Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?
Znajdowanie kałuż moczu w mieszkaniu może być frustrujące, ale decydując się na adopcję szczeniaka trzeba mieć na uwadze, że psy nie od razu potrafią załatwiać się w wyznaczonym do tego miejscu. Również bardzo często spotykanym zjawiskiem jest siusianie na własne posłanie. Dlaczego zwierzak notorycznie sika na legowisko?
Adopcja zwierzęcia wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i z obowiązkami i wyzwaniami. Jednym z nich jest nauczenie psa załatwiania się na dworze lub macie higienicznej. Szczenięta dopiero się rozwijają i wielu rzeczy jeszcze nie potrafią. Jednak z odpowiednim wsparciem swojego opiekuna mogą szybko się tego nauczyć.
Pies załatwia się na posłanie - o czym to może świadczyć?
Zacznijmy od tego, że załatwianie swoich potrzeb w domu jest dla szczeniąt zupełnie normalne. Wynika to z tego, że nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to niepożądane przez opiekuna zachowanie.
U każdego czworonoga nauka czystości przebiega w inny sposób, ale pocieszający jest fakt, że szczenięta bardzo szybko się uczą i po niedługim czasie załatwiają się na dworze. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku dorosłych psów, u których nauka została zaniedbana w wieku szczenięcym.
Najczęstszymi przyczynami załatwiania się na własne posłanie są:
-
problemy behawioralne - m.in. przewlekły stres w wyniku zmian stylu życia (nowy członek rodziny, przeprowadzka) bądź lęk separacyjny
-
nadmierna ekscytacja np. podczas zabawy czy na widok wracającego opiekuna
-
znaczenie terytorialne
-
zbyt krótkie spacery
-
kwestie medyczne
Załatwianie się na posłanie przez dorosłe psy może świadczyć o występującej chorobie np. pęcherza i nerek. W takiej sytuacji należy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Warto także skontaktować się z behawiorystą, ponieważ w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów naszym obowiązkiem jest zasięgnąć porady specjalistów, aby pomóc sobie, a przede wszystkim naszemu pupilowi.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Kupuj wygodnie i odbierz rabat na pierwsze zakupy od MiskaKarmy.pl. Kliknij!
-
Najlepsze karmy dla psa i kota, super promocje, bezpieczna dostawa. Sprawdź!
-
Zegar biologiczny psa - w jaki sposób zwierzęta odczuwają czas?
Źródło: pedigree.pl, karusek.com.pl