Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Pracownicy zoo pokazali, jak karmią małego leniwca. "Ten maluch kładzie na łopatki"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.03.2022 15:24

Pracownicy zoo pokazali, jak karmią małego leniwca. "Ten maluch kładzie na łopatki"

Mały leniwiec
ZOO Wrocław

Miesiąc temu wrocławski ogród zoologiczny zyskał nowego mieszkańca. To malutki leniwiec dwupalczasty, który niestety z różnych względów został odrzucony przez swoją mamę Celinkę. Opiekę nad nowo narodzonym ssakiem przejęli pracownicy. Sądząc po nagraniu, radzą sobie wyśmienicie.

Pracownicy ogrodów zoologicznych regularnie dzielą się nowinami o narodzinach nowych podopiecznych i z radością zrelacjonują proces ich dorastania i usamodzielniania od rodziców. Zdarzają się jednak przypadki, gdy biologiczna mama nie jest w stanie zająć się prawidłowo swoim potomkiem. W naturze taki zwierzak ginie, ale w zoo może liczyć na kompleksową opiekę.

Opiekun zastąpił małemu leniwcowi matkę

Nie każda samica przejawia predyspozycje psychiczne wymagane do zostania oddaną matką i odchowania swoich pociech. Tak właśnie było w przypadku Celinki, rodzicielki malutkiego leniwca dwupalczastego. U samicy nie zaobserwowano powszechnego zjawiska, jakim jest instynkt macierzyński.

Pracownicy zoo szybko pojęli, że maluszek został odrzucony przez matkę i musieli wykazać się dodatkowym zaangażowaniem, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, by wyrosnąć na zdrowego i silnego osobnika. Jego całodobowym tatą został Andrzej Miozga, kierownik Sekcji Małych Ssaków.

Nagrano, jak mały leniwiec jest karmiony butelką

Choć leniwce słyną ze swojego powolnego trybu życia, w rzeczywistości są mistrzami oszczędzania energii! To jeden z powodów, dla których opiekun musiał chwycić w dłoń butelkę z podgrzanym kozim mlekiem i samodzielnie nakarmić niedawno urodzonego maluszka.

Jak dowiadujemy się z opisu pod filmem z karmienia, pan Andrzej wstaje co trzy godziny, także w nocy, by kropla po kropli go nakarmić. Wcześniej oczywiście musi podgrzać kozie mleko do odpowiedniej temperatury.

Po każdym posiłku maluszek ma masowany brzuch by pobudzić układ pokarmowy do pracy, a także podcieraną pupę. Towarzyszy swojemu opiekunowie w każdym momencie dnia - podróżuje z nim do pracy, a także spędza czas w domu.

Odpoczywa w pojemniku wyściełanym kilkoma ręcznikami, które kurczowo trzyma przez sen. Śpi, tak jak osobniki dorosłe, w pozycji wiszącej i nigdy nie spada, ponieważ silny chwyt jest u nich wrodzonym odruchem. Wygląda więc na to, że poza drobnymi różnicami opieka nad młodym leniwcem w gruncie rzeczy przypomina zajmowania się ludzkim dzieckiem.

Pracownicy zoo zapewniają, że jeśli leniwiec będzie rósł zdrowo, to poświęcenie pana Andrzeja potrwa jeszcze około pół roku, zanim zwierzę uzyska samodzielność i zacznie jeść stały pokarm.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: ZOO Wrocław