Swiatzwierzat.pl > Koty > Po zabiegu kastracji język sfinksa zmienił kolor. Przyczyna zjawiska spędza lekarzom sen z powiek
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.11.2022 14:46

Po zabiegu kastracji język sfinksa zmienił kolor. Przyczyna zjawiska spędza lekarzom sen z powiek

sfinks
unsplash/Dustin Humes; facebook/I Love Veterinary Medicine

Na jednej z facebookowych grup zrzeszających opiekunów kotów rasy sfinks pojawiło się zadziwiające zdjęcie. Właściciele mruczka zdecydowali, że poddadzą go zabiegowi kastracji. To, co stało się z jego językiem po operacji, wywołało zdziwienie nie tylko u nich, ale także lekarzy weterynarii. Specjaliści snują domysły, lecz przyczyna tego zjawiska pozostaje niewyjaśniona.

Przyczyna zmiany koloru języka u sfinksa, który został poddany kastracji, wywołała dyskusję nie tylko w gronie lekarzy i techników weterynarii, ale także wśród internautów, którzy zgodnie przyznają, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widzieli.

Po kastracji język sfinksa zmienił kolor

Opiekunowie sfinksa stwierdzili, że nadszedł odpowiedni moment, aby swojego pupila poddać kastracji. Umówili wizytę, przywieźli kota do kliniki, a cały zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji. Niedługo potem wrócili do gabinetu, aby przeprowadzić dodatkową konsultację. Niepokoił ich bowiem kolor języka ich podopiecznego.

Ku wielkiemu zdumieniu opiekunów i lekarzy po przebytym zabiegu język kota zmienił kolor z różowego na ciemny, niemalże czarny! Choć dyskusji nie podlegał fakt, że wcześniej jego barwa nie odbiegała od normy, nikt nie potrafił podać przyczyny, co spowodowało taką reakcję. Warto jednak zaznaczyć, że prócz tego nietypowego zjawiska, kotu nic nie dolega. Doszedł do siebie po kastracji i funkcjonuje w pełni normalnie.

Specjaliści od razu zaczęli zastanawiać się, jaki może być powód nietypowego zjawiska. W sieci roi się od teorii, niekoniecznie popartych jakimikolwiek dowodami, lecz żadna z nich nie jest stuprocentowo potwierdzona. Niektórzy uważają, że kolor języka sfinksa mógł zmienić się wskutek intubacji, inni natomiast sugerują, że to rzadki skutek uboczny kastracji, który zachodzi wyłącznie u sfinksów.

Jak na razie zagadka ta pozostaje bez rozwiązania. Najważniejsze, że sfinks ma się dobrze, a zmiana koloru jego języka w żadnym stopniu nie wpływa na jego zdrowie i funkcjonowanie.

Czy należy kastrować koty?

Sterylizacja i kastracja kotów to bardzo ważna kwestia w opiece nad zwierzęciem, z której nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę. Dzięki nim zwalcza się problem bezdomności zwierząt. Zabiegi te wpływają również na lepsze zdrowie naszych milusińskich, a także mogą przyczynić się do rozwiązania problemów behawioralnych, jakie stwarzają. Zazwyczaj to prosty, nieinwazyjny zabieg, który nie powinien nieść za sobą dużego ryzyka.

Kastracji można poddać zarówno koty, jak i kocice. Podczas zabiegu lekarz weterynarii usuwa u samic jajniki i macicę, natomiast u samców jądra. Taki zabieg zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory narządów rodnych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: wamiz.de; furtastic.pl

Tagi: Sfinks Kot