Swiatzwierzat.pl
Pieniądze

pexels/maksim-goncharenok

Podatek od posiadania psa - ile wynosi i do kiedy trzeba zapłacić?

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Tyczy się to także uiszczania opłaty za jego posiadanie w wyznaczonym terminie. Ile wynosi podatek od psa w 2022 roku i do kiedy należy go zapłacić?

Nie ma wątpliwości, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Są lojalne, inteligentne, wierne i kochające, a w dodatku potrafią poprawić nam nastrój i zdrowie - fizyczne i psychiczne. Warto jednak pamiętać, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Opłata za pupila jest jednym z nich.

Podatek od posiadania psa w 2022 roku. Ile wynosi?

Każda osoba, która decyduje się na opiekę nad czworonogiem, zobowiązana jest nie tylko zapewnić mu godziwe warunki do życia - schronienie przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, odpowiednią karmę i stały dostęp do świeżej wody, ale też zawieźć do weterynarza, jeśli zachoruje. Dodatkowo mieszkańcy niektórych gmin zobligowani są do corocznej zapłaty podatku od posiadanego pupila.

Podatek od posiadania psa jest samorządową daniną, którą nakłada corocznie gmina na właścicieli psów. W Polsce obowiązuje już od prawie 30 lat i służy on zasileniu budżetu gminy. Podatek pobierany jest od posiadacza psa, a nie jego właściciela.

W 2021 roku górny limit podatku wynosił 130,30 zł rocznie za jednego psa. W 2022 roku kwota podatku od psa urośnie o 5 zł w stosunku do poprzedniego roku i będzie wynosić 135,00 zł. Jednakże okazuje się, że niewielu właścicieli wie, że wysokość opłaty jest uzależniona od tego, czy pies posiada trwałe oznakowanie w postaci wszczepionego mikroprocesora. Różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Ponadto, informacje o wysokości opłaty jest istotna tylko dla części posiadaczy psów, bo każda gmina we własnym zakresie podejmuje decyzję, czy danina będzie u niej obowiązywała.

W Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi czy Toruniu właściciele psów nie płacą podatku. Od tego roku decyzję o całkowitej rezygnacji z pobierania podatku podjął też Szczecin.

Zasady ustalania i poboru, a także terminy płatności opłaty od posiadania psów określa rada gminy w drodze uchwały. Dla przykładu w Głogowie obowiązują dwie stawki - 40 zł – od każdego psa posiadającego trwałe oznakowanie tj. wszczepienie mikroprocesora identyfikującego oraz 100 zł – od każdego psa, który go nie posiada.

Daninę reguluje się jeden raz w roku, w terminie wyznaczonym przez radnych - zazwyczaj do 30 kwietnia. W Głogowie opłata od posiadania psów powinna być uiszczona bez wezwania do dnia 31 marca lub w terminie 14 dni od dnia posiadania psa, natomiast w Krakowie do 31 maja. Podatek można najczęściej zapłacić w kasie gminy bądź przez Internet. Aby skorzystać z drugiego rozwiązania, należy posiadać Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Tajemnicze stworzenie

Tajemnicze stworzenie z Pensylwanii. Żaden ze specjalistów nie wie, jakim jest gatunkiem

CZYTAJ DALEJ

Kto jest zwolniony z "psiego" podatku?

Warto pamiętać, iż opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;

  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;

  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;

  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;

  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Niektóre gminy zwalniają też z obowiązku opłaty te osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, zaadoptowały bezdomnego psa lub posiadają zaczipowanego bądź wysterylizowanego czworonoga.

A co w sytuacji, jeżeli nabyliśmy psa w drugiej połowie roku, czyli po 30 czerwca? Wówczas zapłacimy tylko połowę wyznaczonej przez gminę stawki rocznej.

Źródło: swiatzwierzat.pl, infor.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >