Swiatzwierzat.pl

facebook/Lasy Państwowe, fot. D. Dziektarz

Przybysze z daleka dotarli do Polski. Pluskwiaki lipowe budzą niepokój i śmierdzą

8 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Po wtyku amerykańskim kolejny inwazyjny gatunek pojawił się w Polsce. Do naszego kraju dotarły pluskwiaki charakterystyczne dla regionu Morza Śródziemnego, co wzbudziło zainteresowanie leśnych spacerowiczów. Jego pojawienie się w Europie Środkowo-Wschodniej ma związek z globalnym ociepleniem. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z plagą?

Lasy Państwowe na swoim facebookowym profilu pokazują, jak wyglądają owady, które jeszcze do niedawna w Polsce nie pojawiały się wcale lub występowały tylko sporadycznie. Od kilku dobrych lat pluskwiaki nie gardzą polskim słońcem. Najlepiej wygrzewa im się konkretnym gatunku drzewa liściastego. 

Pluskwiaki lipowe obsiadają polskie drzewa

Pluskwiaki lipowe to ciepłolubne stworzenia, które pierwotnym zasięgiem obejmowały obszar basenu Morza Śródziemnego, jednak wraz z upływem lat zaczęły rozprzestrzeniać się coraz dalej, między innymi do Francji, Szwajcarii, Czech, aż w końcu dotarły również do Polski. Eksperci za przyczynę tego zjawiska podają coraz wyraźniej zauważalne ocieplenie klimatu.

Po raz pierwszy spotkanie ze skupieńcami lipowymi w Polsce odnotowano oficjalnie w 2014 roku. Od tamtej pory owady te skolonizowały nasz kraj i obecnie występują już niemal we wszystkich rejonach kraju nad Wisłą. Teraz da się je zauważyć zwłaszcza wraz z pojawieniem się pierwszych mocniejszych promieni słonecznych.

- W charakterystyczny sposób odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach trochę jak małe lustereczka - opisują leśnicy na Facebooku.

Pluskwiaki lipowe żerują na wszystkich roślinach ślazowatych, jednak do ich gustu zdecydowanie najbardziej przypadła lipa. Pęknięcia jej kory traktują jak miejsce schronienia oraz wypoczynku. Chcąc przyjrzeć im się z bliska, w pierwszej kolejności to właśnie tam należy ich szukać.

 

Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psów

Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psów

CZYTAJ DALEJ

Ciepłolubne owady odnalazły się też zimą

Okazuje się, że pluskwiaki lipowe zaskoczyły spacerowiczów i tej zimy można je było znaleźć w śniegu i minusowej temperaturze w Zielonej Górze. Co więcej, kilka zaobserwowanych osobników z tego miejsca przesłano do Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. Tam naukowcy przyjrzą im się bliżej.

- Otrzymane osobniki posłużą do stworzenia genetycznej bazy danych dla obcych i inwazyjnych gatunków owadów spotykanych w Polsce, tzw. barkodów DNA, czyli genetycznie unikatowych kodów DNA charakterystycznych dla poszczególnych organizmów - mówi dr Radomir Jaskuła w rozmowie z “Gazetą Wrocławską”. - To nowatorski projekt, liczymy, że dzięki uzyskanym wynikom identyfikacja wielu trudnych i problematycznych gatunków stanie się szybsza i prostsza, co wesprze nie tylko działania związane z ochroną środowiska w Polsce i Europie, ale również różne gałęzie gospodarki człowieka, gdzie obce owady powodują znaczne straty ekonomiczne.

Czy pluskwiaki nam zagrażają?

Mimo iż badania prowadzone nad gatunkami inwazyjnymi wskazują, że roje obsiadające pnie drzew swoją obecnością prowadzą do negatywnych zmian w środowisku naturalnym, pozostaje najważniejsze pytanie - czy stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla ludzi lub zwierząt? Jak wyjaśnia dr Jaskuła, owady odżywiają się wyłącznie sokami roślin czy samymi drzewami, aczkolwiek posiadają swoistą “broń biologiczną”, którą stosują w samoobronie. Mowa o cuchnącej wydzielinie, która skutecznie odwodzi drapieżniki - w tym psy czy koty - od pomysłu konsumpcji pluskwiaków.

Warto jednak nadmienić, iż pluskwiaki teoretycznie stanowią zagrożenie chociażby w sytuacji, gdy pies otrze się ciałem o drzewo pokryte rojem. Późniejsze wylizywanie sierści może prowadzić do zatrucia u czworonoga, dlatego właścicielom zaleca się szczególną ostrożność. 

źródło: gazetawroclawska.pl; facebook

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?

CZYTAJ DALEJ
Kotek i sowa zbliżyli się do siebie tak bardzo, że nawet śpią razem. Trudno oderwać od nich wzrok

Kotek i sowa zbliżyli się do siebie tak bardzo, że nawet śpią razem. Trudno oderwać od nich wzrok

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PolskaLasyOwady

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaleźli aligatora w tragicznym stanie, koszmar, co miał w brzuchu. "Tragedia tej sytuacji jest przypomnieniem"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szedł przez las i dokonał odkrycia. Mieszkańcy w strachu, nie był to zwykły dzik
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak witają się pieski preriowe? Opiekunka wszystko nagrała, najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pochwalił się, jakiego kotka znalazł na ulicy. Internauci przecierają oczy, "Skąd go wytrzasnąłeś?!"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szklana kula dla rybek - dlaczego to zły pomysł? "Efekt pralki" to tylko jedno z zagrożeń
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]