Swiatzwierzat.pl
sfinks

unsplash/Dustin Humes; facebook/I Love Veterinary Medicine

Po zabiegu kastracji język sfinksa zmienił kolor. Przyczyna zjawiska spędza lekarzom sen z powiek

22 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Na jednej z facebookowych grup zrzeszających opiekunów kotów rasy sfinks pojawiło się zadziwiające zdjęcie. Właściciele mruczka zdecydowali, że poddadzą go zabiegowi kastracji. To, co stało się z jego językiem po operacji, wywołało zdziwienie nie tylko u nich, ale także lekarzy weterynarii. Specjaliści snują domysły, lecz przyczyna tego zjawiska pozostaje niewyjaśniona.

Przyczyna zmiany koloru języka u sfinksa, który został poddany kastracji, wywołała dyskusję nie tylko w gronie lekarzy i techników weterynarii, ale także wśród internautów, którzy zgodnie przyznają, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieli.

Po kastracji język sfinksa zmienił kolor

Opiekunowie sfinksa stwierdzili, że nadszedł odpowiedni moment, aby swojego pupila poddać kastracji. Umówili wizytę, przywieźli kota do kliniki, a cały zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji. Niedługo potem wrócili do gabinetu, aby przeprowadzić dodatkową konsultację. Niepokoił ich bowiem kolor języka ich podopiecznego.

Ku wielkiemu zdumieniu opiekunów i lekarzy po przebytym zabiegu język kota zmienił kolor z różowego na ciemny, niemalże czarny! Choć dyskusji nie podlegał fakt, że wcześniej jego barwa nie odbiegała od normy, nikt nie potrafił podać przyczyny, co spowodowało taką reakcję. Warto jednak zaznaczyć, że prócz tego nietypowego zjawiska, kotu nic nie dolega. Doszedł do siebie po kastracji i funkcjonuje w pełni normalnie.

kot w kolejce

Sprytny kot ustawia się w kolejce. Wszyscy w okolicy wiedzą, na co czeka

CZYTAJ DALEJ

Specjaliści od razu zaczęli zastanawiać się, jaki może być powód nietypowego zjawiska. W sieci roi się od teorii, niekoniecznie popartych jakimikolwiek dowodami, lecz żadna z nich nie jest stuprocentowo potwierdzona. Niektórzy uważają, że kolor języka sfinksa mógł zmienić się wskutek intubacji, inni natomiast sugerują, że to rzadki skutek uboczny kastracji, który zachodzi wyłącznie u sfinksów.

Jak na razie zagadka ta pozostaje bez rozwiązania. Najważniejsze, że sfinks ma się dobrze, a zmiana koloru jego języka w żadnym stopniu nie wpływa na jego zdrowie i funkcjonowanie.

Czy należy kastrować koty?

Sterylizacja i kastracja kotów to bardzo ważna kwestia w opiece nad zwierzęciem, z której nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę. Dzięki nim zwalcza się problem bezdomności zwierząt. Zabiegi te wpływają również na lepsze zdrowie naszych milusińskich, a także mogą przyczynić się do rozwiązania problemów behawioralnych, jakie stwarzają. Zazwyczaj to prosty, nieinwazyjny zabieg, który nie powinien nieść za sobą dużego ryzyka.

Kastracji można poddać zarówno koty, jak i kocice. Podczas zabiegu lekarz weterynarii usuwa u samic jajniki i macicę, natomiast u samców jądra. Taki zabieg zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory narządów rodnych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: wamiz.de; furtastic.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >