Swiatzwierzat.pl
Mały leniwiec

ZOO Wrocław

Pracownicy zoo pokazali, jak karmią małego leniwca. "Ten maluch kładzie na łopatki"

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Miesiąc temu wrocławski ogród zoologiczny zyskał nowego mieszkańca. To malutki leniwiec dwupalczasty, który niestety z różnych względów został odrzucony przez swoją mamę Celinkę. Opiekę nad nowo narodzonym ssakiem przejęli pracownicy. Sądząc po nagraniu, radzą sobie wyśmienicie.

Pracownicy ogrodów zoologicznych regularnie dzielą się nowinami o narodzinach nowych podopiecznych i z radością zrelacjonują proces ich dorastania i usamodzielniania od rodziców. Zdarzają się jednak przypadki, gdy biologiczna mama nie jest w stanie zająć się prawidłowo swoim potomkiem. W naturze taki zwierzak ginie, ale w zoo może liczyć na kompleksową opiekę.

Opiekun zastąpił małemu leniwcowi matkę

Nie każda samica przejawia predyspozycje psychiczne wymagane do zostania oddaną matką i odchowania swoich pociech. Tak właśnie było w przypadku Celinki, rodzicielki malutkiego leniwca dwupalczastego. U samicy nie zaobserwowano powszechnego zjawiska, jakim jest instynkt macierzyński.

Pracownicy zoo szybko pojęli, że maluszek został odrzucony przez matkę i musieli wykazać się dodatkowym zaangażowaniem, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, by wyrosnąć na zdrowego i silnego osobnika. Jego całodobowym tatą został Andrzej Miozga, kierownik Sekcji Małych Ssaków.

Żołnierz

Ukraińscy żołnierze pokazali, kto dołączył do nich na froncie. Filmik wprawia w zachwyt

CZYTAJ DALEJ

Nagrano, jak mały leniwiec jest karmiony butelką

Choć leniwce słyną ze swojego powolnego trybu życia, w rzeczywistości są mistrzami oszczędzania energii! To jeden z powodów, dla których opiekun musiał chwycić w dłoń butelkę z podgrzanym kozim mlekiem i samodzielnie nakarmić niedawno urodzonego maluszka.

Jak dowiadujemy się z opisu pod filmem z karmienia, pan Andrzej wstaje co trzy godziny, także w nocy, by kropla po kropli go nakarmić. Wcześniej oczywiście musi podgrzać kozie mleko do odpowiedniej temperatury.

Po każdym posiłku maluszek ma masowany brzuch by pobudzić układ pokarmowy do pracy, a także podcieraną pupę. Towarzyszy swojemu opiekunowie w każdym momencie dnia - podróżuje z nim do pracy, a także spędza czas w domu.

Odpoczywa w pojemniku wyściełanym kilkoma ręcznikami, które kurczowo trzyma przez sen. Śpi, tak jak osobniki dorosłe, w pozycji wiszącej i nigdy nie spada, ponieważ silny chwyt jest u nich wrodzonym odruchem. Wygląda więc na to, że poza drobnymi różnicami opieka nad młodym leniwcem w gruncie rzeczy przypomina zajmowania się ludzkim dzieckiem.

Pracownicy zoo zapewniają, że jeśli leniwiec będzie rósł zdrowo, to poświęcenie pana Andrzeja potrwa jeszcze około pół roku, zanim zwierzę uzyska samodzielność i zacznie jeść stały pokarm.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Źródło: ZOO Wrocław

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >