Swiatzwierzat.pl Pozostałe Przemycał do Polski gatunek zagrożony wyginięciem. Zatrzymali go funkcjonariusze KAS
KAS

Przemycał do Polski gatunek zagrożony wyginięciem. Zatrzymali go funkcjonariusze KAS

9 czerwca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Podczas kontroli pojazdów przekraczających przejście graniczne w w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt nietypowego zwierzęcia. W trakcie rutynowych czynności natrafili na spreparowany okaz gatunku, któremu grozi wyginięcie.

Celników pracujących na polsko-ukraińskim przejściu granicznym wydaje się już nic nie dziwić. Jakiś czas temu informowaliśmy o śmiałej próbie przemycenia kociąt rasy szkockie zwisłouche w ściance busa . Tym razem jednak w bagażniku osobowego peugeota wykryto spreparowany okaz chronionego gada.

Udaremniono przemyt na polsko-ukraińskiej granicy

Jest to krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio- centralnej. Na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES gatunek ten podlega ścisłej ochronie.

- 44-letni kierowca nie zgłosił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które wystawiane jest przez Ministra Środowiska - wyjaśnia mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie w rozmowie z "Radio Rzeszów".

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Nieustająca walka z nielegalnymi przemytnikami zwierząt

Zgodnie z CITES, czyli Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

Za złamanie postanowień konwencji i przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem grozi przepadek okazów, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Pomimo widma surowej kary, Służby Celno-Skarbowej w dalszym ciągu są zmuszeni rekwirować gatunki zwierząt i roślin, które zostały wpisane na specjalną listę zgodnie z Konwencją Waszyngtońską.

Rafał Tusiński z Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów w rozmowie z naszą redaktorką zdradził, że dotyczy to głównie nieetycznych "pamiątek z wakacji", które turyści naiwnie usiłują wwieźć na teren Polski, aby pochwalić się przed znajomymi i rodziną. Problem odnosi się także do kłusowników, kolekcjonerów i handlarzy zagrożonymi gatunkami zwierząt na czarnym rynku.

Co zaskakujące, oszacowano, że w 2020 roku gady, które próbowano przemycić przez Polskę, były warte około 50 tysięcy euro. Z kolei wartość 125 kg węgorza szklistego, którego zarekwirowano w styczniu ubiegłego roku, mogła sięgać nawet 2,5 tysiąca euro za 1 kg.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy