, nie tylko ci mali, od dawna zastanawiają się, czy w niebie spotkają swojego pupila. Trudno jednak udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wielu sugeruje, by nie przejmować się istniejącymi doktrynami i teoriami, a iść w tej kwestii za głosem swojego serca.

Ustawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięUstawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięCzytaj dalej

Czy pies ma duszę?

To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy chrześcijanin rozważając tą kwestię. Dusza jest nieśmiertelną częścią człowieka. Choć ciało obraca się w proch, ona pozostaje, trafiając w inne miejsce. Po sądzie ostatecznym trafia do nieba lub piekła. Stanowisko Kościoła długo pozostawało jasne. Jedynie człowiek, jako istota rozumna może ją posiadać. Zwierzęta traktowane były podobnie do maszyn. Działały tak długo jak to było konieczne, po czym umierały. Kolejne przychodziły na świat kontynuujące pewien cykl, rządzący całą przyrodą. W odróżnieniu od posiadających wolną wolę ludzi, były jedynie trybikiem w Bożym planie dotyczącym świata. Pierwszym papieżem, który zanegował tę doktrynę był Jan Paweł II. Przypisywał im ten sam boski pierwiastek, który ma w sobie człowiek.

DZISIAJ GRZEJE:1. Skandaliczny filmik z zakładu mięsnego ujrzał światło dzienne. Świnie były traktowane w straszny sposób
2. Nagle wybiegły na nich dwa duże psy. Zaciągnęły ich w krzaki, szybko zrozumieli, że zostało im niewiele czasu
3. Kupiła 10-letnią, schorowaną rybkę w zoologicznym. Niemożliwe, co się stało, kiedy zmieniła jej akwarium

Psia dusza stała się osią sporu kilku papieży

Nie zgadzał się z nim Benedykt XVI, który powrócił do poprzedniej koncepcji, odmawiając czworonogom miejsca w niebie. Jego zdanie podważył jednak obecny hierarcha. Papież Franciszek, pocieszając małego chłopca, który niedawno stracił pupila, powiedział że spotka się z nim w niebie. Teologowie spierali się także nad kwestią tego, czy pies może postępować dobrze lub źle, jeśli kieruje się instynktem. Pies nie ma świadomości etycznych konsekwencji swoich wyborów, nie powinien więc dostawać za nie wiecznej nagrody ani kary. Osoby przypisujące psom miejsce w Królestwie Niebieskim odpierały ten argument, twierdząc, że pies jest z natury dobry, podobnie jak człowiek jest w stanie zwalczyć pokusy ze względu na dobro innych.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady
  2. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  3. Zamość. Kobietę zaniepokoiły odgłosy wydobywające się z siatki. Podjęła interwencję, uratowała bezbronne życia
  4. Golden retriever urodził się z czarną plamką na pyszczku. Jest wyjątkowy, drugiego takiego nie zobaczycie
  5. Skandaliczne zachowanie nieletnich. Najpierw rzucali w ptaki przedmiotami, później było jeszcze gorzej
  6. Zatrważające wieści z Auschwitz. Turyści nie mogli uwierzyć własnym oczom. Przechodzi ludzkie pojęcie

Źródło: zooart.pl

Następny artykuł