Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Powiedziała swojemu psu, że jest prześliczny. Reakcja staffika przyprawia o szybsze bicie serca
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.10.2023 11:11

Powiedziała swojemu psu, że jest prześliczny. Reakcja staffika przyprawia o szybsze bicie serca

Staffordshire bullterrier
Staffordshire bullterrier. źródło: tiktok/sarahlawther

Mimo iż mamy świadomość, że nie doczekamy się odpowiedzi, większości z nas zdarza się mówić do naszych zwierzaków. Są jednak takie chwile, kiedy słowa nie są potrzebne. Właścicielka psa rasy stafforshire bullterier skomplementowała swojego pupila, a jego reakcję uchwyciła na filmie. To, w jaki sposób zachowuje się przed kamerą, jest nie do opisania - widać gołym okiem, jak mocno kocha swoją opiekunkę. 

Ile słów rozumie pies? Mózg psa od dekad fascynuje człowieka

Na przestrzeni wieków psy nauczyły się funkcjonować razem z człowiekiem mimo różnic gatunkowych oraz rozbieżności w sposobie komunikacji. Chociaż czworonożni przyjaciele są pozbawieni umiejętności przemówienia ludzkiej mowy, nad czym wielu opiekunów bez wątpienia ubolewa, nie oznacza to, że nasze pupile nie rozumieją, co mamy im do przekazania. To doskonali obserwatorzy, dogłębnie analizujący każdy gest i zmianę w tonie głosu właściciela.

Badanie przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazało, ż przeciętnie pies jest w stanie rozumieć około 90 słów. Oczywiście lepsze wyniki w teście uzyskiwały zwierzaki mające za sobą przynajmniej podstawową naukę posłuszeństwa, którym właściciele poświęcają większą uwagę. Ponadto psy szkolone dla wojska, policji lub służb poszukiwawczych i ratunkowych rozumiały 1,5 razy więcej słów, niż zwierzęta bez takiego przeszkolenia. Eksperci jednak zaznaczyli, iż niezależnie od rasy, nawet w przypadku psów o uboższym słownictwie istnieje przestrzeń do rozwoju tej zdolności. 

Czy zatem psy rozumieją komplementy? Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że wysłuchiwanie pochwał przynosi zwierzakom sporo przyjemności. U psów słyszących takie hasła jak “dobry pies” czy “brawo” stwierdzono zwiększoną aktywność kory przedczołowej lewej półkuli mózgowej, w której to znajduje się obszar odpowiedzialny za odczuwanie szczęścia.

Nigdy nie spuszczaj odchodów zwierzaków domowych w sedesie. Weterynarz wyjaśnia dlaczego. Obrzydliwe

Opiekunka powiedziała psu komplement. Reakcja suczki rozczuliła miliony internautów

Naturalnie dowodów na rozumienie miłych słówek przez czworonogi można poszukiwać na własną rękę, wykonując badania empiryczne w zaciszu własnego domu. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Sarah Lawther, właścicielka psa rasy staffordshire bullterrier o imieniu Honey. Przedstawiciele tej rasy to wulkany energii. Zawsze chcą być w centrum uwagi, a ich wesołość, cierpliwość oraz nieustającą miłość i przywiązanie do rodziny ujmuje za serca setki tysięcy miłośników zwierząt z całego świata.

Suczka o anielskim wyrazie pyszczka mieszka wraz ze swoją rodziną w Australii. Od czasu, kiedy Honey była jeszcze szczenięciem, nagrania z udziałem uroczego zwierzaka są regularnie publikowane na TikToku. Jedno z nich zrobiło istną furorę, rozprzestrzeniając się w Internecie w błyskawicznym tempie. Mowa o hitowym filmie dokumentującym reakcję Honey na komplementy pod jej adresem. Opiekunka suczki użyła następującym słów:

Kochanie, jesteś najpiękniejszą dziewczyną na całym świecie.

Nagranie ma blisko 53 miliony wyświetleń. Zbyt urocze, aby mogło być prawdziwe?

Chociaż stafforshire bullterriery zwane potocznie staffikami, nie mają w zwyczaju uporczywie szczekać, w zamian mają w swoim repertuarze szeroką gamę różnorakich dźwięków służących do wyrażania samopoczucia i odczuwanych emocji. W odpowiedzi Honey niemal natychmiast zaczęła cicho popiskiwać i z podekscytowaniem merdała ogonkiem. Sarah nie miała zamiaru poprzestać na jednej pochwale i po chwili dodała:

Tak, to ty. Jesteś moim maleństwem. Jesteś idealna. Zgadzasz się?

Ta niepohamowana radość w oczach suczki sprawiła, że część internautów rozkleiła się z zachwytu. Widzowie zawtórowali właścicielce Honey, zalewając sekcję komentarzy falą komplementów. Trudno się z nimi nie zgodzić. Może i suczka nie jest już szczenięciem, ale na jej widok w dalszym ciągu mięknie serce!

@sarahlawther Heart officially melted ❤️ Honey has the sweetest soul ✨🐶 #cute #fyp #puppylove #staffylove ♬ original sound - Sarah Lawther

Czy Wasze psy reagują równie emocjonalnie, gdy mówicie do nich w ten sposób? Napiszcie w komentarzach!

Źródło: tiktok/sarahlawther, focus.pl

Tagi: Pies Nagranie