Swiatzwierzat.pl
owczarek podhalański

fot. gkordus, canva.com

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

15 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Istnieją setki ras psów. Wszyscy dobrze znają owczarka niemieckiego, doga angielskiego czy buldoga francuskiego, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że są także polskie rasy psów. Przedstawiamy sześć polskich ras, które zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Polskie rasy psów zostały stworzone przez polskich hodowców i powstały na terenach uznanych za polskie. Większość z nich to psy myśliwskie. Naszymi narodowymi czworonogami są: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i owczarek podhalański.

Chart polski

To polski pies myśliwski, obecnie pełniący rolę reprezentatywną. Ma wytrzymałe, smukłe i silne ciało oraz krótką, twardą sierść o różnym namaszczeniu. Jest odważnym i pewnym siebie psem. Początki tej rasy datowane są na XII–XIII wiek. Wówczas charty polskie były wykorzystywane do polowań przez polską szlachtę.


Gończy polski

Należący do polskiej rasy psów myśliwskich czworonóg ma lekką, sprężystą i zwartą budowę oraz krótką w większości czarną sierść. Jest psem łagodnym, odważnym i łatwym w szkoleniu. Wzorzec tej rasy oficjalnie zatwierdzono i zarejestrowano dopiero w 2006 roku. Hodowcą psów gończych był pułkownik Wojska Polskiego Józef Leonard Pawłusiewicz, dlatego też gończy polski nazywany jest również psem Pawłusewicza.

Ogar polski

To kolejny polski pies myśliwski – gończy. To spokojny i niezwykle towarzyski pies wykorzystywany głównie do tropienia i pogoni za zwierzyną. Umaszczenie korpusu ma czarne lub prawie czarne, a jego głowa, uszy, nogi, podbrzusze i uda są podpalane. Jego sierść jest gruba i ma gęste podszycie. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane.

Polski owczarek nizinny

Jest polskim psem pasterskim, stróżującym i do towarzystwa. Wykorzystywany jest także w agility, czyli sporcie polegającym na prowadzeniu czworonoga ruchowymi i głosowymi komendami, tak aby jak najszybciej i bezbłędnie pokonać tor przeszkód. W krajach skandynawskich służą jako psy ratownicze. Polski owczarek nizinny ma prostokątną budowę ciała z dużą głową. Jego sierść jest długa i obfita z dużą ilością podszerstka o namaszczeniu jednolitym lub łaciatym.

Owczarek podhalański

To rasa psów pastersko-stróżujących. Występuje głównie w polskich górach: Tatrach i Beskidach. Owczarki podhalańskie wykorzystywane były do pilnowanie stad i domostw, a także do pomocy przy poszukiwaniu zagubionych zwierząt i przepędzaniu stad. To duże, silne i opanowane psy. Mają charakterystyczną białą i gęstą sierść, która ma zdolność do samoczyszczania. Chociaż pierwsze wzmianki na temat tej rasy pojawiały się już w XVII wieku, to jej kontrolowana hodowla powstała dopiero w roku 1920.

Polski spaniel myśliwski

To kolejny polski pies myśliwski o średniej wysokości. Ma średniej długości, proste i dosyć miękkie włosy z podszerstkiem. Najczęściej występuje u niego umaszczenie białe w czekoladowe łaty, a czasem także z płowym podpalaniem. Jest psem bardzo inteligentnym i zrównoważonym. Polski spaniel myśliwski to nowa rasa, zatwierdzona w 2016 roku.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kochamyzwierzaki.pl, fera.pl, zwierzaki.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >