Swiatzwierzat.pl
Mały leniwiec

ZOO Wrocław

Pracownicy zoo pokazali, jak karmią małego leniwca. "Ten maluch kładzie na łopatki"

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Miesiąc temu wrocławski ogród zoologiczny zyskał nowego mieszkańca. To malutki leniwiec dwupalczasty, który niestety z różnych względów został odrzucony przez swoją mamę Celinkę. Opiekę nad nowo narodzonym ssakiem przejęli pracownicy. Sądząc po nagraniu, radzą sobie wyśmienicie.

Pracownicy ogrodów zoologicznych regularnie dzielą się nowinami o narodzinach nowych podopiecznych i z radością zrelacjonują proces ich dorastania i usamodzielniania od rodziców. Zdarzają się jednak przypadki, gdy biologiczna mama nie jest w stanie zająć się prawidłowo swoim potomkiem. W naturze taki zwierzak ginie, ale w zoo może liczyć na kompleksową opiekę.

Opiekun zastąpił małemu leniwcowi matkę

Nie każda samica przejawia predyspozycje psychiczne wymagane do zostania oddaną matką i odchowania swoich pociech. Tak właśnie było w przypadku Celinki, rodzicielki malutkiego leniwca dwupalczastego. U samicy nie zaobserwowano powszechnego zjawiska, jakim jest instynkt macierzyński.

Pracownicy zoo szybko pojęli, że maluszek został odrzucony przez matkę i musieli wykazać się dodatkowym zaangażowaniem, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, by wyrosnąć na zdrowego i silnego osobnika. Jego całodobowym tatą został Andrzej Miozga, kierownik Sekcji Małych Ssaków.

Żołnierz

Ukraińscy żołnierze pokazali, kto dołączył do nich na froncie. Filmik wprawia w zachwyt

CZYTAJ DALEJ

Nagrano, jak mały leniwiec jest karmiony butelką

Choć leniwce słyną ze swojego powolnego trybu życia, w rzeczywistości są mistrzami oszczędzania energii! To jeden z powodów, dla których opiekun musiał chwycić w dłoń butelkę z podgrzanym kozim mlekiem i samodzielnie nakarmić niedawno urodzonego maluszka.

Jak dowiadujemy się z opisu pod filmem z karmienia, pan Andrzej wstaje co trzy godziny, także w nocy, by kropla po kropli go nakarmić. Wcześniej oczywiście musi podgrzać kozie mleko do odpowiedniej temperatury.

Po każdym posiłku maluszek ma masowany brzuch by pobudzić układ pokarmowy do pracy, a także podcieraną pupę. Towarzyszy swojemu opiekunowie w każdym momencie dnia - podróżuje z nim do pracy, a także spędza czas w domu.

Odpoczywa w pojemniku wyściełanym kilkoma ręcznikami, które kurczowo trzyma przez sen. Śpi, tak jak osobniki dorosłe, w pozycji wiszącej i nigdy nie spada, ponieważ silny chwyt jest u nich wrodzonym odruchem. Wygląda więc na to, że poza drobnymi różnicami opieka nad młodym leniwcem w gruncie rzeczy przypomina zajmowania się ludzkim dzieckiem.

Pracownicy zoo zapewniają, że jeśli leniwiec będzie rósł zdrowo, to poświęcenie pana Andrzeja potrwa jeszcze około pół roku, zanim zwierzę uzyska samodzielność i zacznie jeść stały pokarm.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Slajd 1 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Karolina Kuszlewicz

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Źródło: ZOO Wrocław

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Zwierzęta przemówiły ludzkim głosem: „Prosimy, nie strzelaj w Sylwestra"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Podaruj zwierzętom magię świąt. Ruszyła zbiórka prezentów

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Niezwykłe narodziny w ZOO. Na świat przyszło "dziecko słońca"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Kalendarz "Zwierzaki Warszawiaki" na 2022 rok już w sprzedaży

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Sensacja we wrocławskim ZOO. Rodzina gibonów białopoliczkowych powiększyła się

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa

Czytaj więcej >