Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 15.04.2022 12:27

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

owczarek podhalański
fot. gkordus, canva.com

Istnieją setki ras psów. Wszyscy dobrze znają owczarka niemieckiego, doga angielskiego czy buldoga francuskiego, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że są także polskie rasy psów. Przedstawiamy sześć polskich ras, które zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Polskie rasy psów zostały stworzone przez polskich hodowców i powstały na terenach uznanych za polskie. Większość z nich to psy myśliwskie. Naszymi narodowymi czworonogami są: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i owczarek podhalański.

Chart polski

To polski pies myśliwski, obecnie pełniący rolę reprezentatywną. Ma wytrzymałe, smukłe i silne ciało oraz krótką, twardą sierść o różnym namaszczeniu. Jest odważnym i pewnym siebie psem. Początki tej rasy datowane są na XII–XIII wiek. Wówczas charty polskie były wykorzystywane do polowań przez polską szlachtę.

Gończy polski

Należący do polskiej rasy psów myśliwskich czworonóg ma lekką, sprężystą i zwartą budowę oraz krótką w większości czarną sierść. Jest psem łagodnym, odważnym i łatwym w szkoleniu. Wzorzec tej rasy oficjalnie zatwierdzono i zarejestrowano dopiero w 2006 roku. Hodowcą psów gończych był pułkownik Wojska Polskiego Józef Leonard Pawłusiewicz, dlatego też gończy polski nazywany jest również psem Pawłusewicza.

Ogar polski

To kolejny polski pies myśliwski – gończy. To spokojny i niezwykle towarzyski pies wykorzystywany głównie do tropienia i pogoni za zwierzyną. Umaszczenie korpusu ma czarne lub prawie czarne, a jego głowa, uszy, nogi, podbrzusze i uda są podpalane. Jego sierść jest gruba i ma gęste podszycie. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane.

Polski owczarek nizinny

Jest polskim psem pasterskim, stróżującym i do towarzystwa. Wykorzystywany jest także w agility, czyli sporcie polegającym na prowadzeniu czworonoga ruchowymi i głosowymi komendami, tak aby jak najszybciej i bezbłędnie pokonać tor przeszkód. W krajach skandynawskich służą jako psy ratownicze. Polski owczarek nizinny ma prostokątną budowę ciała z dużą głową. Jego sierść jest długa i obfita z dużą ilością podszerstka o namaszczeniu jednolitym lub łaciatym.