Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Po co komu samce? Aż ciężko uwierzyć, kto dosiadł jelenia. To już nie wyścigi, ale leśne rodeo
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 19.09.2023 09:46

Po co komu samce? Aż ciężko uwierzyć, kto dosiadł jelenia. To już nie wyścigi, ale leśne rodeo

Nietypowy jeździec usiadł na grzbiecie jelenia
Nietypowy jeździec usiadł na grzbiecie jelenia, fot. Facebook/Atsuyuki Ohshima

Okazuje się, że w świecie przyrody więź koni z ludźmi wcale nie jest taka wyjątkowa. Przekonał się o tym fotograf, któremu udało się uwiecznić na zdjęciu niezwykłą relację zwierząt, których nie podejrzewano o bliską przyjaźń. Pojawił się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie i zaobserwował “leśne rodeo” na grzbiecie jelenia. Wyjątkowe zdjęcie wzbudziło zachwyt nie tylko internautów, ale także naukowców, którzy odpowiedzieli na ważne pytanie: co tak właściwie stało się na zdjęciu?

Małpa wskoczyła jeleniowi na grzbiet i wybrała się na przejażdżkę

Zdjęcie dzikiej przyrody wykonane przez fotografa, Atsuyukiego Ohshimę, nosi tytuł “Leśne rodeo” (ang. Forest Rodeo) i zostało wybrane spośród tysięcy ujęć w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year

Zwinne zwierzę jednym sprawnym ruchem zeskoczyło z drzewa i wylądowało… na grzbiecie jelenia wschodniego, nazywanego również sika. O dziwo, nie przestraszył się pasażera na gapę i jak gdyby nigdy nic poszedł w swoją stronę z nowym kolegą na grzbiecie. Fotograf wiedział, że ma do czynienia z rzadkim zjawiskiem, dlatego natychmiast chwycił za aparat

Mało kto wie, że zachowanie przedstawione na zdjęciu jest coraz częściej obserwowane w przyrodzie, a naukowcy domyślają się, jak wytłumaczyć ten fenomen.

Wychodził z cmentarza, gdy ujrzał, że coś rusza się w koszu. Spośród śmieci dochodził cichutki płacz

Makak ujeżdża jelenia. Na japońskiej wyspie dzieją się cuda

Makak japoński, a konkretniej jego podgatunek z japońskiej wyspy Yaku-shima, makak pacyficzny, znalazł sobie nietypowy środek transportu. Coraz częściej przedstawiciele tego gatunku są widywani na grzbietach swoich rogatych towarzyszy.

Ta nietypowa relacja międzygatunkowa nie sprowadza się wyłącznie do zapewnienia małpkom transportu. Okazuje się, że w szczególności samce makaków miewają swoje niecne cele.

Przejażdżka rodeo na jeleniach przez makaki na wyspie Yaku-shima jest rzadka, ale nie niespotykana. Widziano młode samce makaków przyczepiające się do samic jelenia i próbujące z nimi współżyć. Jednak w tym przypadku makak był młodą samicą, która najwyraźniej po prostu cieszyła się swobodną przejażdżką – pisze fotograf.

Naukowcy domyślają się, jakie podłoże ma nietypowa relacja tych zwierząt. Według nich chodzi głównie o rozładowanie napięcia seksualnego młodych makaków, a także o… jedzenie. Okazuje się, że pielęgnacja futra jeleni w trakcie takiej przejażdżki opłaca się małpkom, które przy okazji z chęcią zjadają insekty chodzące po skórze rogaczy. Ujeżdżanie leśnych kolegów to też po prostu dobra zabawa dla makaków, które szukają sposobu na przełamanie nudy.

Dziwna symbioza makaków z jeleniami w Japonii. Naukowcy próbują to wyjaśnić

Nietypowe zachowanie makaka pacyficznego było już opisywane i fotografowane w przeszłości. Jelenie wschodnie żyją na wyspie Yaku-shima w symbozie z makakami. Są często spotykane u boku tych naczelnych, z którymi utrzymują bardzo dobre stosunki. Gatunki te wykorzystują się wzajemnie, jeśli chodzi o zdobywanie pokarmu. Jelenie często polują na porzucane przez makaki owoce, a małpki wygrzebują z sierści rogatych kolegów insekty, które potem zjadają.

Kilka lat temu po raz pierwszy zaobserwowano i uwieczniono samca makaka japońskiego, który próbuje współżyć z samicą. Jak się okazuje, nietypowe zwyczaje małp rozszerzają się terytorialnie. W ostatnich latach zaczęto zauważać także przypadki, kiedy to samice, a nie samce makaków próbują kopulować z jeleniami.

Przyszłe badania i dalsza obserwacja pokażą, czy mamy do czynienia z okresowym zachowaniem, czy trwałym zjawiskiem behawioralnym, które trwało od dawna, ale dopiero od niedawna zaczęto je badać – czytamy w czasopiśmie naukowym "Archives of sexual behavior".

Źródło: fotoblogia.pl, national-geographic.pl, cbsnews.com, wiadomosci.gazeta.pl